moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Gaudeamus igitur w Akademii Wojsk Lądowych

To ma być szkoła, która będzie kształcić najlepszą kadrę dla armii – mówi prof. Wojciech Fałkowski portalowi polska-zbrojna.pl. Wiceminister obrony wziął udział w wyjątkowej inauguracji roku akademickiego we wrocławskiej uczelni, która z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych przekształciła się w Akademię Wojsk Lądowych.


Podczas ceremonii studenci zaśpiewali najstarszą pieśń żaków „Gaudeamus igitur” i złożyli ślubowanie.
– Spełnia się marzenie o budowie nowoczesnej, elitarnej uczelni, która będzie służyła siłom zbrojnym, Polsce i sojusznikom z NATO. Na realizację tego przedsięwzięcia złożyły się: dobry plan, ciężka praca i wiara w powodzenie – tymi słowami otworzył nowy rok akademicki gen. bryg. dr hab. inż. Dariusz Skorupka, rektor-komendant wrocławskiej uczelni. W ten sposób nawiązał do zmiany statusu uczelni, która z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych przekształciła się w Akademię Wojsk Lądowych.

W rozmowie z reporterem portalu polska-zbrojna.pl rektor-komendant podkreślał, że zmiana nie dotyczy jedynie szyldu, lecz także działalności dydaktyczno-naukowej. – W ciągu półtora roku udało nam się zbudować akademię. W zeszłym roku zdobyliśmy uprawnienia do nadawania tytułów doktorskich, a dzisiaj rano podpisaliśmy umowę o praktycznej współpracy z najsłynniejszą wojskową uczelnią świata w West Point – mówił rektor-komendant.

Zdaniem wiceministra obrony Wojciecha Fałkowskiego, który uczestniczył w uroczystości zorganizowanej w Narodowym Forum Muzyki, uczelnia zwiększa swoje możliwości zgodnie z planem. – To ma być szkoła, która będzie promieniować wiedzą, duchem i ambicjami na cały kraj, kształcąc najlepszą kadrę dla wojsk lądowych – zapewniał.

Więcej wojskowych studentów

Nowy rok akademicki rozpoczęło 992 podchorążych, czyli prawie o 200 więcej niż w 2016 roku. W tej grupie studentów pierwszego roku jest 333. Ogółem studia wojskowe oraz cywilne w nowym roku akademickim rozpoczęło 2100 studentów. Uczelnia przygotowała bogaty program zajęć. Planuje w tym roku przeprowadzić m.in. 18 kursów kwalifikacyjnych oraz 43 kursy doskonalące dla około 1350 żołnierzy zawodowych. W ramach studium oficerskiego zostanie przeszkolonych 328 kandydatów na oficerów, a służbę przygotowawczą na potrzeby tego korpusu odbędzie 52 kandydatów. Łącznie w nowym roku akademickim różnymi formami studiów i kursów zostanie objętych około 4700 studentów i słuchaczy.


W ceremonii uczestniczyli m.in. przedstawiciele Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Dowództwa Operacyjnego RSZ, władz wojewódzkich i samorządowych oraz delegacje zaprzyjaźnionych uczelni wojskowych z USA, Chin, Arabii Saudyjskiej, Litwy, Niemiec, Czech, Francji i Holandii. Gościem był także ambasador Chińskiej Republiki Ludowej Xu Jian.

Wykład inaugurujący nowy rok akademicki zatytułowany „Scena i scenariusze współczesnego niebezpieczeństwa” wygłosił społeczny doradca prezydenta dr hab. Andrzej Zybertowicz. Dotyczył on procesów cywilizacyjnych i związanych z nimi zagrożeń.

Dla najlepszych

Podczas uroczystości wręczono nagrody rektora-komendanta przyznawane za dorobek naukowy, dydaktyczno-wychowawczy oraz organizacyjny w roku akademickim 2016/2017. Wyróżnieni zostali także autorzy najlepszych prac magisterskich i licencjackich.

Wojskowej uroczystości w Narodowym Forum Muzyki towarzyszyły pokazy sprawności fizycznej podchorążych oraz występ Chóru Akademii Wojsk Lądowych pod dyrekcją Macieja Wojciechowskiego.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze


„Ryś” z laserem
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Piedimonte – samobójcza misja
Broń Hitlera w rękach AK
Wszystkie misje AWACS-a
NATO on Northern Track
Flota Bayraktarów w komplecie
Hełmy – nowoczesne i na miarę
„Pierwsza Drużyna” na start
Cień atomowej zagłady
„Grand Quadriga ‘24”
Przysięga w Limanowej
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Podróż po AWACS-ie
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Nie szpital, a instytut
Mobilne dowodzenie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Pokazali bojowego ducha
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ostatnia droga Pileckiego
Centrum Szkolenia WOT świętuje
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Serwis K9 w Polsce
Zawsze gotowi do pomocy
Polki pobiegły po srebro!
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
By Polska była bezpieczna
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ratownicy na medal
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pływacy i maratończycy na medal
Po śladach polskich bohaterów
Nowe zadania szefa SKW
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
They Will Check The Training Results in Combat
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
WAM wraca po latach
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO