Jak wyglądał obóz żołnierzy Legionów Polskich? Jak radzili sobie w warunkach polowych? W jakich bitwach brali udział? Tego wszystkiego dowiedzą się uczniowie, którzy odwiedzą „Leśną kwaterę legionistów” w podlubelskim Motyczu Leśnym. Poznają tu nie tylko historię słynnej formacji, lecz także nauczą się m.in. budować nosze czy sporządzać mapę.
– Tematykę I wojny światowej i Legionów Polskich powołanych z inicjatywy marszałka Piłsudskiego wybraliśmy z powodu jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości – mówi Elwira Wojciechowska z Centrum Dobrego Wychowania, organizacji, która przygotowała wyjątkową ścieżkę edukacyjną i warsztaty dla uczniów.
Główną atrakcją edukacyjnego programu jest obozowisko żołnierzy Legionów Polskich. Na niewielkim terenie powstały m.in. szpital i kuchnia polowa, okopy oraz tor przeszkód. Uczniowie mogą więc zobaczyć, jak radzili sobie legioniści w warunkach polowych, a nawet przekonać się o tym na własnej skórze. Fabuła gry terenowej zakłada, że młodzież wciela się w rolę żołnierzy i musi przejść proces rekrutacji do Legionów Polskich. – To bardzo dobry sposób na naukę historii. Można się tu również dowiedzieć, jak zbudować nosze i jak zachować się w sytuacji, gdy blisko nas znajduje się osoba ranna i nie mamy żadnego sprzętu, by jej pomóc – przyznaje Szymon Drozd, uczeń II klasy Gimnazjum Śródziemnomorskiego w Lublinie.
Budowa noszy i opatrywanie rannych to jedno z pięciu zadań, z którymi muszą się zmierzyć młodzi legioniści. Czeka na nich również labirynt i tor przeszkód, którego niektóre odcinki można pokonać tylko za pomocą specjalnie podwieszonych lin, oraz równoważnia. Ponadto uczniowie będą musieli złamać szyfr zakodowany na kamieniach rozmieszczonych na całym półtorahektarowym terenie ośrodka. – To zadanie wymaga uważnej i dokładnej pracy z mapą i zwykle przysparza uczniom najwięcej kłopotów – przyznaje Ewelina Tatarczak, koordynatorka gry terenowej.
Grę kończy zadanie typowo historyczne. Na terenie „Leśnej kwatery legionistów” rozmieszczono specjalne tablice dokumentujące historię Legionów Polskich i ich najważniejsze bitwy z oddziałami rosyjskimi w czasie I wojny światowej, m.in. pod Laskami i Anielinem, Jastkowem czy Kostiuchnówką. Niektóre z tablic są poświęcone Józefowi Piłsudskiemu, płk. Bolesławowi Roi, dowódcy III Brygady Legionów Polskich, oraz kapelanowi Legionów ks. ppor. Stanisławowi Żytkiewiczowi.
Uczniowie otrzymują od organizatorów zestawy kilkunastu pytań i mają 10 minut, aby poznać treść tablic i wskazać poprawną odpowiedź. – Takie zajęcia uczą relacji społecznych i na przykład pracy w grupie – podkreśla Sylwester Śmiech, nauczyciel z Gimnazjum i Liceum Śródziemnomorskiego w Lublinie. – Jednocześnie w lekki i przyjazny sposób pozwalają przyswoić historię Polski, która jest bardzo ważna właśnie w kontekście kształtowania świadomości młodego pokolenia – dodaje opiekun jednej z grup młodzieży, która brała udział w warsztatach.
Zajęcia kończą się grą historyczną, która jest prowadzona w pomieszczeniach podlubelskiego ośrodka. To klasyczna rozgrywka planszowa. Nastolatkowie odpowiadają na pytania dotyczące historii Legionów Polskich, sami również je układają. Młodzież uczy się ponadto sporządzać mapy terenowe, przygotowuje plakaty legionistów oraz śpiewa piosenki legionowe. – Podczas tego podsumowania zastanawiamy się także, jakimi cechami musieli odznaczać się legioniści i jak dziś możemy zdefiniować słowo patriota i odnieść je do swojego życia codziennego – podkreśla Elwira Wojciechowska z Centrum Dobrego Wychowania.
„Leśna kwatera legionistów” zbudowana w Centrum Dobrego Wychowania w Motyczu Leśnym powstała dzięki dofinansowaniu z programu „Niepodległa” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jej przygotowanie trwało ponad miesiąc, a w listopadzie ubiegłego roku na ścieżce edukacyjnej pojawili się pierwsi uczniowie. Teraz wsparcia udzieliło Ministerstwo Obrony Narodowej, które dofinansowało organizację zajęć dla kolejnych grup młodzieży. Dotychczas odwiedziło ją ponad pół tysiąca uczniów.
Na warsztaty w „Leśnej kwaterze legionistów” mogą się zgłaszać zorganizowane grupy młodzieży szkolnej (niekoniecznie klasy). Należy jednak wcześniej zadzwonić do siedziby Centrum Dobrego Wychowania lub wysłać zgłoszenie drogą e-mailową. Zajęcia trwają około 6 godzin.
autor zdjęć: Piotr Raszewski
komentarze