moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żołnierska pamięć nie tylko od święta

Trwa akcja Żołnierska Pamięć. Wojskowi z całej Polski oddają hołd poległym w walkach za ojczyznę oraz tym, którzy zginęli na służbie. – 1 listopada to dzień wyjątkowy, ale dla nas ta akcja trwa cały czas. Pielęgnowanie pamięci o poległych i zmarłych polskich żołnierzach wpisane jest w służbę – mówi st. chor. Marcin Szubert z poznańskiej szkoły podoficerskiej.

Żołnierska Pamięć to coroczna akcja, w której uczestniczą żołnierze z jednostek i instytucji w całej Polsce. Porządkują wojskowe cmentarze i mogiły, zapalają znicze i składają kwiaty. Wojskowi odwiedzają jednak nie tylko groby swoich kolegów, którzy stracili życie podczas wykonywania obowiązków służbowych. Pamiętają także o mogiłach żołnierzy poległych w walce za ojczyznę. – W prace porządkowe na cmentarzach zaangażowali się żołnierze ze wszystkich naszych jednostek stacjonujących na terenie Warszawy, a więc z Pułku Ochrony, Pułku Samochodowego oraz Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego – mówi ppłk Joanna Klejszmit, rzecznik prasowy Dowództwa Garnizonu Warszawa. Znicze od żołnierzy dowództwa warszawskiego garnizonu pojawiły się na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach, m.in. przy pomniku ofiar zbrodni katyńskiej i przy kwaterze żołnierzy 1939 roku.

Na cmentarzu w Wilanowie delegacja Batalionu Reprezentacyjnego odwiedziła mogiłę ministra obrony Jerzego Szmajdzińskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej w 2010 roku, a na cmentarzu parafialnym w Wiązownie wojskowi uporządkowali grób żołnierzy polskich poległych w walce o wolność ojczyzny w latach 1939–1945. – Pamiętamy też o miejscach pamięci na terenie stolicy. Dlatego nasi żołnierze byli obecni przy Pomniku Powstania Warszawskiego oraz w miejscu dla nas szczególnym – przy Grobie Nieznanego Żołnierza, który tuż po Dniu Wszystkich Świętych, 2 listopada będzie obchodził 92. rocznicę powstania – dodaje ppłk Klejszmit.

Jak co roku, w przededniu Wszystkich Świętych gen. bryg. Robert Głąb, dowódca stołecznego garnizonu, zapalił znicze na kilkunastu grobach na wojskowych Powązkach. Odwiedził miejsca spoczynku ofiar katastrofy smoleńskiej, w tym groby Władysława Stasiaka, Aleksandra Szczygło, gen. Franciszka Gągora, gen. broni Andrzeja Błasika, gen. bryg. Kazimierza Gilarskiego, dr. płk. Wojciecha Lubińskiego, a także mogiły byłych dowódców stołecznego garnizonu gen. bryg. Kazimierza Bogdanowicza oraz gen. bryg. Stefana Włudyki. – Akcję Żołnierska Pamięć przeprowadzamy kilka razy w roku. Jest to wyraz szacunku i pielęgnowania pamięci o wszystkich zmarłych i poległych w służbie ojczyzny – mówi rzecznik DGW.

Pamięć o poległych

W ogólnopolską akcję włączyli się też żołnierze Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych w Poznaniu. Nie tylko kadra, lecz także szeregowi, którzy biorą udział w kursie podoficerskim, kadeci kursu muzyków, rezerwiści oraz żołnierze, którzy w poznańskiej szkole odbywają służbę przygotowawczą do Narodowych Sił Rezerwowych. – Odwiedzamy miejsca związane z naszą szkołą. To na przykład miejsca upamiętniające 14 Wielkopolską Dywizję Piechoty, ale też groby żołnierzy, którzy u nas służyli i którzy odeszli już na wieczną wartę. Mają oni swoje mogiły m.in. na poznańskiej Cytadeli oraz na cmentarzu na Nowinie – mówi st. chor. Marcin Szubert, rzecznik prasowy SPWL.

Praca żołnierzy nie ogranicza się jednak wyłącznie do uprzątnięcia grobów i zapalenia zniczy. – Zawsze przy okazji takich wizyt na cmentarzach jeden z żołnierzy prowadzi krótką prelekcję na temat danego miejsca pamięci. Mówi o tym, co to jest za miejsce, z czym się wiąże, dlaczego jest ważne dla naszej szkoły podoficerskiej. Bo celem Żołnierskiej Pamięci jest też budowanie świadomości patriotycznej i historycznej – mówi st. chor. Szubert.

Podoficer podkreśla jednocześnie, że Żołnierska Pamięć nie jest jednorazową akcją. – Dla nas trwa cały czas, bo pielęgnowanie pamięci o poległych i zmarłych polskich żołnierzach jest wpisane w naszą służbę. Przy okazji wizyt w innych miastach staramy się, by także tam, jeśli jest jakaś mogiła związana z historią naszej szkoły, być obecni. Ja ostatnio byłem w Warszawie i zupełnie naturalna była dla mnie wizyta na grobie naszego patrona Franciszka Seweryna Włada – mówi st. chor. Szubert.

Mogiły poległych i zmarłych, którzy odeszli na wieczną wartę, odwiedzili też na miejscowych cmentarzach żołnierze 10 Brygady Kawalerii Pancernej im. generała broni Stanisława Maczka. – W przeddzień Wszystkich Świętych delegacja pancerniaków wraz z żołnierzami amerykańskimi z 5 Szwadronu 4 Pułku Kawalerii złożyła wiązanki i znicze pod tablicami pamiątkowymi poświęconymi żołnierzom 10 BKPanc, którzy oddali swoje życie wykonując obowiązki służbowe w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Afganistanie – mówi kpt. Katarzyna Sawicka, oficer prasowy 10 Brygady. Żołnierze ze Świętoszowa wraz z sojusznikami ze Stanów Zjednoczonych minutą ciszy uczcili pamięć por. Łukasza Kurowskiego oraz kpr. Huberta Kowalewskiego. Ale i w tej jednostce 1 listopada nie jest jedynym dniem, kiedy pancerniacy pamiętają o swoich zmarłych kolegach. Także w ciągu roku odwiedzają ich groby, a często także ich rodziny.

Symboliczny znicz

Na dwa dni przed 1 listopada w akcję porządkowania grobów na białostockich cmentarzach włączyli się też żołnierze 18 Białostockiego Pułku Rozpoznawczego. Odwiedzili oni m.in. wojskowe kwatery na cmentarzu wojskowym przy ul. 11 Listopada, cmentarzu miejskim i prawosławnym. Symboliczne lampki zapalili też na grobach podlaskich ofiar katastrofy smoleńskiej.

W akcję Żołnierska Pamięć zaangażowali się także żołnierze z 3 kompanii Narodowych Sił Rezerwowych, którzy w kieleckim Centrum Przygotowań do Misji zagranicznych odbywają szkolenie rotacyjne. Najpierw uporządkowali żołnierskie mogiły, potem zapalili znicze przy pomniku Żołnierzy Września z 1939 r., pomniku Bohaterów Walk o Niepodległość Polski w latach 1863–1921 oraz na mogile płk. Stefana Jażdżyńskiego, dowódcy 4 Pułku Piechoty Legionów w Kielcach, kawalera Orderu Wojennego Virtuti Militari.

O poległych polskich żołnierzach pamiętali też ci, który służą obecnie poza granicami kraju. Żołnierze polskiego Kontyngentu Wojskowego w Rumunii odwiedzili na przykład groby żołnierzy w miejscowości Targu Jiu. To tam znajdował się obóz internowanych, w którym w czasie II wojny światowej przebywali polscy żołnierze. Wojskowi z grupy dowódczej kompanii zmotoryzowanej I zmiany PKW Rumunia, wspólnie z wojskowymi z 26 Batalionu „Nagoe Basarab”, uporządkowali groby żołnierzy i zapalili na nich znicze.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski,

dodaj komentarz

komentarze


Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jeśli nie Jastrząb, to…
Przygotowania czas zacząć
Odstraszanie i obrona
Jak wyszkolić pilota F-16?
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Ocalały z transportu do Katynia
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Zbrodnia made in ZSRS
Kurs z dzwonem
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Prawda o zbrodni katyńskiej
Szpej na miarę potrzeb
Ogień w podziemiu
Wojna w świętym mieście, epilog
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Święto wojskowego sportu
Sprawa katyńska à la española
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
25 lat w NATO – serwis specjalny
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
V Korpus z nowym dowódcą
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Głos z katyńskich mogił
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Rakiety dla Jastrzębi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
NATO na północnym szlaku
Optyka dla żołnierzy
Animus Fortis, czyli mężny duch
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Hiszpański palimpsest
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Cena wolności
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Wojna w świętym mieście, część druga
Mundury w linii... produkcyjnej
Ramię w ramię z aliantami
Weterani i bokser „Master”
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojsko inwestuje w Limanowej
Psiakrew, harmata!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO