moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Przysięga podchorążych WAT

Niemal 600 podchorążych pierwszego roku Wojskowej Akademii Technicznej złożyło dziś przysięgę wojskową. – To chwila wyjątkowa, w której podejmujecie moralne zobowiązanie wobec Rzeczypospolitej Polskiej, obrony jej niepodległości, konstytucji i honoru żołnierza – mówił do kandydatów na oficerów płk dr hab. inż. Tadeusz Szczurek, rektor-komendant WAT. 

Uroczysta przysięga podchorążych Wojskowej Akademii Technicznej odbyła się na placu apelowym warszawskiej uczelni. Rektor-komendant WAT podkreślał, że składanie wojskowej przysięgi wywodzi się z tradycji oręża polskiego i jest aktem, który nadaje sens żołnierskiej służbie. – To chwila wyjątkowa, w której podejmujecie moralne zobowiązanie wobec Rzeczypospolitej Polskiej, obrony jej niepodległości, konstytucji i honoru żołnierza. W słowach przysięgi zawarta jest istota służby wojskowej – mówił płk dr hab. inż. Tadeusz Szczurek.

Wojsko potrzebuje wszechstronnych żołnierzy

Rektor-komendant WAT, zwracając się do podchorążych, zwrócił uwagę, że wybrali nie tylko uczelnię, na której rozpoczną naukę, lecz także drogę życiową. – Zawodowa armia potrzebuje dobrze wyszkolonych żołnierzy, wszechstronnie wykształconych, wysokiej klasy inżynierów, dowódców i profesjonalistów, przygotowanych do efektywnego wykorzystywania możliwości, jakie dają najnowsze systemy uzbrojenia – mówił płk Szczurek.

Słowa przysięgi wojskowej wypowiedziało 596 osób, w tym 78 kobiet. Na sztandar Akademii przysięgało czterech szeregowych podchorążych: Daniel Pękalski, Konrad Sroka, Wojciech Michalski i Jarosław Jagiełło. Podczas uroczystości zostali wyróżnieni żołnierze, którzy uzyskali oceny bardzo dobre oraz wykazali się wzorową postawą podczas poprzedzającego przysięgę szkolenia podstawowego. Wśród nich byli szeregowi podchorąży: Angelika Kaźmierczak (średnia ocen 4,88), Sebastian Tatko (4,88), Jakub Bąk (4,81), Konrad Belka (4,81), Tomasz Sadoch z Wydziału Logistyki, Mateusz Sokolnicki (4,69), oraz Piotr Nowak (4,69).W imieniu podchorążych głos zabrał szer. pchor. Kacper Biernacki. – Cieszymy się, że możemy studiować w tak bardzo zasłużonej i powszechnie szanowanej uczelni. Jesteśmy świadomi, że wchodzimy w nową rzeczywistość, która będzie wymagać od nas ogromnego wysiłku przez kilka najbliższych lat studiów. Obiecujemy, że mundur podchorążego Wojskowej Akademii Technicznej będziemy nosić z dumą i godnością – mówił szer. pchor. Biernacki. Słowa podziękowań skierował do rektora-komendanta uczelni, dowódców i wykładowców, duszpasterzy, a także rodzin zebranych na placu apelowym Akademii.

Szlifowanie wojskowego rzemiosła

Zanim kandydaci na oficerów złożyli przysięgę, przeszli podstawowe szkolenie wojskowe, obowiązkowe dla wszystkich zaczynających studia mundurowe. Szkolenie trwało ponad miesiąc i obejmowało zarówno zajęcia w terenie, jak i naukę teorii. Podchorążowie uczyli się m.in. udzielania pierwszej pomocy, zagadnień saperskich, zakładania wojskowej odzieży ochronnej. Uczestniczyli też w zajęciach taktycznych, poznawali metody maskowania, poruszania się w terenie i pokonywania zapór inżynieryjnych. Trenowali na strzelnicy, korzystając z karabinków AK, Beryl i pistoletów. Z kolei podczas zajęć z teorii m.in. dowiadywali się o wojskowych przepisach, zasadach dyscypliny, łączności czy o kwestiach związanych z BHP.

 – Dzisiejsza przysięga wieńczy to kilkutygodniowe szkolenie. Podczas niego poznawaliście jednak nie tylko żołnierskie obowiązki, wojskową dyscyplinę, lecz także własne możliwości. Jesteście przygotowani do studiowania w mundurze podchorążego. Jako przyszli oficerowie bierzecie na siebie zaszczytny obowiązek służby Ojczyźnie i kontynuowania chlubnych tradycji Wojska Polskiego, a także pomnażania wspaniałego dorobku Wojskowej Akademii Technicznej. To dla was, podchorążowie kolejnego rocznika, także symboliczny start w nowe zawodowe życie – mówił rektor-komendant. Dodał, że teraz wszystko zależy od samych podchorążych, od ich pracowitości, sumienności, zdyscyplinowania oraz postawy etycznej zarówno w murach uczelni, jak i poza nimi. – Wojskowa Akademia Techniczna będzie wam przyjazna, ale wymagająca. Wierzę głęboko, że sprostacie wymogom żołnierskiego rzemiosła, że zdobywanie wiedzy i poznawanie najnowocześniejszej techniki wojskowej sprawią wam ogromną satysfakcję oraz dostarczą niezapomnianych przeżyć – mówił pułkownik.

O przyjęcie na studia mundurowe w Wojskowej Akademii Technicznej ubiegało się w tym roku 1839 kandydatów. Podchorążowie studiują na dziesięciu kierunkach, m.in. elektronice i telekomunikacji, informatyce oraz kryptologii i cyberbezpieczeństwie.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Grzegorz Rosiński

dodaj komentarz

komentarze

~czyważne
1506710160
Przykro że ponad 100 osób odpadło w trakcie unitarki ( uwzględniając uzupełnienia i listę rezerwowych ). Coraz słabsi ludzie marzą o oficerskich gwiazdkach, czego efekty odczujemy na jednostkach za pięć lat.
08-42-6B-19

Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
 
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
They Will Check The Training Results in Combat
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Grand Quadriga ‘24”
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Polki pobiegły po srebro!
„Ryś” z laserem
Flota Bayraktarów w komplecie
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Serwis K9 w Polsce
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Wioślarze i triatlonistka na podium
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Po śladach polskich bohaterów
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Mobilne dowodzenie
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Pływacy i maratończycy na medal
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Więcej hełmów dla żołnierzy
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Bohater odtrącony
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Na straży nieba
Zawsze gotowi do pomocy
Broń Hitlera w rękach AK
Wszystkie misje AWACS-a
Pytania o europejską tarczę
Układ nerwowy Mieczników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Śladami ojca
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Abramsy w pętli
By Polska była bezpieczna
Polska wiktoria na Monte Cassino
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
„Pierwsza Drużyna” na start
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna w świętym mieście, epilog
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Krwawa noc pośród puszczy
Ameryka daje wsparcie
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowe zadania szefa SKW
Cień atomowej zagłady

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO