moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pobiegną dla płk. Berdychowskiego

Szczegółów nie zdradzają. Wiadomo tylko, że z 10-kilogramowymi plecakami przebiegną po bieszczadzkich szlakach i bezdrożach 30 km. Takie zadanie czeka śmiałków, którzy wystartują w pierwszej edycji „Maratonu-Selekcji”. Ekstremalny bieg poświęcony jest pamięci płk. Sławomira Berdychowskiego, twórcy i pierwszego dowódcy jednostki Agat.

Memoriał im. płk. Berdychowskiego odbędzie się 7 października w Bieszczadach. W Cisnej spotkają się żołnierze jednostek specjalnych, wojsk lądowych, sił powietrznych oraz marynarki wojennej. Obok wojskowych pobiegną także funkcjonariusze służb mundurowych i cywile.

– Od roku nosiłem się z tym pomysłem. Cieszę się, że teraz mogę zorganizować memoriał i w ten sposób uczcić pamięć swojego dowódcy – mówi mjr rez. Wojciech Zacharków „Zachar”, były żołnierz jednostki Agat. Oficer przez lata odpowiadał za przygotowanie selekcji do gliwickiej jednostki specjalnej, był też szefem grupy szkolenia bazowego. – Płk Berdychowski, twórca i pierwszy dowódca Agatu, stworzył założenia do pierwszej selekcji do naszej jednostki. To właśnie on przygotowywał mnie do prowadzenia tego ekstremalnego sprawdzianu w górach, przekazywał wartości, którymi się kierował i wpoił zasady, jakie obowiązywały w wojskach specjalnych – dodaje.

Śladami pułkownika

Miejsce „Maratonu-Selekcji” nie jest przypadkowe. Miłośnicy ekstremalnego biegania spotkają się w Bieszczadach, bo to właśnie tam przed laty – we wrześniu 2011 roku – odbyła się pierwsza selekcja do jednostki Agat. – Przez lata, zgodnie z wizją płk. Berdychowskiego, dobierałem najlepszych kandydatów do służby. Teraz nadszedł czas, by tym sportowym wyczynem oddać mu hołd. Był bezkompromisowym komandosem i dowódcą, ponadprzeciętnie sprawnym, zaangażowanym oraz profesjonalnym żołnierzem, nigdy nie bał się nowych wyzwań – dodaje „Zachar”.

Ale do selekcji nawiązuje nie tylko miejsce biegu. Podczas tego kilkudniowego sprawdzianu w górach kandydaci do jednostki specjalnej przechodzą setki kilometrów i wykonują bardzo trudne zadania. Przeważnie ostatnim z nich jest tzw. maraton-test wytrzymałości. Niemal bez odpoczynku kandydaci na specjalsów biegną po nieoznakowanej trasie, nie wiedząc, gdzie i kiedy nastąpi koniec zadania. – Maraton jest testem wytrzymałości psychicznej i fizycznej. Jego uczestnicy są skrajnie zmęczeni, doskwierają im kontuzje, głód, a muszą się jeszcze zmobilizować i dać z siebie wszystko – opisuje „Zachar”. – I podobnie będzie w Bieszczadach 7 października. Nie podajemy szczegółów trasy, nie informujemy o przeszkodach, jakie będą musieli pokonać zawodnicy – dodaje.

Ciężki plecak i wiele niepewności

Wiadomo jednak, że trasa, którą przemierzą zawodnicy „Maratonu-Selekcji” liczyć będzie około 30 km. Śmiałkowie pobiegną po górskich szlakach i bezdrożach, będą musieli pokonać różne przeszkody terenowe i sprawdzić się podczas strzelania. Na trasie poruszać się będą jedynie na podstawie otrzymanych tuż przed startem wytycznych i znaków specjalnych umieszczonych na drodze.

Organizatorzy memoriału wymagają, aby każdy miał ze sobą m.in. bluzę z długim rękawem, buty trekkingowe, plecak o pojemności minimum 25 l, o minimalnej wadze 10 kg.

Zwycięzcy nie otrzymają nagród, bo liczy się udział w biegu i idea, a nie sportowa rywalizacja. – Nagrody przekazane przez sponsorów, będzie mógł w losowaniu wygrać każdy, kto ukończy bieg – dodaje Zachar.

Koszt udziału w memoriale to 190 zł (z tego 50 zł jest przeznaczone na wsparcie Fundacji Sprzymierzeni z GROM, której celem jest pomoc poszkodowanym w służbie żołnierzom i funkcjonariuszom innych służb). Więcej informacji można znaleźć pod adresem: http://www.biegrzeznika.pl/maraton-selekcja/

Płk Sławomir Berdychowski (ur. 07.08.1968 r., zm. 09.02.2016 r.) od początku służby związany z wojskami specjalnymi. Ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu i zaraz po promocji przeszedł selekcję do jednostki GROM. W latach 1991–1992 brał udział w Taktycznym Kursie Jednostek Przeciwterrorystycznych, prowadzonym przez specjalistów z USA, po którym został operatorem sekcji szturmowej GROM-u. W tej jednostce przeszedł przez wszystkie szczeble dowodzenia, był m.in. dowódcą zespołu bojowego, instruktorem i kierownikiem selekcji. Od maja 2011 roku dowodził jednostką Agat, w 2014 roku ukończył studia generalskie i zaczął służbę w Inspektoracie Wojsk Specjalnych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Brał udział w misjach wojskowych m.in. na Haiti, w Slawonii i Afganistanie. Zmarł nagle w 2016 roku.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: mat. organizatora

dodaj komentarz

komentarze


Pływacy i maratończycy na medal
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Flota Bayraktarów w komplecie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polki pobiegły po srebro!
Układ nerwowy Mieczników
Na straży nieba
They Will Check The Training Results in Combat
Pytania o europejską tarczę
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Ryś” z laserem
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Bohater odtrącony
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Mobilne dowodzenie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Polska wiktoria na Monte Cassino
Cień atomowej zagłady
Wszystkie misje AWACS-a
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Po śladach polskich bohaterów
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Zawsze gotowi do pomocy
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
„Grand Quadriga ‘24”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Więcej hełmów dla żołnierzy
Broń Hitlera w rękach AK
Serwis K9 w Polsce
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Nowe zadania szefa SKW
Krwawa noc pośród puszczy
Śladami ojca
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojna w świętym mieście, epilog
Abramsy w pętli
„Pierwsza Drużyna” na start
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
NATO on Northern Track
Wioślarze i triatlonistka na podium
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
By Polska była bezpieczna

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO