moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Amerykański noblista wygłosił wykład na WIM

O roli neurohormonów w organizmie oraz możliwości ich zastosowania w leczeniu m.in. guzów prostaty, na które zapada wielu mężczyzn, w tym żołnierzy, mówił doktor Andrew Schally, amerykański twórca neuroendokrynologii i laureat Nagrody Nobla. Wykład wygłoszony w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie był częścią programu „Nobliści”.Dr Schally, jeden z najbardziej znanych endokrynologów na świecie i laureat Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny z 1977 roku za odkrycie zjawiska wydzielania hormonów w podwzgórzu mózgu oraz badanie ich budowy i czynności, gości w Polsce na zaproszenie resortu obrony w ramach programu „Nobliści”. – Ta wizyta to dla mnie podróż sentymentalna – stwierdził pochodzący z Polski amerykański naukowiec. Podziękował jednocześnie prof. Wojciechowi Fałkowskiemu, wiceministrowi obrony, za zaproszenie.

Na WIM dr Schally wygłosił wykład „Hormony podwzgórza: od neuroendokrynologii do terapii nowotworów i innych chorób”. Podczas spotkania opowiedział o badaniach prowadzonych pod jego kierownictwem, dotyczących powiązań między ośrodkowym układem nerwowym a układem hormonalnym. – Wykazaliśmy, że układ nerwowy steruje gruczołami wydzielania wewnętrznego i wyizowaliśmy kilka hormonów podwzgórza – mówił gość Z USA. Jak wyliczał dr Schally te hormony to: tyreoliberyna (TRH) wpływająca na pracę tarczycy, gonadoliberyn (LH-RH) stymulująca wydzielanie hormonów płciowych, kortykoliberyna (CRH), która odgrywa ważną rolę w odpowiedzi organizmu na stres oraz somatostatyna blokująca wydzielanie hormonu wzrostu.

Naukowiec opowiedział też o pracach nad określeniem roli tych hormonów w organizmie oraz możliwości ich zastosowania w leczeniu, głównie w onkologii i endokrynologii. Mówił także o składzie i działaniu leków opartych na tych odkryciach.

Na przykład somatostatytyna i leki od niej pochodzące, są stosowane w leczeniu guzów przysadki prowadzących do zaburzeń wzrostu oraz nowotworów endokrynnych. Z kolei leki związane z LH-RH wykorzystywane są w leczeniu nowotworów piersi, jajników, łagodnego przerostu gruczołu krokowego czy terapii raka prostaty. – Ten ostatni typ nowotworu interesował mnie szczególnie, kiedy kierowałem laboratorium polipetydów i endokrynologii w Szpitalu Weteranów w Nowym Orleanie – zaznaczył dr Schally. Jak tłumaczył, rak prostaty dotyka bowiem wielu mężczyzn w starszym wieku, w tym żołnierzy i weteranów.

– Dzisiejsze nowoczesne leczenie nowotworów, prowadzone także w WIM, nie byłoby możliwe bez pracy i odkryć dr Schally’ego, tysiące osób korzysta z leków opartych na działaniu odkrytych przez niego hormonów – podkreślił dr hab. n. med. Przemysław Witek, adiunkt w Klinice Endokrynologii i Terapii Izotopowej WIM.

Naukowy cykl

Program „Nobliści” to cykl spotkań naukowych organizowanych w wojskowych instytucjach naukowych z noblistami oraz światowej sławy naukowcami w dziedzinach nauk technicznych, medycyny, chemii i fizyki. Pomysłodawcą i koordynatorem programu jest prof. Fałkowski.

W ramach programu wykłady wygłosili: prof. Robert A. Schwartz, dermatolog z USA, prof. Shuji Nakamura, japoński fizyk i noblista, wynalazca niebieskiej diody LED, Szwajcar prof. Kurt Wüthrich, chemik i laureat Nagrody Nobla za prace nad wykorzystaniem jądrowego rezonansu magnetycznego. Do Polski ma przyjechać jeszcze Robert Gallo, amerykański lekarz, odkrywca pierwszego ludzkiego retrowirusa – HTLV-1 i współodkrywca wirusa HIV.

AD

autor zdjęć: U.S. Department of Veterans Affairs

dodaj komentarz

komentarze


Dodatkowe siły do ochrony granicy
 
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Cień atomowej zagłady
They Will Check The Training Results in Combat
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nie szpital, a instytut
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Po śladach polskich bohaterów
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
NATO on Northern Track
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
„Grand Quadriga ‘24”
„Pierwsza Drużyna” na start
Flota Bayraktarów w komplecie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Mobilne dowodzenie
„Ryś” z laserem
WAM wraca po latach
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przysięga w Limanowej
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Piedimonte – samobójcza misja
Polki pobiegły po srebro!
Ameryka daje wsparcie
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Nowe zadania szefa SKW
By Polska była bezpieczna
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wszystkie misje AWACS-a
Honor weteranom misji!
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Ostatnia droga Pileckiego
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ratownicy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Pokazali bojowego ducha
Broń Hitlera w rękach AK
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Serwis K9 w Polsce
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Wojna w świętym mieście, epilog
Podróż po AWACS-ie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Sejmowa debata o bezpieczeństwie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO