moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Więcej pieniędzy dla żołnierzy

Prawie 10 milionów złotych rocznie – tyle MON planuje wydać na podwyżki dodatków dla części żołnierzy. Ministerstwo chce zwiększyć wynagrodzenia m.in. żołnierzy Jednostki Wojskowej GROM oraz wojskowych informatyków. Projekt zmieniający rozporządzenie dotyczące dodatków wejdzie w życie prawdopodobnie na początku 2018 roku.

Nowelizację rozporządzenia w sprawie dodatków do uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych przygotowało Ministerstwo Obrony Narodowej. Zmiany będą dotyczyły kilku grup wojskowych, w sumie niespełna 900 osób plus, jak zaznaczono w projekcie, żołnierzy oddelegowanych do służby w wywiadzie.

W sumie na podwyżki dodatków MON wyda 9,5 mln zł rocznie. Kwota ta, jak wyjaśniają w uzasadnieniu autorzy projektu, została zagwarantowana w budżecie resortu od 1 stycznia 2018 r. O ile wzrosną dodatki dla żołnierzy?

Najlepsze zarobki w GROM-ie

Najbardziej wzrośnie dodatek służbowy dla żołnierzy Jednostki Wojskowej GROM. Do tej pory specjalsi otrzymywali 450 zł, po wejściu w życie nowych przepisów kwota ta wyniesie 1350 zł. Według autorów projektu ma to być ostatnia zmiana dotycząca systemu wynagrodzenia żołnierzy wojsk specjalnych. Przypomnijmy: od 1 listopada podwyższone dodatki za walkę z terroryzmem – operacje bojowe oraz szkolenia – otrzymują żołnierze Jednostki Wojskowej Komandosów oraz Formozy. Podwyżek nie dostaną żołnierze Jednostki Wojskowej Agat oraz Nil. Jak wyjaśniają autorzy projektu takie rozwiązania pozwolą na „zachowanie hierarchicznej struktury ważności jednostek wojsk specjalnych. Najważniejsza pozostanie Jednostka Wojskowa GROM, natomiast naturalnym źródłem naboru do tej jednostki są żołnierze pozostałych jednostek wojsk specjalnych”. W myśl projektu zarobki, jakie będzie oferować JW GROM mają być atrakcyjne dla nowych żołnierzy, również tych, którzy mają przejść tu z innych jednostek WS. Podwyżki dla GROM-u będą kosztowały Ministerstwo Obrony Narodowej ok. 8,10 mln zł rocznie.

Więcej dla wywiadu i informatyków

Zmienią się również zarobki żołnierzy oddelegowanych do wykonywania zadań w Służbie Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służbie Wywiadu Wojskowego. Dziś maksymalna kwota dodatku specjalnego (wypłacanego co miesiąc) wynosi 3750 zł, minimalna – 60 zł. Jeśli projekt wejdzie w życie, żołnierz wykonujący zadania na rzecz wymienionych służb otrzyma dodatek w wysokości od 60 do 5250 zł.

Więcej zarobią także wojskowi informatycy – chodzi wyłącznie o żołnierzy zawodowych, a nie pracowników cywilnych. Zmiany obejmą jednak tylko około 80 żołnierzy, którzy od dnia 1 stycznia 2018 roku będą pełnić służbę w Inspektoracie Informatyki (obecnie Inspektoracie Systemów Informacyjnych) oraz w Centrum Projektów Informatycznych (obecnie Resortowym Centrum Zarządzania Projektami Informatycznymi). Autorzy projektu zauważają, że wynagrodzenie informatyków na rynku cywilnym jest atrakcyjniejsze niż to, które oferuje armia i należy to zmienić. Kwoty dodatków wzrosną w zależności od stopnia wojskowego. W sumie MON wyda na podwyżki dla tej grupy 1,30 mln zł.

Projekt reguluje również kwestię dodatków dla żołnierzy, którzy służą w patrolach rozminowania. Dotychczas pobierali oni stały dodatek oraz, gdy brali udział w działaniach ratowniczych  (za takie uważa się na przykład usuwanie niewybuchów na terenie zurbanizowanym), dodatek czasowy.  „Dochodzi do zbiegu uprawnień do dodatku stałego i niestałego. W ostatnim okresie obserwuje się tendencję do występowania żołnierzy o wypłatę dwóch tych dodatków” – czytamy w uzasadnieniu. W związku z tym od 1 stycznia 2018 roku w takich sytuacjach przysługiwać ma tylko jeden, wyższy dodatek. 

Dodatki służbowe otrzymają też szefowie sekcji w wydziale techniki morskiej w Komendzie Portu Wojennego w Gdyni, w wydziale techniki lotniczej w 3 Regionalnej Bazie Logistycznej w Krakowie, a także szefowie zaopatrzenia  w bazach lotniczych. Wyniosą one miesięcznie nie więcej niż 375 zł. Do tej pory takich dodatków nie otrzymywali.

Projekt zmian czeka na podpis ministra obrony narodowej.

Ewa Korsak

autor zdjęć: st. chor. sztab. mar. Arkadiusz Dwulatek / CC DORSZ

dodaj komentarz

komentarze

~saper
1513009920
Małe sprostowanie dotyczące artykułu o dodatkach . Żołnierze patrolu rozminowania otrzymują jeden i tylko jeden dodatek do uposażenia zasadniczego za niebezpieczny charakter pracy, czyli za niemal codzienne narażanie życia przy usuwaniu przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych. Za akcje ratownicze pomimo prób unormowania zagadnienia - niestety nie. O dodatku czasowym nawet nie słyszałem i z chęcią się dowiem jakie rozporządzenie go normuje. Zaznaczę, że patrole utrzymują gotowości do podjęcia działań 24h/dobę. Pozdrawiam
2F-A4-69-57

Flota Bayraktarów w komplecie
 
They Will Check The Training Results in Combat
Podróż po AWACS-ie
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
NATO on Northern Track
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Serwis K9 w Polsce
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Po śladach polskich bohaterów
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
WAM wraca po latach
Dodatkowe siły do ochrony granicy
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Nie szpital, a instytut
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Hełmy – nowoczesne i na miarę
„Ryś” z laserem
Polki pobiegły po srebro!
Piedimonte – samobójcza misja
„Grand Quadriga ‘24”
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Honor weteranom misji!
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Wojna w świętym mieście, epilog
Mobilne dowodzenie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ostatnia droga Pileckiego
Broń Hitlera w rękach AK
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wszystkie misje AWACS-a
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Przysięga w Limanowej
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Nowe zadania szefa SKW
Centrum Szkolenia WOT świętuje
By Polska była bezpieczna
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Pokazali bojowego ducha
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ratownicy na medal
Cień atomowej zagłady

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO