moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Studenci WAT-u rozpoczęli naukę

Uroczysta inauguracja wrosła w tradycję akademicką i jest dziś ważnym świętem każdej uczelni. Rozpoczyna wielomiesięczny okres wytężonej pracy studentów – mówił do zgromadzonych płk dr hab. inż. Tadeusz Szczurek, rektor-komendant Wojskowej Akademii Technicznej. Na WAT naukę rozpoczęło dziś ponad 10 tys. studentów wojskowych i cywilnych. Ceremonia odbyła się w Klubie Wojskowej Akademii Technicznej. Wzięli w niej udział podchorążowie, studenci cywilni, wykładowcy i zaproszeni goście. Obecny był także wiceminister obrony prof. Wojciech Fałkowski. – WAT to uczelnia z dużym potencjałem i bardzo dużymi osiągnięciami. Wojsko Polskie może i powinno się nią chwalić – mówił prof. Fałkowski. Wiceminister odpowiedzialny za szkolnictwo wojskowe zapowiedział zwiększenie nakładów na uczelnię. – Już w tej chwili dajemy duże subwencje, chcemy dawać jeszcze większe. W ciągu dwóch lat z niecałych 200 miejsc dla podchorążych, zwiększyliśmy limit przyjęć na WAT do ponad 600. I ten poziom z ewentualnymi korektami w górę, będziemy starali się utrzymać w kolejnych latach – deklarował prof. Fałkowski. Dodał, że przyszłością akademii jest połączenie nauczania wojskowego rzemiosła z rozwojem badań naukowych.

W Wojskowej Akademii Technicznej w roku akademickim 2017/2018 będzie studiować 1648 podchorążych i prawie 8500 studentów cywilnych, w sumie ponad 10 tys. osób. Około 3 tys. z nich to studenci pierwszego rocznika studiów mundurowych (ponad 600) i cywilnych. – Rozpoczynacie najciekawszy okres swego życia. Nie zmarnujcie go. Przyszliście do nas z talentami i nadziejami, my pomożemy zrealizować wasze marzenia – mówił do najmłodszych płk dr hab. inż. Tadeusz Szczurek, rektor-komendant WAT.

Dobry rok dla akademii

W swoim przemówieniu płk Szczurek przyznał, że uroczystość jest także okazją do podsumowań pierwszego roku działalności nowych władz WAT-u. Podkreślał, że WAT rozwinęła w ostatnim czasie współpracę z uczelniami wojskowymi w Europie i na świecie. – Wymiernym efektem naszych starań jest zwiększająca się liczba wyjazdów podchorążych na uczelnie wojskowe, m.in. w ramach programu Erasmus Wojskowy, na studia w Stanach Zjednoczonych, we Francji, w Czechach i w Bułgarii – wymieniał rektor-komendant. – Z kolei w naszej uczelni kształcą się studenci z państw Unii Europejskiej, Ukrainy i Białorusi, a na studiach doktoranckich z Algierii i Wietnamu – dodawał pułkownik.

Rektor-komendant zaznaczył, że mocną stroną akademii jest jej działalność naukowo-badawcza. Tylko w minionym roku akademickim w WAT było realizowanych 448 projektów finansowanych ze środków spoza uczelni. Pułkownik mówił również o pracach badawczych na rzecz wojska. Chodzi tu m.in. o projekt w ramach strategicznego programu „Nowe systemy uzbrojenia i obrony w zakresie energii skierowanej”, w którym WAT jest liderem, oraz udział w programie „Tytan”, dotyczącym opracowania supernowoczesnego wyposażenia dla żołnierza XXI wieku. – Dla polskiej armii produkowane są celowniki termowizyjne, które opracowaliśmy w ramach wspólnego projektu ze spółką PCO. W ubiegłym tygodniu podpisaliśmy z kolei umowę na wdrożenie do produkcji systemu przeciwpożarowego i tłumienia wybuchu STOPFIRE, który jest dziełem naszych naukowców. Podczas tegorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego dwie nagrody Defender przyznano produktom opracowanym w ramach konsorcjów z udziałem Wojskowej Akademii Technicznej – wymieniał płk Szczurek.

„Gaudeamus igitur” w Gdyni i Dęblinie

Kilka dni temu rok akademicki zainaugurowała także Akademia Marynarki Wojennej. Naukę na I roku studiów rozpoczęło w Gdyni ponad tysiąc osób. Podczas uroczystości zostały wręczone wyróżnienia dla nauczycieli akademickich, m. in. za działalność badawczą, publikacyjną, dydaktyczną i organizacyjną. Po raz pierwszy przyznano też nagrodę im. kmdr. dr. hab. inż. Ignacego Glozy, przyznawaną za pracę dyplomową o wybitnych walorach naukowych. Otrzymał ją ppor. mar. mgr inż. Piotr Kasprolewicz za pracę pt. „Analiza porównawcza algorytmów poszukiwania drogi dla autonomicznych jednostek pływających”.

5 października rok akademicki rozpocznie się w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych. W studenckich ławach zasiądzie 467 podchorążych oraz 1094 studentów cywilnych. Osiągnięcia naukowo-dydaktyczne oraz plany Szkoły Orląt przedstawi gen. bryg. pil. dr Piotr Jan Krawczyk, rektor-komendant uczelni. Odbędzie się także wykład inauguracyjny gen. bryg. pil. Dariusza Malinowskiego, dowódcy Centrum Operacji Powietrznych-Dowództwa Komponentu Powietrznego. Podobnie jak podczas inauguracji w AMW, także w Dęblinie studentów powita wiceminister obrony prof. Wojciech Fałkowski. Podczas uroczystości podchorążowie i cywile złożą ślubowanie, odśpiewają pieśń studencką „Gaudeamus igitur”, odbędzie się także koncert chóru Szkoły Orląt.

PG

autor zdjęć: Grzegorz Rosiński

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Wszystkie misje AWACS-a
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Ameryka daje wsparcie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Flota Bayraktarów w komplecie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
„Grand Quadriga ‘24”
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Podróż po AWACS-ie
Broń Hitlera w rękach AK
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Nowe zadania szefa SKW
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Honor weteranom misji!
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polki pobiegły po srebro!
WAM wraca po latach
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
NATO on Northern Track
Serwis K9 w Polsce
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Przysięga w Limanowej
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Po śladach polskich bohaterów
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
„Ryś” z laserem
„Pierwsza Drużyna” na start
Nie szpital, a instytut
Wojna w świętym mieście, epilog
Cień atomowej zagłady
They Will Check The Training Results in Combat
Piedimonte – samobójcza misja
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Mobilne dowodzenie
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Dodatkowe siły do ochrony granicy
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Pokazali bojowego ducha
By Polska była bezpieczna
Ratownicy na medal
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ostatnia droga Pileckiego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO