moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Centrum Kontrwywiadu NATO działa w Krakowie

Od pracujących tu żołnierzy i funkcjonariuszy będzie zależało bezpieczeństwo naszych armii i narodów – mówił minister obrony Antoni Macierewicz podczas otwarcia siedziby Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO. Głównym zadaniem krakowskiej placówki będzie szkolenie specjalistów od kontrwywiadu i przygotowanie doktryny kontrwywiadowczej Sojuszu.

W uroczystym otwarciu Centrum wzięli udział ministrowie obrony: Polski – Antoni Macierewicz, Słowacji – Peter Gajdoš, Rumunii – Mihai-Viorel Fifor i Węgier – István Simicskó oraz admirał Manfred Nielson z Dowództwa ds. Transformacji NATO w Nortfolk. – Po dwóch latach organizacji, przygotowań i wysiłków otwieramy Centrum. Nie ma wątpliwości, że rola tej instytucji ma znaczenie fundamentalne. Zwłaszcza w momencie, gdy tak wielkie znaczenie przywiązujemy do bezpieczeństwa wschodniej flanki, i gdy stoimy wobec tak wielkiego wyzwania związanego z rosyjską agresją – mówił szef resortu obrony Antoni Macierewicz. – To tutaj będą wypracowywane podstawowe zasady, normy i sposoby działania kontrwywiadów państw sojuszniczych NATO, by móc skutecznie przeciwstawić się penetracji ze strony przeciwnika. Penetracji, która obejmuje wszystkie dziedziny życia i dotyka nie tylko armii, lecz także infrastruktury krytycznej czy życia cywilnego. Jest ona realizowana zarówno przez narzędzia cybernetyczne, jak i klasyczną penetrację szpiegowską – dodał. Z kolei słowacki minister obrony podkreślał, że CEK jest gotowe do realizacji zadań. – Centrum Eksperckie Kontrwywiadu jest zdolne do prowadzenia ćwiczeń, szkoleń i przygotowywania ekspertyz z zakresu działalności kontrwywiadowczej – mówił Peter Gajdoš, słowacki minister obrony.

 

Polsko-słowacki fundament

Centrum Eksperckie Kontrwywiadu NATO (Counter Intelligence Centre Of Exellence) powstało dwa lata temu z inicjatywy Polski i Słowacji. Projekt wsparły także: Chorwacja, Czechy, Litwa, Niemcy, Rumunia, Słowenia, Węgry i Włochy. Jak informuje polski resort obrony narodowej, projekt utworzenia CEK NATO wpisuje się w prowadzoną od kilku lat współpracę między polską Służbą Kontrwywiadu Wojskowego a jej słowackim odpowiednikiem.

Głównym zadaniem placówki jest zwiększenie zdolności kontrwywiadu Sojuszu do przeciwdziałania aktywności obcych służb wywiadowczych. Jednak szczegółowe zadania CEK są objęte tajemnicą. Centrum ma pracować nad rozwojem doktryn i koncepcji Sojuszu w tej dziedzinie oraz szkolić specjalistów od kontrwywiadu. Będzie też realizować zadania zlecone przez Sojusznicze Dowództwo do spraw Transformacji w Norfolk w USA oraz państwa współtworzące Centrum. W CEK służą przedstawiciele wszystkich krajów partnerskich, przy czym większość kadry stanowią Polacy i Słowacy. Placówka znajduje się na terenie Centrum Operacji Lądowych Dowództwa Komponentu Lądowego. Ale instytucja będzie także korzystać z obiektów Ośrodka Szkolenia Poligonowego w słowackim Lešt. Pierwszy kurs organizowany przez CEK odbędzie się już za miesiąc.

24 natowskie centra

Centrum w lutym tego roku otrzymało akredytację Sojuszu Północnoatlantyckiego. Oznacza to, że instytucja spełniła wiele wymagań nałożonych przez Komitet Wojskowy NATO, po czym została przyjęta do grona instytucji wojskowych Sojuszu o statusie międzynarodowym. Obecnie w państwach NATO funkcjonują 24 centra eksperckie o różnych specjalnościach. Polscy funkcjonariusze i żołnierze działają w trzynastu, a w dwóch Polska jest państwem wiodącym. Poza CEK NATO w Krakowie jest jeszcze Centrum Eksperckie Policji NATO w Bydgoszczy.

Dyrektorem Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO jest pułkownik Robert Bala. Jest on absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Łączności i Politechniki Warszawskiej. Służbę wojskową rozpoczął w 1996 roku w 9 Pułku Dowodzenia w Białobrzegach. W 2007 roku objął stanowisko oficera bezpieczeństwa Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO w Bydgoszczy, a niedługo później rozpoczął pracę w Służbie Kontrwywiadu Wojskowego. Dwukrotnie służył na misji w Afganistanie, ma też doświadczenie z pracy w strukturach międzynarodowych, m.in. w Sztabie Wojskowym Unii Europejskiej w Brukseli. W grudniu 2015 roku płk Bala został wyznaczony do służby w Centrum Eksperckim Kontrwywiadu NATO. Rok później, decyzją MON, został dyrektorem tej instytucji.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Magdalena Kowalska-Sendek

dodaj komentarz

komentarze


Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
 
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Szarża „Dragona”
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto stołecznego garnizonu
Wojna w świętym mieście, epilog
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Zbrodnia made in ZSRS
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Kolejne FlyEle dla wojska
Rakiety dla Jastrzębi
Zmiany w dodatkach stażowych
Głos z katyńskich mogił
Kadisz za bohaterów
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w świętym mieście, część trzecia
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Prawda o zbrodni katyńskiej
Szpej na miarę potrzeb
Mundury w linii... produkcyjnej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Strażacy ruszają do akcji
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Optyka dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Przygotowania czas zacząć
Barwy walki
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
NATO na północnym szlaku
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
V Korpus z nowym dowódcą
NATO on Northern Track
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Sandhurst: końcowe odliczanie
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
25 lat w NATO – serwis specjalny
Zachować właściwą kolejność działań
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Na straży wschodniej flanki NATO
Wojna w świętym mieście, część druga
Sprawa katyńska à la española
Ocalały z transportu do Katynia
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Front przy biurku
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Odstraszanie i obrona
Ramię w ramię z aliantami
Charge of Dragon
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO