moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kościuszko, bohater dwóch narodów

„Był przede wszystkim idealistą, bo jego politycznymi działaniami kierowały ideały, którym hołdował od czasów młodości” – to motto wystawy „Tadeusz Kościuszko – człowiek idei”, przygotowanej przez Muzeum Historii Polski. Multimedialną ekspozycję można obejrzeć do końca września na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

– Wystawa o generale Tadeuszu Kościuszce ma zaintrygować i skłonić do refleksji nie tylko nad losami Naczelnika w sukmanie, lecz i dziejami Polski – mówi Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski w Warszawie.
Placówka przygotowała ekspozycję plenerową „Tadeusz Kościuszko – człowiek idei”. Jest ona częścią obchodów ustanowionego przez parlament Roku Kościuszki. W 2017 roku przypada dwusetna rocznica śmierci generała, naczelnika polskiej insurekcji z 1794 roku i jednego z bohaterów wojny o niepodległość amerykańskich kolonii.

Generał w multimediach

Muzeum zaprezentowało zarówno znane, jak i mniej znane wydarzenia z życia Kościuszki, jego dokonania inżynieryjne, zwycięskie i przegrane bitwy oraz ideologię, której hołdował. Do pokazania losów polskiego bohatera wykorzystano nowoczesne środki wystawiennicze. Na multimedialnych ekranach widzowie zobaczą m.in. animacje bitew z jego udziałem, pomniki i kopce poświęcone Naczelnikowi oraz banknoty z jego wizerunkiem. – Można też obejrzeć fragmenty fabularnego filmu o Kościuszce z 1938 roku oraz posłuchać muzyki przez niego skomponowanej – informują pracownicy MHP. Multimedia uzupełniają plansze z informacjami na temat życia, walki i myśli polskiego bohatera.

Ekspozycja, przygotowana w wersji polsko-angielskiej, jest prezentowana na Krakowskim Przedmieściu obok placu Zamkowego. Można ją oglądać bezpłatnie całą dobę do 30 września. Wystawa w wersji internetowej dostępna jest też na platformie Google Arts & Culture (www.wystawy.muzhp.pl).

Ale to nie wszystkie atrakcje związane z obchodami Roku Kościuszki. Muzeum Historii Polski zaprasza w sobotę 23 września na spacer po Warszawie śladami insurekcji kościuszkowskiej. – O godzinie 11.00 organizujemy spacer rodzinny, a o godzinie 13.00 spacer dla dorosłych – informuje muzeum. Na oba wydarzenia można się zapisywać od 18 września pod adresem: oferta.edu@muzhp.pl.

Muzeum przygotowało także bezpłatny pakiet edukacyjny dla uczniów i nauczycieli. W ramach oferty, między innymi, przewodnik oprowadza po wystawie i opowiada o najważniejszych wydarzeniach z życia Naczelnika oraz o czasach, w których żył. Więcej informacji na temat wystawy i zajęć znajdziemy na stronie www.muzhp.pl.

Bohater dwóch narodów

Tadeusz Kościuszko jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci w historii Polski, i jednocześnie bohaterem Stanów Zjednoczonych. Po ukończeniu Szkoły Rycerskiej w Warszawie w 1776 roku wyjechał do Ameryki Północnej. Brał udział w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Uczestniczył także w budowie tamtejszych fortyfikacji, m.in. w West Point.

Do Polski wrócił w 1784 roku i wziął udział w wojnie z Rosją w obronie Konstytucji 3 maja. Stanął też w 1794 roku na czele powstania narodowego, nazwanego insurekcją kościuszkowską. Ranny w bitwie pod Maciejowicami, trafił do rosyjskiej niewoli. Po zwolnieniu z więzienia w 1796 roku musiał wyjechać z Polski. Zmarł w Szwajcarii 15 października 1817 roku. „Sława jego trwać będzie dopóty, dopóki wolność panować będzie nad światem” – tak William Henry Harrison, przyszły prezydent USA, mówił w Kongresie Stanów Zjednoczonych po śmierci Kościuszki. Z okazji 200. rocznicy śmierci Naczelnika Sejm i Senat ustanowiły rok 2017 Rokiem Tadeusza Kościuszki.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Muzeum Historii Polski

dodaj komentarz

komentarze


Polki pobiegły po srebro!
 
Nowe zadania szefa SKW
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Krwawa noc pośród puszczy
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
„Grand Quadriga ‘24”
Premier odwiedził WZZ Podlasie
By Polska była bezpieczna
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Układ nerwowy Mieczników
Zawsze gotowi do pomocy
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polska wiktoria na Monte Cassino
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Wojna w świętym mieście, epilog
Wszystkie misje AWACS-a
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Śladami ojca
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Na straży nieba
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Wioślarze i triatlonistka na podium
Cień atomowej zagłady
Pływacy i maratończycy na medal
Bohater odtrącony
W obronie wschodniej flanki NATO
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Broń Hitlera w rękach AK
Flota Bayraktarów w komplecie
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Abramsy w pętli
Mobilne dowodzenie
Serwis K9 w Polsce
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Ameryka daje wsparcie
They Will Check The Training Results in Combat
„Pierwsza Drużyna” na start
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Pytania o europejską tarczę
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Więcej hełmów dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO