moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polowa akademia „Combat Alert”

W środku mazurskich lasów, nad jeziorem Śniardwy powstał nietypowy ośrodek. W byłej szkole, w której ostatnio mieściło się schronisko młodzieżowe, Fundacja na Rzecz Obronności i Bezpieczeństwa Kraju „Combat Alert” prowadzi szkolenia proobronne. Liderów stowarzyszeń paramilitarnych oraz uczniów klas mundurowych certyfikowanych przez MON uczą m.in. żołnierze z 15 Brygady.

– To pierwsze takie miejsce w Polsce i bardzo potrzebne – podkreśla gen. bryg. Jarosław Gromadziński, dowódca 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej.

Ośrodek znajduje się w budynku po dawnej szkole w Zastrużnym na Mazurach. Gmina Orzysz sprzedała go Fundacji „Combat Alert”, która organizuje największe w kraju manewry stowarzyszeń obronnych. To właśnie one sfinansowały zakup.

Budynek ma 500 m kw., kilka sal dydaktycznych oraz zaplecze socjalne, jednorazowo można tu skoszarować 40 osób. Wyposażony jest we własne agregaty prądotwórcze i otoczony 20-tonowymi bunkrami wartowniczymi, które zbudowała Fundacja. Pełnią przy nich służbę wartowniczą uczestnicy kursów. Przy ośrodku przygotowano także lądowisko dla śmigłowców. Wszystkie tereny przynależące do placówki zajmują ponad 100 hektarów.

W tej polowej akademii Fundacji „Combat Alert” będą się szkolić uczniowie klas mundurowych z wojskowym certyfikatem (biorących udział w pilotażowym programie MON-u) i liderzy organizacji paramilitarnych z całego kraju, czyli przyszłe rezerwy m.in. wojsk obrony terytorialnej.

Pierwsze zajęcia już się odbyły. – Jesienne szkolenia mają przygotować uczestników zimowej edycji manewrów „Combat Alert” – wyjaśnia gen. bryg. Jarosław Gromadziński.

Żołnierze 15 Brygady Zmechanizowanej podczas czterech wrześniowych weekendów przeszkolili prawie 200 osób. Członkowie organizacji proobronnych uczyli się wojskowych procedur, zasad walki prowadzonej przez jednostki operacyjne, planowania i prowadzenia ćwiczeń. Wojskowi instruktorzy szkolili ich także z budowy i składania broni, ustawiania pól minowych, zwalczania czołgów i udzielania pierwszej pomocy na polu walki. Gen. Gromadziński podkreśla, że organizacje proobronne to potężny potencjał kadrowy dla wojska. – Trzeba je tylko ukierunkować – dodaje. Zajęcia z grupą liderów na temat planowania działań na szczeblu taktycznym dowódca 15 Brygady prowadził osobiście.

W ośrodku na Mazurach była już takżepierwsza grupa uczniów. Do Zastrużnego przyjechali podopieczni Centrum Edukacji Mundurowej w Ełku, szkoły, która kształci przyszłych żołnierzy, policjantów i strażaków. – Dla nas szczególnie cenne jest rozszerzenie edukacji wojskowej o ćwiczenia praktyczne. Uczniowie mają dzięki temu okazję zweryfikować swoje umiejętności – mówi Agnieszka Pasko, dyrektor Centrum. Dodaje, że szkolenie było wyjątkowe: na zamkniętym terenie w środku lasu z wykorzystaniem technik i metodyki stosowanych podczas ćwiczeń w jednostkach wojskowych.

Marcin Korowaj, prezes Fundacji „Combat Alert”, podkreśla, że ośrodek powstał przy wsparciu kilku osób i instytucji. – Dzięki współpracy z 15 Giżycką Brygadą Zmechanizowaną, z ppłk. Jarosławem Wyszeckim, komendantem Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Bemowie Piskim, oraz burmistrzem Orzysza Zbigniewem Włodkowskim. Koncepcję pozytywnie zaopiniowało Biuro ds. Proobronnych MON – dodaje Korowaj.

Fundacja „Combat Alert” planuje zainwestować w rozbudowę placówki. – Musimy postawić cztery wiaty dydaktyczne, pod którymi będziemy prowadzać szkolenia medyczne, saperskie i łącznościowe. Chcemy też na swój użytek pozyskać strzelnicę w Orzyszu, trwają rozmowy z samorządem na ten temat – zapowiada prezes Fundacji. Jednocześnie zapewnia, że wszystkie inwestycje na terenie ośrodka są realizowane w porozumieniu z wojskiem i spełniają normy bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Ośrodek Szkoleniowy Combat Alert

dodaj komentarz

komentarze


Barwy walki
 
Kadisz za bohaterów
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Front przy biurku
Sandhurst: końcowe odliczanie
Szpej na miarę potrzeb
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Wojna w świętym mieście, część druga
Przygotowania czas zacząć
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Strażacy ruszają do akcji
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
NATO na północnym szlaku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Charge of Dragon
SOR w Legionowie
Wojna na detale
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kolejne FlyEle dla wojska
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Ramię w ramię z aliantami
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Wojna w świętym mieście, epilog
Na straży wschodniej flanki NATO
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Szarża „Dragona”
NATO on Northern Track
Głos z katyńskich mogił
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
W Italii, za wolność waszą i naszą
Święto stołecznego garnizonu
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Sprawa katyńska à la española
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Zachować właściwą kolejność działań
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Zmiany w dodatkach stażowych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO