moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Alert! Snajper w szpitalu

Terrorysta strzela do ludzi, do wojskowego szpitala trafia grupa ciężko rannych w katastrofie komunikacyjnej, a na bloku operacyjnym wybucha pożar... Debatę na temat reagowania antykryzysowego pt. „Szpital w zabezpieczeniu medycznym zdarzeń masowych” oraz pokaz działania służb zorganizował 4 Wojskowy Szpital Kliniczny we Wrocławiu.

Skąd pomysł takiej konferencji? – Uważam, że szpital wojskowy jest predestynowany do tego, by pełnić w regionie funkcję lidera w wymianie informacji i doświadczeń oraz doskonaleniu działania placówek medycznych i różnych służb w sytuacjach kryzysowych podczas zdarzeń masowych – mówi płk lek. Wojciech Tański, komendant wrocławskiej placówki. W spotkaniu wzięli udział m.in. specjaliści Wojskowego Instytutu Medycznego z Warszawy, przedstawiciele administracji miejskiej i wojewódzkiej, Policji, Państwowej Straży Pożarnej. Obecni byli także żołnierze z Żandarmerii Wojskowej, Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych i Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych.

 

Co warto poprawić

Zanim odbył się pokaz działania służb, uczestnicy konferencji wzięli udział w debacie. Dyskutowali o usprawnianiu metod udzielania pomocy ofiarom katastrofy komunikacyjnej, budowlanej czy zamachów terrorystycznych. Eksperci podkreślali, jak ważna jest pierwsza reakcja służb na miejscu zdarzenia polegająca między innymi na wstępnej segregacji poszkodowanych.

Rozmawiano także o potrzebach szpitalnych oddziałów ratunkowych w sytuacji nagłego napływu wielu rannych. Zwracano uwagę, że w wielu placówkach problemem jest zorganizowanie jednocześnie szybkiej pomocy dla dużej grupy poszkodowanych. Trzeba bowiem uzupełnić kadry Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych o lekarzy i pielęgniarki, przygotować laboratoria i pracownie RTG do wykonania pilnie dużej liczby badań i analiz.

Jak zapewnił płk Tański, analiza wniosków zgłaszanych podczas konferencji z pewnością wpłynie na usprawnienie procedur ratowniczych i nie tylko w wojskowej placówce, ale także innych szpitalach w mieście.

Snajper w szpitalu

Scenariusz pokazu działań antykryzysowych opracowano tak, aby zaprezentować współdziałanie wielu służb mundurowych i cywilnych. Akcję rozpoczęły strzały, które rozległy się przed budynkiem szpitala. Uzbrojony w broń maszynową napastnik strzelał do ludzi. Kilka osób ranił. Na miejsce został wezwany oddział antyterrorystyczny policji. W czasie akcji jeden z funkcjonariuszy został ciężko ranny. Pierwszej pomocy udzielali mu koledzy. Chwilę potem karetka pogotowia przetransportowała poszkodowanego do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

Gdy lekarze z SOR-u pomogli policjantowi i skierowali go na blok operacyjny, dotarła do nich nowa wiadomość: karetki wiozą ośmiu poszkodowanych w wypadku komunikacyjnym. Zapadła decyzja, aby na oddział skierować więcej lekarzy. Rozpoczyna się walka o życie rannych.

Pożar i atak terrorysty

Aby utrudnić służbom zadanie, organizatorzy ćwiczeń „wzniecili” pożar. Ogień pojawił się na drugim piętrze Zintegrowanego Bloku Operacyjnego. Do akcji przystąpili strażacy. Wykorzystując drabinę na wysięgniku i umocowany do niej kosz z noszami, ewakuowali chorych z zagrożonej strefy.

Na tym nie koniec. Okazało się bowiem, że do magazynów szpitalnych ktoś się włamał. Pracownicy ochrony zatrzymali uciekającego bandytę. U pojmanego znaleziono urządzenie do zdalnego odpalania ładunków wybuchowych. Sytuacja była na tyle poważna, że terrorystę natychmiast przejęła Żandarmeria Wojskowa. Na miejsce wezwani zostali saperzy. Wykorzystując zdalnie sterowanego robota Talon wojskowi specjaliści od rozminowania wywieźli z magazynu leków improwizowany ładunek wybuchowy. Przewieźli go na pobliski poligon i zneutralizowali.

Nie tylko ćwiczenia

Pułkownik Tański, komendant wrocławskiego szpitala wojskowego przypomniał, że kierowana przez niego placówka już dwa razy zdawała realny test w sytuacji kryzysowej. Po raz pierwszy w lipcu 1997 roku, gdy podczas powodzi personel placówki musiał przyjąć pacjentów nagle ewakuowanych z zalanego szpitala. Podobnie było trzy lata temu, kiedy jednorazowo, drogą powietrzną trafiło do placówki 20 osób rannych w Donbasie.

 – W obu przypadkach nasz personel zdał egzamin bardzo dobrze. Z pewnością dzięki temu, że jako wojskowi przygotowywani jesteśmy do działania w ekstremalnych sytuacjach – wyjaśnił komendant.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze


Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
 
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
„Pierwsza Drużyna” na start
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Cień atomowej zagłady
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Polki pobiegły po srebro!
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Śladami ojca
Flota Bayraktarów w komplecie
By Polska była bezpieczna
Mobilne dowodzenie
Wojna w świętym mieście, epilog
Zawsze gotowi do pomocy
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Krwawa noc pośród puszczy
Wioślarze i triatlonistka na podium
Pływacy i maratończycy na medal
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Na straży nieba
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ameryka daje wsparcie
Po śladach polskich bohaterów
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Polska wiktoria na Monte Cassino
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ostatnia droga Pileckiego
Wszystkie misje AWACS-a
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Abramsy w pętli
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Bohater odtrącony
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
NATO on Northern Track
„Ryś” z laserem
Broń Hitlera w rękach AK
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
They Will Check The Training Results in Combat
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
„Grand Quadriga ‘24”
Piedimonte – samobójcza misja
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Nie szpital, a instytut
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Układ nerwowy Mieczników
Nowe zadania szefa SKW
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO