moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rano żołnierz, po południu student

Najpierw służba, po południu wykłady. 140 żołnierzy 17 Brygady Zmechanizowanej rozpoczęło studia. Dzięki porozumieniu, które dowództwo jednostki zawarło z gorzowską Akademią im. Jakuba z Paradyża, wojskowi, aby zdobyć dyplom, nie muszą rezygnować ze służby. Wyższe wykształcenie otwiera im drogę do awansu i daje szansę na lepszą pracę w razie przejścia do cywila.

– Od pewnego czasu mieliśmy braki kadrowe w korpusie oficerów młodszych. Aby zostać oficerem, trzeba mieć wyższe wykształcenie, dlatego zastanawialiśmy się, co zrobić, żeby żołnierze mogli pogodzić służbę ze studiami – mówi ppłk Rafał Miernik, szef szkolenia 17 Brygady Zmechanizowanej. Podpułkownik podkreśla, że na początku dowództwo brało pod uwagę rozwiązanie, według którego żołnierze rozpoczną studia na uczelniach wojskowych. To jednak oznaczałoby, że muszą zrezygnować ze służby. – Pamiętajmy, że wielu z nich razem z rodzinami mieszka w naszym garnizonie. Podjęcie takiego wyzwania wiązałoby się z prawdziwą rewolucją w ich życiu – mówi. – Poza tym zależało nam na tym, aby wojskowi zostali w naszej jednostce – dodaje oficer.

Dlatego 17 Brygada Zmechanizowana nawiązała współpracę z Akademią im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim. To jedna z największych, państwowych uczelni w województwie lubuskim. Dzięki porozumieniu z Akademią udało się stworzyć dla studentów z jednostki takie warunki, które nie kolidują z ich służbą.

Zdyscyplinowani i zapracowani

Na Wydziale Administracji i Bezpieczeństwa Narodowego przygotowano nową specjalność: bezpieczeństwo militarne. 140 żołnierzy, którzy rozpoczęli studia licencjackie i magisterskie, zostało objętych Formułą 26+. To program przeznaczony dla osób pracujących i oznacza, że zajęcia odbywają się popołudniami oraz w weekendy i są bezpłatne.

Uczelnia jest w stałym kontakcie z jednostką. Studiujący żołnierze wybrali spośród siebie starostów grup, którzy informują dziekanat o ważnych wydarzeniach w Brygadzie. – Na przykład, listopad był bardzo pracowity dla naszej jednostki, braliśmy udział między innymi w ćwiczeniach „Borsuk ’17”, dlatego zajęcia w tym miesiącu się nie odbywały – mówi szef szkolenia 17 BZ. – Oczywiście to nie jest tak, że ingerujemy w program nauczania. Te wykłady studenci będą mieli po prostu w innym terminie – zaznacza. Co istotne, ze względu na służbę w wojsku żołnierze nie muszą odbywać praktyk. Natomiast w przypadku wyjazdu na misje zagraniczne (17 BZ stanowi główną siłę Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Rumunii) będą mogli zaliczać sesję w trybie indywidulanym, czyli w terminie, który nie będzie kolidował z obowiązkami służbowymi.

Dr Anna Chabasińska, prodziekan ds. organizacji i rozwoju Akademii, podkreśla, że żołnierze to bardzo pracowici i zdyscyplinowani studenci. – Ostatnio bardzo mnie zaskoczyli, bo na zajęcia przyszedł tłum, mimo że był to pierwszy weekend po ćwiczeniach „Borsuk” – opowiada. Dodaje także, że dzięki porozumieniu z jednostką, przedstawiciele uczelni o wiele częściej biorą udział w rożnego rodzaju wydarzeniach wojskowych. Obie instytucje przygotowały także konferencję naukową podczas ćwiczeń ratowniczych „Green Medline”, które niedawno odbyły się w Międzyrzeczu. – Obecność żołnierzy na uczelni wpływa na rozwój całego wydziału bezpieczeństwa – przyznaje.

W drodze do awansu

Wśród studiujących jest chorąży Robert Dębski, instruktor sekcji szkolenia. – Na moim stanowisku wyższe wykształcenie nie jest wymagane, ale zawsze myślałem o studiach. Dotychczas nie bardzo miałem na to czas, skoro jednak pojawiła się taka szansa, postanowiłem spróbować – mówi student pierwszego roku bezpieczeństwa narodowego. Wtóruje mu starszy kapral Damian Turczyn, również student tego kierunku. – Zdecydowałem się na studia ze względu na możliwość awansu. Ale nie spodziewałem się, że ten kierunek będzie aż tak wymagający. Mamy sporo zajęć na uczelni, dużo pracujemy także w domu. Mimo to nie narzekam, wiem, że ta wiedza przyda mi się nie tylko podczas służby – relacjonuje.

Ppłk Miernik liczy na to, że śladem kolegów pójdą kolejni żołnierze. – Jesteśmy dumni, że nasi ludzie podnieśli rękawice, choć tak naprawdę, jest to jest ich indywidualna sprawa. Nie prowadzimy żadnych statystyk i nie nadzorujemy ich działań – mówi. – Po prostu stworzyliśmy sprzyjające warunki, zakładając, że będzie to miało pozytywne skutki w przyszłości – podkreśla.

Ukończenie studiów wyższych na cywilnej uczelni nie jest jednoznaczne z przyznaniem studentom oficerskich gwiazdek. Zanim żołnierze awansują, czeka ich jeszcze studium oficerskie (dla podoficerów 6-miesięczne, a dla szeregowych 12-miesięczne). Aby mogli rozpocząć naukę, zgodę musi wyrazić dyrektor Departamentu Kadr Ministerstwa Obrony Narodowej. Podstawą do jej wydania jest między innymi wyższe wykształcenie, bardzo dobra opinia, znajomość języka angielskiego oraz piątka z WF-u.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: por. Weronika Milczarczyk

dodaj komentarz

komentarze

~szeregowy
1513088220
czemu nie ma informacji że dla szeregowych zawodowych jest tylko 15 miejsc na całą Polskę, z czego z cywila przyjmują jak leci najgorszych oszołomów. bawcie się dalej w uposażanie OT i przyjmowanie ludzi z cywila zamiast inwestować w "swoich" aktualnych żołnierzy
F2-A9-6B-67
~Były żołnierz
1513023060
Dla naszego wojska oddałem najcenniejszy skarb- zdrowie. 10 lat służby skończyłem studia licencjackie, magisterskie i podyplomowe z dziedziny wojskowej i co teraz? Cierpię z bólu a moją rodzinę utrzymuje Opieka Społeczna i Caritas.
D7-0A-4C-DF
~sebastian
1512924060
Wystarczy bardzo dobra opinia służbowa ? A nie powinna być przypadkiem wzorowa ?
74-43-7D-84

Jak wyszkolić pilota F-16?
 
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Szpej na miarę potrzeb
Sprawa katyńska à la española
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część druga
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
V Korpus z nowym dowódcą
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ramię w ramię z aliantami
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Zmiany w dodatkach stażowych
Rakiety dla Jastrzębi
Zbrodnia made in ZSRS
Jeśli nie Jastrząb, to…
Na straży wschodniej flanki NATO
Święto wojskowego sportu
Głos z katyńskich mogił
Wojsko inwestuje w Limanowej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przygotowania czas zacząć
Ogień w podziemiu
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Mundury w linii... produkcyjnej
NATO na północnym szlaku
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojna w świętym mieście, epilog
Zapomniana Legia Cudzoziemska
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
25 lat w NATO – serwis specjalny
Prawda o zbrodni katyńskiej
Ocalały z transportu do Katynia
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Kurs z dzwonem
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Optyka dla żołnierzy
Odstraszanie i obrona
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO