moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Podziękowanie za pomoc

Sierpniowe nawałnice to była klęska żywiołowa na niespotykaną od dziesięcioleci skalę. Poszkodowanych zostało 5 tysięcy rodzin, uszkodzonych 10 tysięcy budynków. Bardzo dziękujemy Wojsku Polskiemu za pomoc w usuwaniu skutków kataklizmu – mówił Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski, zwracając się do żołnierzy jednostek inżynieryjnych.

Dziś w 2 Pułku Inżynieryjnym w Inowrocławiu odbył się specjalny apel pododdziałów, które brały udział w sierpniowej akcji usuwania skutków nawałnic, jakie przetoczyły się przez województwo kujawsko-pomorskie w nocy z 11 na 12 sierpnia tego roku. Choć gospodarzem uroczystości była inowrocławska jednostka, apel odbył się na specjalną prośbę wojewody kujawsko-pomorskiego oraz samorządowców z pięciu poszkodowanych powiatów: tucholskiego, sępoleńskiego, żnińskiego, nakielskiego oraz bydgoskiego. – Bardzo zależało nam, aby w szczególny sposób podziękować żołnierzom za ich pracę podczas usuwania skutków nawałnic. A była to klęska żywiołowa na niespotykaną od dziesięcioleci skalę. Poszkodowanych zostało 5 tysięcy rodzin, uszkodzonych 10 tysięcy budynków, z których ponad 750 trzeba było wyłączyć z użytkowania – mówił Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski.

W okolicznościowym liście za włożoną pracę i wysiłek podziękował żołnierzom również minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. – W tych trudnych chwilach Wojsko Polskie pośpieszyło na ratunek, tak jak stanowi to jego obowiązek i tysiącletnia tradycja. Oprócz Straży Pożarnej, Policji i innych służb, a także zwykłych obywateli niosących pomoc potrzebującym, wzorowo spełniło swoje zadanie – napisał szef resortu, którego przesłanie odczytał w czasie apelu wiceminister Bartosz Kownacki.

MON nagrodziło wyróżniających się żołnierzy oraz pracowników wojska medalami, odznaczeniami, a także listami gratulacyjnymi i okolicznościowymi. Swoje wyrazy wdzięczności przekazali wojskowym również wojewoda kujawsko-pomorski oraz przedstawiciele lokalnych samorządów. Podziękowali oni także firmom, które włączyły się – finansowo lub przekazując dary rzeczowe (np. materiały budowlane) – w akcję pomocy poszkodowanym. – Bardzo dziękujemy za okazaną solidarność spółkom z Polskiej Grupy Zbrojeniowej z naszego regionu, Nitrochemowi, Belmie i WZL nr 2 oraz innym podmiotom z całej Polski – dziękował Mikołaj Bogdanowicz.

W akcji usuwania skutków nawałnicy brało udział łącznie ponad pięciuset żołnierzy, m.in. z 1 Brygady Logistycznej, 10 Brygady Logistycznej, 3 Batalionu Drogowo-Mostowego, 2 Pułku Saperów, 34 Batalionu Radiotechnicznego, 2 Pułku Inżynieryjnego, 4 Batalionu Inżynieryjnego, 43 Batalionu Saperów Marynarki Wojennej, 23 Pułku Artylerii, a także wojskowi z innych jednostek podległych Inspektoratowi Wsparcia Sił Zbrojnych oraz funkcjonariusze Żandarmerii Wojskowej.

W czasie akcji żołnierze działali w ramach trzech wojskowych zgrupowań zadaniowych – WZZ Chojnice (funkcjonującego w okolicy najbardziej poszkodowanej przez nawałnice miejscowości Rytel); WZZ Bydgoszcz (działającego m.in. na terenie powiatu nakielskiego) oraz WZZ Szubin (okolice miejscowości Szubin i wsi Smolnik).

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze

~Na Sybir
1508913780
Już widzę jak ci wielce odznaczani "walczyli" z żywiołem tj. latali z piłami,siekierami,łopatami,skakali po drabinach itp. sprawy...! Jakie to odznaczenia dostali strażacy ochotnicy, którzy zrobili tam 80% roboty ?
6C-6B-03-16

Wojna w świętym mieście, część druga
 
Optyka dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Przygotowania czas zacząć
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Mundury w linii... produkcyjnej
Rakiety dla Jastrzębi
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Ramię w ramię z aliantami
25 lat w NATO – serwis specjalny
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Na straży wschodniej flanki NATO
Głos z katyńskich mogił
Sprawa katyńska à la española
Jeśli nie Jastrząb, to…
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Zmiany w dodatkach stażowych
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Zbrodnia made in ZSRS
Odstraszanie i obrona
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Wojna w świętym mieście, epilog
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Kurs z dzwonem
NATO na północnym szlaku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Ogień w podziemiu
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Jak wyszkolić pilota F-16?
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Wojsko inwestuje w Limanowej
Święto wojskowego sportu
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Prawda o zbrodni katyńskiej
Ocalały z transportu do Katynia
Szpej na miarę potrzeb
V Korpus z nowym dowódcą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO