moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Dzień Spadochroniarza

W Warszawie trwają obchody Dnia Spadochroniarza. Muzeum Wojska Polskiego zaprasza na wojskowy piknik. Rano na warszawskich Powązkach Wojskowych odbyły się uroczystości pochówku prochów gen. bryg. Alfonsa Maćkowiaka, żołnierza 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej.

Dzień rozpoczęły uroczystości pogrzebowe śp. gen. bryg. Alfonsa Wiktora Maćkowiaka, instruktora cichociemnych i żołnierza 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Oficer zmarł w styczniu w Londynie, a rodzina zdecydowała, aby przenieść jego prochy do kraju. Powróciły one 18 września do Polski na pokładzie samolotu CASA C-295 z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego z Krakowa.

O 10.00 w katedrze polowej Wojska Polskiego odbyła sie msza żałobna w intencji generała, a później prochy generała spoczęły na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Na uroczstościach Ministerstwo Obrony Narodowej reprezentował wiceminister Bartłomiej Grabski. – Gen. Maćkowiak był podkomendnym gen. Sosabowskiego. Nasi żołnierze brali udział w pogrzebie cichociemnego w Londynie, później towarzyszyli jego prochom w drodze do Polski, teraz oddadzą mu hołd w Warszawie – mówi płk Grzegorz Grodzki, zastępca dowódcy 6 Brygady Powietrznodesantowej, która dziedziczy tradycje legendarnej 1 SBS.

– Żegnamy dzielnego żołnierza Rzeczpospolitej, niezłomnego patriotę, zasłużonego działacza Polonii brytyjskiej. Żegnamy z głęboką czcią i podziwem, bo swoje długie życie gen. Alfons Maćkowiak wypełnił zasługami – napisał w liście prezydent Andrzej Duda, który został odczytany w czasie mszy w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie.

– Był człowiekiem o niezwykłym harcie ducha, przypadł mu w udziale los uchodźcy, jednak sercem pozostał w Polsce. Po wojnie osiadł w Anglii i do końca swoich dni pielęgnował pamięć o dokonaniach spadochroniarzy gen. Sosabowskiego. Z wdzięcznością żegnamy tego żołnierza Rzeczypospolitej, który zasłużył się ojczyźnie. Ostatnia wola generała została spełniona - wrócił na wieczny spoczynek do niepodległej Polski – napisał bp Guzdek w liście odczytanym przez ks. ppłk. Mariusza Tołwińskiego.


Prochy gen. Maćkowiaka spoczęły na warszawskich Powązkach. – Żegnając gen. Alfonsa Maćkowiaka chcemy wyrazić wdzięczność wobec jego postawy życia, bezgranicznej miłości do ojczyzny, która każdego dnia i każdej chwili wypełniała jego życiorys. Dał pan generał niezwykłe świadectwo jak bezinteresownie służyć Rzeczpospolitej – mówił Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Niestety pogoda nie pozwoliła na symboliczne wypełnienie testamentu gen. Stanisława Sosabowskiego. Jego zołnierze mieli zostać przerzuceni do Polski w casie powstania warszawskiego, by pomóc rodakom w walce o stolicę. Alianci wysłali jednak Polaków do Holandii, żeby wsparli desant pod Arnhem w ramach operacji „Market Garden”. Planowano, że desant na Warszawę zostanie przeprowadzony dzisiaj. W samo południe 60 spadochroniarzy miało skoczyć z pokładu trzech samolotów C-295M na lotnisko Babice na stołecznym Bemowie.

Żołnierze 6 BPD wzięli jednak udział w warszawskich obchodach Dnia Spadochroniarza. Przejechali wojskowymi hummerami do Muzeum Wojska Polskiego, gdzie do 18.00 będzie trwał festyn z okazji Dnia Spadochroniarza. Zaprezentowany zostanie historyczny i współczesny sprzęt wojsk powietrznodesantowych, wystawy historyczne, pokazy wyszkolenia żołnierzy 6 Brygady i grup rekonstrukcyjnych. Będzie też można wysłuchać koncertu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Uroczystości zakończy odsłonięcie o godzinie 17.00 pomnika gen. Sosabowskiego przy Placu Inwalidów w Warszawie.

Poza spadochroniarzami w obchodach uczestniczą m.in. także specjalsi z GROM-u, który kultywuje pamięć cichociemnych, spadochroniarzy Armii Krajowej.

Cichociemny i sportowiec

Gen. Alfons Maćkowiak urodził się 29 marca 1916 roku w Berlinie. Przed wybuchem II wojny ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy Artylerii we Włodzimierzu Wołyńskim oraz Szkołę Podchorążych Artylerii w Toruniu. W kampanii wrześniowej walczył jako oficer zwiadu i dowódca baterii artylerii lekkiej m.in. w starciach pod Różanem.

Przez Francję dotarł w 1941 roku do Wielkiej Brytanii. Został tam żołnierzem 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Skończył kurs dla cichociemnych, ale nigdy nie skoczył do kraju. Jako instruktor spadochroniarzy uczył ich walki wręcz, kamuflażu i dywersji. W 1944 roku wziął udział w operacji „Market Garden”, 18 września wylądował szybowcem pod Arnhem, a 25 września ranny dostał się do niemieckiej niewoli. Po wyzwoleniu w 1945 roku wrócił do Wielkiej Brytanii i został dowódcą dywizjonu w 4 Pułku Artylerii Pancernej.

Po wojnie pozostał w Wielkiej Brytanii i przez 25 lat był trenerem uniwersyteckiego klubu lekkoatletycznego w Oksfordzie. Zmarł w Londynie 31 stycznia 2017 roku w wieku 101 lat. Prezydent Andrzej Duda pośmiertnie awansował Alfonsa Maćkowiaka na stopień generała brygady.

AD , MKS, MC

autor zdjęć: MON, UdsKiOR, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Mateusz Mróz

dodaj komentarz

komentarze


Czego można się nauczyć od żołnierzy?
 
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Śladami ojca
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży nieba
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Wojna w świętym mieście, epilog
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bohater odtrącony
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Nowe zadania szefa SKW
NATO on Northern Track
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Polska wiktoria na Monte Cassino
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Wioślarze i triatlonistka na podium
Cień atomowej zagłady
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Abramsy w pętli
Mobilne dowodzenie
By Polska była bezpieczna
Układ nerwowy Mieczników
Broń Hitlera w rękach AK
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Polki pobiegły po srebro!
Serwis K9 w Polsce
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
„Grand Quadriga ‘24”
Wszystkie misje AWACS-a
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Pływacy i maratończycy na medal
Zawsze gotowi do pomocy
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
They Will Check The Training Results in Combat
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
Ameryka daje wsparcie
Flota Bayraktarów w komplecie
Krwawa noc pośród puszczy
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Nie szpital, a instytut
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
„Ryś” z laserem
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Po śladach polskich bohaterów
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO