„Co się w duszy komu gra, co kto w swoich widzi snach” – te słowa już za kilka dni będzie można usłyszeć w całej Polsce. W sobotę odbędzie się szósta edycja akcji „Narodowe Czytanie”. Tym razem Polacy będą czytać „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W promocję największych dzieł literatury polskiej włączy się także wojsko.
„Narodowe Czytanie” to akcja, której celem jest popularyzacja największych dzieł literatury polskiej, a także upowszechnianie czytelnictwa. Od 6 lat organizuje ją Kancelaria Prezydenta. W tym roku odbędzie się publiczne czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. „Sto siedemnaście lat temu w podkrakowskich Bronowicach odbyło się wesele, które odmieniło obraz polskiej literatury. Na kanwie tamtego wydarzenia wybitny dramaturg, poeta i malarz Stanisław Wyspiański stworzył swój arcydramat – barwną, niezwykle żywą opowieść o Polsce i Polakach, o naszych sukcesach, ale też o niewykorzystanych szansach czy zaniedbaniach. Zachęcam Państwa, abyśmy przypomnieli sobie niepowtarzalny nastrój „Wesela”, wyjątkowych bohaterów dramatu, jego refleksyjność, ale też ironię i cięty język. Doceńmy piękną polszczyznę, dialog z tradycją, a także przenikliwe diagnozy dotyczące losów Rzeczypospolitej – napisał prezydent Andrzej Duda.
W najbliższą sobotę para prezydencka zainauguruje akcję czytając fragmenty „Wesela” w Ogrodzie Saskim. Później na scenie pojawi się kilkudziesięciu aktorów, m.in. Paweł Królikowski, Izabela Kuna, Piotr Głowacki, Anna Dereszowska, Małgorzata Foremniak, Piotr Cyrwus i Agnieszka Więdłocha. Wydarzenie uświetni także występ zespołu Zakopower. Ale spotkania, podczas których osoby publicznie znane i cenione będą prezentować dramat Wyspiańskiego, odbędą się w całej Polsce – w bibliotekach, ośrodkach kultury czy szkołach. – Podczas poprzedniej edycji zbiorowo w dwu tysiącach trzystu miejscach czytano „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Mam nadzieję, że w tym roku pobijemy ten rekord – mówi Adam Stańczak z Biura Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kancelarii Prezydenta.
Film: 6 Brygada Powietrznodesantowa
W akcję promocji polskiej literatury zaangażowało się także wojsko. Żołnierze zadeklarowali udział w publicznym czytaniu „Wesela”. Gdzie będzie można ich posłuchać? 2 września od godziny 10 do 13 na placu Słowiańskim w Żaganiu „Wesele” mają czytać przedstawiciele 11 Lubuskiej Dywizji Zmechanizowanej. Słowa bohaterów dramatu Wyspiańskiego zabrzmią też na pokładzie ORP „Błyskawica” zacumowanego w Gdyni. –„Wesele” będą czytali marynarze, ale oprócz tego zaplanowaliśmy też koncert Zespołu Klubu Marynarki Wojennej „Riwiera” – mówi kmdr ppor. Radosław Pioch, rzecznik prasowy 3 Flotylli Okrętów. – Zaczynamy o 9 rano. Serdecznie zapraszamy! – dodaje.
Najsłynniejsze dzieło Wyspiańskiego będą mogli także usłyszeć pasażerowie Kolei Mazowieckich. W pociągu „Mazovia” na trasie Warszawa Wschodnia – Płock utwór przybliżą występujący w strojach z epoki aktorzy Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego z Płocka. Taką atrakcję przygotowano również dla pasażerów Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej na trasie Łódź Fabryczna – Skierniewice.
W Koninie czytanie „Wesela” odbędzie się na Oddziale Chirurgii Dziecięcej w Szkole Podstawowej dla Dzieci Przewlekle Chorych przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym. Do akcji przyłączyli się także Polacy mieszkający poza granicami kraju, m.in. w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Portugalii, we Włoszech, Estonii, na Litwie, Łotwie i Ukrainie, a także w Stanach Zjednoczonych oraz w Australii.
Dokładna mapa z opisem wszystkich miejsc, w których odbywa się „Narodowe Czytanie”, znajduje się na stronie Kancelarii Prezydenta. Lista – jak podkreślają przedstawiciele kancelarii – wciąż jest otwarta i można zgłaszać chęć swojego udziału. Wystarczy wypełnić formularz i odesłać go do kancelarii, a informacja o wydarzeniu pojawi się na jej stronie.
Akcja „Narodowe Czytanie” po raz pierwszy została zorganizowana w 2012 roku. Wówczas czytano „Pana Tadeusza”. Podczas kolejnych edycji prezentowano dzieła Aleksandra Fredry, a także „Trylogię” i „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa. O wyborze tegorocznej lektury zadecydowali Internauci. „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego podczas głosowania pokonało „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, „Pamiątki Soplicy” Henryka Rzewuskiego oraz „Beniowskiego” Juliusza Słowackiego.
autor zdjęć: Arch. 11 LDKPanc
komentarze