moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Przekazanie dowodzenia

Żołnierze amerykańskiej 3 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej zakończyli dziewięciomiesięczną służbę w Polsce. Od dziś ich zadania przejmą wojskowi z 2 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej z Kansas. Uroczystość przekazania dowodzenia odbyła się dziś w Żaganiu. Uczestniczył w niej dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. dyw. Jarosław Mika.

– Dziewięć miesięcy pobytu pierwszej zmiany żołnierzy amerykańskich pokazało, że zarówno polskie, jak i amerykańskie wojska zazębiają się w działaniu, dokładnie się rozumieją i współpracują precyzyjnie, niczym szwajcarski zegarek – powiedział generał dywizji Jarosław Mika, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych podczas uroczystej rotacji wojsk amerykańskich, która dzisiaj odbyła się w Żaganiu. – Jesteśmy świadkami historycznej ceremonii – przekazania dowodzenia i odpowiedzialności między pierwszą a drugą rotacją wojsk US Army w Polsce. To wielkie wydarzenie dla Żagania, ziemi lubuskiej, a także całej Polski – dodał.

Natomiast generał dywizji Randy George, dowódca 4 Dywizji Piechoty US Army, której podlega 3 Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa, zwracał uwagę na znaczenie artykułu 5 traktatu północnoatlantyckiego. Mowa w nim o tym, że zbrojna napaść na któregokolwiek członka NATO będzie uznawana za atak na cały Sojusz. – Widziałem siłę tego partnerstwa, gdy z dumą służyłem z żołnierzami z Polski, Niemiec, Łotwy, Litwy i wielu innych państw. Między żołnierzami związki te opierają się na wciąż rosnącym, wzajemnym szacunku – podkreślał.

Podczas uroczystości pożegnano żołnierzy 3 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (3rd Armored Brigade Combat Team – 3ABCT) 4 Dywizji Piechoty, którzy stacjonowali w Polsce od stycznia, oraz powitano 2 Pancerną Brygadową Grupę Bojową 1 Dywizji Piechoty, która od dziś przejmuje zadania. Razem z generałem Miką wojskowych z US Army witali żołnierze 11 Lubuskiej Dywizji Zmechanizowanej, przedstawiciele władz miasta, a także mieszkańcy pobliskich miejscowości.

Zgodnie z ceremoniałem amerykańskiej armii istotnym elementem uroczystości było zwinięcie sztandarów 3ABCT i rozwinięcie nowych – należących do 2ABCT. To znak, że nowo przybyli żołnierze są gotowi do wykonywania zadań, a brygada osiągnęła gotowość bojową.

2 Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa z Kansas jest nazywana „brygadą sztyletów” lub Wielką Czerwoną Jedynką. W czasie pierwszej wojny światowej jednostka wyróżniła się udziałem w walkach pod Montdidier-Noyon, Aisne-Marne, w kampaniach w Meuse-Argonne, Lotaryngii i Pikardii. Podczas II wojny światowej była zaangażowana w operację „Omaha” na plaży w Normandii, a po wojnie odegrała istotną rolę w konflikcie z Wietnamem czy w bataliach w rejonie Zatoki Perskiej, m.in w bitwie o Faludżę.

Do Polski przyjechało 3300 żołnierzy 2ABCT oraz 1087 jednostek sprzętu, w tym 87 czołgów M1 Abrams, 103 bojowe wozy Bradley i 18 haubic Paladin. Wyposażenie 2 Brygady dotarło do Polski drogą morską. Statek „Endurance” zawinął do portu w Gdańsku w połowie września. Jego rozładunek trwał 48 godzin. Później przez dwa tygodnie czołgi i transportery sukcesywnie były transportowane w okolice Żagania – głównie koleją.

Decyzja o rozlokowaniu na wschodniej flance amerykańskich żołnierzy zapadła podczas szczytu NATO, który w lipcu 2016 roku odbył się w Warszawie. Zgodnie z postanowieniem członków Sojuszu w ramach operacji „Atlantic Resolve” w Polsce i krajach bałtyckich mają stacjonować wojska US Army. Pierwsi do Polski przyjechali żołnierze 3 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej, którzy zostali rozlokowani w Żaganiu, Bolesławcu, Świętoszowie i Skwierzynie. Najważniejszymi ćwiczeniami, w których brali udział, były między innymi „Bison Drawsko ‘17”, „Saber Guardianʾ’17” oraz „Dragon ’17”.

Oprócz tego w okolicach Orzysza stacjonuje Batalionowa Grupa Bojowa. Tam szczytu NATO, który w lipcu 2016 roku odbył się w Warszawie razem z US Army współdziałają żołnierze z Wielkiej Brytanii i Rumuni. Rotacja BGB odbędzie się w październiku. Kolejną zmianę zasilą wojskowi z Chorwacji.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: szer. Natalia Wawrzyniak

dodaj komentarz

komentarze


Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
 
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Zawsze gotowi do pomocy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Śladami ojca
NATO on Northern Track
They Will Check The Training Results in Combat
Wszystkie misje AWACS-a
Polska wiktoria na Monte Cassino
Abramsy w pętli
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Na straży nieba
Nowe zadania szefa SKW
Krwawa noc pośród puszczy
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Serwis K9 w Polsce
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
By Polska była bezpieczna
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Więcej hełmów dla żołnierzy
Polki pobiegły po srebro!
Ameryka daje wsparcie
Mobilne dowodzenie
Bohater odtrącony
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Pytania o europejską tarczę
Broń Hitlera w rękach AK
„Grand Quadriga ‘24”
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W obronie wschodniej flanki NATO
Cień atomowej zagłady
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Pływacy i maratończycy na medal
Wojna w świętym mieście, epilog
Wioślarze i triatlonistka na podium
Flota Bayraktarów w komplecie
Układ nerwowy Mieczników
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO