Jak wyhodować sztuczną skórę? Czy pasożyty mogą być pożyteczne? Czym jest obiekt Alfa? Między innymi na te pytania odpowiedzą naukowcy z Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii podczas Nocy Biologów. 12 stycznia w całej Polsce ponad 30 ośrodków naukowych otworzy drzwi dla zwiedzających. Sprawdź, jakie przygotowały atrakcje.
Noc Biologów odbywa się po raz siódmy. W tegorocznej edycji pierwszy raz bierze udział Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii z Warszawy. Instytucja, która na co dzień prowadzi działalność badawczą i szkoleniową na temat sposobów przeciwdziałania chorobom wywołanym bronią masowego rażenia, przygotowała na tę okazję wiele wykładów, warsztatów oraz prezentacji. – Tematyka wydarzeń jest bardzo szeroka. Zarówno dorośli, jak i najmłodsi uczestnicy znajdą coś dla siebie. Zapraszamy serdecznie – mówi Katarzyna Krawczak z WIHiE.
Na wystawie zorganizowanej w siedzibie Instytutu będzie można dowiedzieć się między innymi, jak wygląda sztuczna skóra i jak przebiega proces jej hodowli oraz jak zapobiegać chorobom nowotworowym. Właściciele psów i kotów będą mogli porozmawiać z ekspertami o tym, jak chronić swoich pupili przed kleszczami, a osoby dbające o linię na pewno zainteresują się ciekawostkami dotyczącymi budowy i składu ludzkiego organizmu.
Natomiast podczas wykładów naukowcy omówią kwestie związane z odpornością oraz teorią starzenia się. Opowiedzą, jaką rolę w leczeniu odgrywają pasożyty oraz jak się chronić przed ukąszeniem kleszczy. Do najmłodszych uczestników jest adresowany wykład dr Anny Anyżewskiej i dr. Romana Łakomego o zasadach higieny oraz zdrowego żywienia. – Zostaną omówione także kwestie związane z zasadami żywienia i higieny, jakie wojsko stosuje w warunkach polowych – mówi Katarzyna Krawczak. – Ta wiedza może się przydać wszystkim, którzy lubią spędzać czas na piknikach i biwakach.
Dzieci będą mogły samodzielnie zbudować model tasiemca, ulepić z plasteliny owady i pajęczaki, a także zagrać w grę sprawdzającą ich wiedzę na temat higieny.
Prawdziwą gratką będzie możliwość zwiedzania tzw. obiektu Alfa. Jest to schron przeciwatomowy zbudowany w latach 70. ubiegłego wieku. Na 150 m2 mieściło się tu laboratorium biologiczne, w którym prowadzono między innymi badania nad ochroną przed bronią masowego rażenia, a także skażeniami chemicznymi i biologicznymi, wytrzymałością organizmu ludzkiego oraz zachowaniem ludzi w warunkach izolacji i zagrożenia. Dziś schron jest nieczynny, ale wnętrza i urządzenia zachowały swój oryginalny wygląd.
Udział w wydarzeniach organizowanych przez Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii jest bezpłatny, ale ze względu na to, że część spotkań odbędzie się na terenie wojskowym, konieczna jest wcześniejsza rejestracja. Formularz zgłoszeniowy, a także szczegółowy program wydarzenia znajdują się na stronie organizatora.
Noc Biologów odbywa się raz w roku. Po raz pierwszy impreza została zorganizowana sześć lat temu. Jej idea narodziła się na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W tegoroczną edycję zaangażowały się 32 ośrodki naukowe z całego kraju.
W Poznaniu naukowcy z Uniwersytetu Adama Mickiewicza będą opowiadać między innymi o tym, jak zwierzęta radzą sobie zimą, oraz zaprezentują rośliny występujące w basenie Morza Śródziemnego. Z kolei Wydział Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy zaprasza na warsztaty, podczas których będzie można dowiedzieć się, co wyjątkowego jest w mleku prosto od krowy, jak wyglądają mikroorganizmy oraz czym różni się pszczoła od osy. Natomiast na Uniwersytecie Wrocławskim eksperci z Wydziału Nauk Biologicznych opowiedzą, jak rozpoznać płeć człowieka na podstawie czaszki, ile gatunków motyli żyje w Polsce oraz jak w kryminalistyce są wykorzystywane stawonogi.
Sprawdź, jakie atrakcje czekają na ciebie podczas Nocy Biologów w twoim mieście.
autor zdjęć: materiały organizatora
komentarze