Ponad 900 oficerów Wojska Polskiego otrzymało w piątek akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe. Uroczystość odbyła się na placu Piłsudskiego w Warszawie. – Dzisiejsze awanse przeobrażają polską armię tak samo skutecznie jak nowy sprzęt, modernizacja i współpracujący z nami sojusznicy – mówił Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej.
– Nie byłoby państwa polskiego i niepodległej Rzeczpospolitej, gdyby nie krew żołnierza polskiego i myśl niepodległościowa, która towarzyszyła trzem wielkim dowódcom: brygadierowi Józefowi Piłsudskiemu, gen. Józefowi Hallerowi i gen. Józefowi Dowbor-Muśnickiemu – mówił minister Antoni Macierewicz na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie podczas Capstrzyku Niepodległości w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości.
Szef MON dodał, że 99 lat temu wprawdzie nie było państwa polskiego, ale był polski naród i polskie wojsko. – Polscy żołnierze byli zarówno w miejscach internowania, w formującej się na polach bitewnych Francji Armii Polskiej i w polskich oddziałach organizowanych w Rosji – wyliczał minister.
Szef resortu obrony podkreślił, że z tych trzech głównych trzonów powstała później polska armia, na czele której stanął naczelnik państwa Józef Piłsudski. – Naród nasz wyrąbywał sobie niepodległość orężem i przelewając krew na wszystkich frontach I wojny światowej. Dziś jesteśmy winni wdzięczność tym wszystkim, którzy mieli w sobie tyle determinacji, aby walczyć o polskie państwo – zaznaczył Macierewicz.
Tablice pamięci
Podczas Capstrzyku szef MON odsłonił na kolumnach Grobu Nieznanego Żołnierza dwie nowe tablice poświęcone obrońcom polskiej ludności przed atakami ukraińskich nacjonalistów w latach 1943–1946. Wyryto na nich nazwy 22 miejscowości na Wołyniu, Lubelszczyźnie i w Małopolsce Wschodniej, w których Polacy przeciwstawili się bojówkarzom z Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii. Minister zaznaczył, że tablice poświęcone tym, którzy bronili polskiej ludności przed ludobójstwem, znalazły się na Grobie Nieznanego Żołnierza, najświętszym miejscu narodu polskiego.
Wojskowe awanse
W czasie uroczystości minister Macierewicz, wiceministrowie obrony oraz szef Sztabu Generalnego WP wręczyli ponad 900 oficerom akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe. 27 oficerów awansowano na stopień pułkownika lub równorzędny, 52 – podpułkownika, 82 – majora, 261 – kapitana i 486 – porucznika. Minister odznaczył też honorową bronią białą trzech żołnierzy Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, którzy wyróżnili się męstwem i odwagą podczas akcji uwalniania zakładników w Afganistanie. Jednocześnie ponad 350 żołnierzy i pracowników wojska otrzymało medale „Za Zasługi dla Obronności Kraju”. – Obrazem wysiłku dzisiejszej polskiej armii, która jest w stanie obronić nasz kraj przed niebezpieczeństwem, są także dzisiejsze nominacje i awanse, które przeobrażają armię polską tak samo skutecznie jak nowy sprzęt, modernizacja i współpracujący z nami sojusznicy – stwierdził szef MON.
W Capstrzyku uczestniczyli przedstawiciele kadry kierowniczej MON oraz kadry dowódczej sił zbrojnych. – 99 lat temu, kiedy do Warszawy przybył uwolniony z twierdzy magdeburskiej brygadier Piłsudski, nikt nie miał wątpliwości, że Polska odradza się i odzyskuje swoją tożsamość – mówił gen. bryg. Robert Głąb, dowódca Garnizonu Warszawa. Jak dodał generał, dziś oddajemy hołd Piłsudskiemu, jednemu z największych Polaków, i tym rodakom, którzy ponieśli ofiarę życia za niepodległość Polski. – W tej ofierze tkwi siła naszej narodowej tożsamości – stwierdził gen. Głąb.
Podczas uroczystości odczytano obwieszczenie wydane 10 listopada 1918 roku przez Komendę Naczelną Polskiej Organizacji Wojskowej. Odbył się także apel pamięci, a żołnierze Kompanii Reprezentacyjnej WP oddali salwę honorową. Capstrzyk zakończyło złożenie wieńca przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego.
Odprawa wart
Centralne uroczystości związane z celebrą Narodowego Święta Niepodległości rozpoczną się jutro mszą w intencji ojczyzny w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. W południe odbędzie się uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. Po niej uczestniczące w uroczystości oddziały przemaszerują przez Warszawę do Muzeum Wojska Polskiego.
autor zdjęć: Michał Niwicz
komentarze