W tym laboratorium nic się nie ukryje
Student na poligonie z przenośnym elektroencefalografem? Wkrótce nie będzie to nic niezwykłego. Akademia Wojsk Lądowych chce wprowadzić nowatorskie metody nauczania powiązane z elektroencefalografią i analizą reakcji psychicznych studentów. Wszystko po to, aby skuteczniej sprawdzać i kształtować zdolności przywódcze przyszłych oficerów.
Wykłady, zajęcia na trenażerach i symulatorach to za mało, aby wyszkolić doskonałego dowódcę, uznali naukowcy i wykładowcy wrocławskiej uczelni. – Dlatego budujemy laboratorium, w którym od nowego roku akademickiego będziemy mogli naukowo sprawdzać zdolności przywódcze podchorążych. Dzięki specjalistycznym badaniom chcemy wypracować najlepsze metody rozwijania i utrwalania predyspozycji przyszłych liderów – zapowiada gen. bryg. dr hab. inż. Dariusz Skorupka, rektor-komendant Akademii Wojsk Lądowych.
Czytanie z twarzy
Uczelnia właśnie kompletuje sprzęt do nowoczesnego laboratorium badawczego. Pierwsze komputery i oprogramowanie już jest. Niebawem dołączy do nich kamera do nagrywania zdarzeń szybkozmiennych. Urządzenie będzie rejestrowało mimikę twarzy żołnierza-studenta, który będzie ćwiczył przed komputerem, w trenażerze lub przy biurku, np. podejmując decyzję o przemieszczeniu wojsk czy użyciu broni. Urządzenie w tym czasie zarejestruje reakcję mięśni twarzy, ruch gałek ocznych, siatkówek, powiek czy brwi studenta. Te wszystkie informacje naukowcy przeanalizują przy pomocy specjalistycznego oprogramowania. Dzięki temu będą mogli ocenić stan emocji badanego oraz szybkość jego reakcji na zaskakujące zdarzenia. Odnotują stopień pewności siebie i stanowczości, wyłapią wszelkie momenty wahania, zadowolenie lub frustrację.
Po co? Otóż zdaniem wykładowców takie badania umożliwią zdiagnozowanie problemów w nauczaniu danego studenta i zastosowanie takich metod dydaktycznych, które pozwolą poprawić jego predyspozycje przywódcze.
Komunikat z neuronów
Kolejną niestandardową metodą badawczą, którą podczas zajęć zamierzają wykorzystywać naukowcy z wrocławskiej uczelni wojskowej, będzie elektroencefalografia. Jest to nieinwazyjna i bezbolesna metoda diagnostyczna służąca do badania bioelektrycznej czynności mózgu. Za pomocą elektrod odpowiednio rozmieszczonych na powierzchni skóry czaszki, rejestruje się zmiany aktywności neuronów kory mózgowej. Podobnie jak przy zastosowaniu kamery szybkozmiennej, można dzięki elektroencefalografowi zarejestrować zmiany stanu emocjonalnego człowieka.
Prowadzący ćwiczenia będą mogli określić m.in. umiejętność koordynacji ruchowej i szybkość reakcji studenta, czyli będzie można sprawdzić, co dzieje się w głowie żołnierza na polu walki. Z czasem wykładowcy chcą także wykorzystać zminiaturyzowane wersje bezprzewodowych aparatów EEG. Będzie je można założyć podchorążemu, który szkoli się w terenie, w wozie bojowym, czy korzysta z laserowego symulatora strzelań.
Tego typu pomiary wykonuje się podczas badań medycznych z dziedziny psychiatrii i neurologii. Poddawani są im np. sportowcy. Wszystko wskazuje na to, że po raz pierwszy EEG pojawi się w salach wykładowych i na poligonach. W prowadzeniu badań i analizowaniu ich wyników wykładowcom z uczelni będą pomagać doświadczeni psychiatrzy, psycholodzy i neurolodzy z 4 Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, z którymi uczelnia nawiązała współpracę.
Więcej liderów
Pomysł utworzenia nowatorskiego laboratorium wpisuje się w uczelnianą strategię kreowania kompetencji przywódczych przyszłych dowódców plutonów. – Wiemy, że część naszych słuchaczy ma silne predyspozycje przywódcze, a inni słabsze. Jak dotąd nie były one jednak naukowo weryfikowane – mówi ppłk Marcin Bielewicz, prodziekan do spraw wojskowych Wydziału Zarządzania uczelni.
– Od nowego roku akademickiego będziemy mogli te zdolności dokładniej rozpoznawać i umiejętnie rozwijać, badając indywidualny progres studentów oraz dobierać najskuteczniejsze narzędzia i metody kształcenia – dodaje prodziekan.
W nowoczesnym laboratorium wykorzystywane będą także używane w wojsku programy symulacji komputerowej, zamontowane zostaną urządzenia do wizualizacji ćwiczeń w terenie, zbudowany zostanie również terenowy ośrodek kształtowania kompetencji przywódczych przypominający tradycyjny tor przeszkód.
Akademia Wojsk Lądowych buduje laboratorium ze środków własnych, ale w przyszłości zamierza ubiegać się o dotację z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Bogusław Politowski
autor zdjęć: chor. Rafał Mniedło
Szwedzki granatnik w rękach Polaków
W MON-ie o modernizacji
Wzmacnianie granicy w toku
Jak Polacy szkolą Ukraińców
Święto w rocznicę wybuchu powstania
Donald Tusk po szczycie NB8: Bezpieczeństwo, odporność i Ukraina pozostaną naszymi priorytetami
„Siły specjalne” dały mi siłę!
Huge Help
Żaden z Polaków służących w Libanie nie został ranny
Terytorialsi zobaczą więcej
„Nie strzela się w plecy!”. Krwawa bałkańska epopeja polskiego czetnika
NATO odpowiada na falę rosyjskich ataków
Nowe uzbrojenie myśliwców
Polacy pobiegli w „Baltic Warrior”
Czarna Dywizja z tytułem mistrzów
Selekcja do JWK: pokonać kryzys
Co słychać pod wodą?
Olimp w Paryżu
Trudne otwarcie, czyli marynarka bez morza
„Szpej”, czyli najważniejszy jest żołnierz
Fundusze na obronność będą dalej rosły
Ostre słowa, mocne ciosy
Polsko-ukraińskie porozumienie ws. ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej
Nasza broń ojczysta na wyjątkowej ekspozycji
Sejm pracuje nad ustawą o produkcji amunicji
Norwegowie na straży polskiego nieba
Rosomaki w rumuńskich Karpatach
Jaka przyszłość artylerii?
Medycyna w wersji specjalnej
Wielkie inwestycje w krakowskim szpitalu wojskowym
Nowe Raki w szczecińskiej brygadzie
Triatloniści CWZS-u wojskowymi mistrzami świata
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
O amunicji w Bratysławie
Trzynaścioro żołnierzy kandyduje do miana sportowca roku
Wojskowi kicbokserzy nie zawiedli
Wybiła godzina zemsty
Zmiana warty w PKW Liban
Jesień przeciwlotników
Karta dla rodzin wojskowych
„Szczury Tobruku” atakują
Setki cystern dla armii
Polskie „JAG” już działa
Rekordowa obsada maratonu z plecakami
Marynarka Wojenna świętuje
Right Equipment for Right Time
Szef MON-u na obradach w Berlinie
Transformacja dla zwycięstwa
Ustawa o zwiększeniu produkcji amunicji przyjęta
Od legionisty do oficera wywiadu
Wojskowa służba zdrowia musi przejść transformację
Czworonożny żandarm w Paryżu
„Jaguar” grasuje w Drawsku
Olympus in Paris
„Husarz” wystartował
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Trzy medale żołnierzy w pucharach świata
Święto podchorążych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Operacja „Feniks” – pomoc i odbudowa
Inwestycja w produkcję materiałów wybuchowych
komentarze