moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojsko sprząta po Grzegorzu

100 żołnierzy 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej od wczoraj pomaga umacniać wały przeciwpowodziowe w okolicach jeziora Druzno. Obfite opady deszczu i tzw. cofka z Zalewu Wiślanego spowodowały, że zagrożone zalaniem były okolice Elbląga, a nawet samo miasto. Wojskowi pomagają usuwać skutki ostatnich wichur także w innych rejonach Polski.

O pomoc wojska w usuwaniu zniszczeń, jakie spowodował orkan Grzegorz, poprosił wczoraj po południu starosta elbląski. Wniosek – przez wojewodę Warmii i Mazur – trafił do dowódcy operacyjnego rodzajów sił zbrojnych i Ministerstwa Obrony Narodowej. Kilka godzin później zostało utworzone Wojskowe Zgrupowanie Zadaniowe, w rejon Elbląga zaś pojechało 100 żołnierzy z 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej, którzy do dyspozycji mieli dwie ciężarówki i sanitarkę. – Wojskowi pracowali na dwie zmiany, przez całą noc – mówi mjr Marek Kwiatek z Dowództwa Operacyjnego RSZ. Żołnierze układają worki z piaskiem i rozstawiają rękawy przeciwpowodziowe, czyli wypełnione powietrzem tuby, które blokują przelewanie się wody przez wały. – Wszystko wskazuje na to, że jeszcze dziś uda się ostatecznie zażegnać niebezpieczeństwo – dodaje mjr Kwiatek.

Przyczyną problemów, które wystąpiły przede wszystkim na jeziorze Druzno, były obfite opady deszczu i silny wiatr. Spowodował on tak zwaną cofkę, czyli wtłaczanie mas wody z Zalewu Wiślanego z powrotem do jeziora Druzno, okolicznych kanałów i rzeki Elbląg. Wały przeciwpowodziowe z trudem wytrzymywały napór. – Mieliśmy bardzo deszczowe lato. Ziemia nasiąknęła wodą, w wielu miejscach obniżyła się też korona wałów – relacjonuje Bożenna Ulewicz z Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie. Przyznaje jednak, że nie wszędzie wały były utrzymywane w należytym stanie.

Jeszcze wczoraj wojewoda ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe w powiatach elbląskim, braniewskim, bartoszyckim i kętrzyńskim. Do akcji wkroczyła straż pożarna i służby melioracyjne. – Na szczęście nie musieliśmy ogłaszać ewakuacji mieszkańców. W okolicznych miejscowościach życie toczyło się normalnie. Z czasem pogoda zaczęła się poprawiać, dlatego też chyba już nic złego nie powinno się stać – podkreśla Ulewicz.

Dla mieszkańców Elbląga i okolic to kolejne tego typu problemy w ostatnim czasie. We wrześniu opady deszczu podniosły poziom rzeki, która w wielu miejscach podtopiła miasto. Wówczas również samorząd musiał prosić o pomoc wojsko.

Tymczasem z kapryśną aurą zmagał się nie tylko Elbląg. W niedzielę i poniedziałek wojskowa straż pożarna i żołnierze z jednostki w Czarnem pomagali poszkodowanym przez wichury w okolicach Morąga. Na swoim terenie interweniowali ich koledzy z Pruszcza Gdańskiego i Żagania. Sporo pracy mieli też wojskowi strażacy ze świnoujskiej Komendy Portu Wojennego. Huragan poprzewracał w mieście drzewa, doprowadził też do zablokowania linii kolejowej ze Świnoujścia do Międzyzdrojów.

Do największych spustoszeń doszło w nocy z soboty na niedzielę. – Nasi strażacy pierwsze wezwanie otrzymali o czwartej rano. Usuwali z ulic powalone drzewa, a potem wspomagali Państwową Straż Pożarną, która działała na terenie Gazoportu – wyjaśnia kmdr ppor. Jacek Kwiatkowski, rzecznik 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Porywisty wiatr uszkodził tam jeden z rurociągów. – O 6.20 strażacy rozpoczęli oczyszczanie z wiatrołomów linii kolejowej do Międzyzdrojów. Pnie i konary cięli z użyciem pił spalinowych. Do jednostki wrócili dopiero następnego dnia o 13 – mówi kmdr ppor. Kwiatkowski. – Wojskowa Straż Pożarna Komendy Portu Wojennego w Świnoujściu wchodzi w skład Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Ćwiczy wspólnie ze strażakami z PSP. Żołnierze pełnią też całodobowe dyżury i są gotowi do interwencji zawsze, gdy zajdzie taka potrzeba – dodaje.

Szkody, które wyrządził w Świnoujściu i okolicach orkan Grzegorz, były jednak większe. Cofka sprawiła, że na pewien czas trzeba było zamknąć przeprawę promową łączącą peryferyjne dzielnice z centrum miasta. – Musieliśmy też wstrzymać żeglugę na fragmencie Odry i Regalicy. Przepisy obligują nas do tego, gdy wody przekroczą określony poziom. Teraz na szczęście obniżył się on już na tyle, że statki zaczęły kursować – informuje Stefan Iwicki z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

W miejscach, gdzie występuje zagrożenie powodziowe, sytuacja jest na bieżąco monitorowana. – W przypadku otrzymania informacji o konieczności użycia sił i środków wojskowych minister obrony niezwłocznie podejmie niezbędne decyzje, mające na celu skierowanie wojska w rejony, gdzie jest ono potrzebne – głosi komunikat wydany przez MON.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: kmdr ppor. Jacek Kwiatkowski, sierż. Marek Samborowski

dodaj komentarz

komentarze


Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
 
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Odstraszanie i obrona
Mundury w linii... produkcyjnej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO na północnym szlaku
25 lat w NATO – serwis specjalny
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Ramię w ramię z aliantami
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rakiety dla Jastrzębi
Kurs z dzwonem
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Wojna w świętym mieście, część druga
V Korpus z nowym dowódcą
Ocalały z transportu do Katynia
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Przygotowania czas zacząć
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Szarża „Dragona”
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ogień w podziemiu
Wojna w świętym mieście, epilog
Na straży wschodniej flanki NATO
Jeśli nie Jastrząb, to…
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Barwy walki
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Sprawa katyńska à la española
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Charge of Dragon
Zbrodnia made in ZSRS
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Głos z katyńskich mogił
Święto wojskowego sportu
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Prawda o zbrodni katyńskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szpej na miarę potrzeb
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Optyka dla żołnierzy
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Strażacy ruszają do akcji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO