moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowy dowódca Batalionowej Grupy Bojowej

Ppłk Steven Gventer, dowódca Batalionowej Grupy Bojowej NATO, a także wchodzącego w jej skład 2 Szwadronu 2 Pułku Kawalerii US Army, zakończył służbę w Polsce. Na stanowisku zastąpi go ppłk Christopher L'Heureux. Uroczyste przekazanie dowodzenia odbyło się we wtorek w Bemowie Piskim, gdzie stacjonują żołnierze Sojuszu.

Uroczysta zmiana na stanowisku dowódcy Batalionowej Grupy Bojowej NATO odbyła się w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych. Razem z żołnierzami BGB uczestniczyli w niej między innymi: gen. dyw. Jarosław Mika, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych; gen. broni Frederick B. Hodges, dowódca wojsk lądowych USA w Europie; gen. bryg. Sławomir Kaczyński, zastępca dowódcy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej; gen. bryg. Krzysztof Motacki, dowódca Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód oraz gen. bryg. Jarosław Gromadziński, dowódca 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej.

Podpułkownik Gventer był pierwszym dowódcą Batalionowej Grupy Bojowej w Polsce. Dzięki temu, że doskonale rozumiał jej zadania oraz miejsce w systemie dowodzenia NATO, udało nam się wypracować pewne standardy, które zapewniają udaną współpracę między wojskami – mówi gen. bryg. Jarosław Gromadziński, dowódca 15 Brygady Zmechanizowanej. Generał zwrócił także uwagę, że siły wysuniętej obecności wojskowej NATO na wschodniej flance Sojuszu (ang. eFP), to nie tylko dowódca, ale przede wszystkim żołnierze, a ci niezmiennie pozostają na miejscu. Podkreślił także, że następca Gventera, ppłk Christopher L'Heureux jest bardzo doświadczonym żołnierzem – oficerem wojsk pancernych i zmechanizowanych. – Krzysztof jest z nami już dwa tygodnie, poświęciliśmy wiele czasu na rozmowy, obserwował także ćwiczenie „Bull Run”. Jestem więc przekonany, że współpraca między eFP a Brygadą nadal będzie fantastyczna – podkreśla dowódca 15 BZ. 

Na zakończenie służby w naszym kraju amerykański oficer został odznaczony przez gen. Mikę Srebrnym Medalem Wojska Polskiego. Gen. Gromadziński wręczył mu z kolei replikę przedwojennego hełmu kawalerzysty, a dowódca 1 Batalionu Zmechanizowanego 15BZ – szabli oficerskiej. – To są atrybuty przedwojennych kawalerzystów. Cóż innego z naszych rąk mógł otrzymać kawalerzysta? – mówi gen. Gromadziński.

Dowódca generalny, gen. Mika odznacza ppłk. Gventera Srebrnym Medalem Wojska Polskiego

Ppłk Steven Gventer dowodził Batalionową Grupą Bojową od kwietnia. Przez ten czas żołnierze NATO razem z 1 Batalionem Zmechanizowanym 15 Brygady Zmechanizowanej brali udział w ćwiczeniach „Puma”, „Saber Strike”, a także „Iron Wolf”, które odbyły się na Litwie. Tydzień temu wojskowi po raz pierwszy przeprowadzili działania taktyczne także poza terenem poligonu. Ćwiczenia „Bull Ride” odbyły się w Dolinie Rospudy. – Współpraca między żołnierzami Batalionowej Grupy Bojowej, a także z 15 Brygadą Zmechanizowaną jest doskonała. W ogóle nie odczuwamy tego, że wywodzimy się z różnych państw i kultur – powiedział o służbie w Bemowie Piskim ppłk Gventer. – Jesteśmy jedną jednostką i wspólnie dbamy o bezpieczeństwo granic NATO – podkreślał.

Zmiana na stanowisku dowódcy eFP w Polsce wynika z zasad panujących w armii Stanów Zjednoczonych. Ppłk Gventer od dwóch lat dowodził 2 Szwadronem 2 Pułku Kawalerii, a to maksymalny czas, przez jaki amerykański żołnierz może piastować jedną funkcję. W związku z tym, oficer został oddelegowany na inne stanowisko. Będzie służył w centrum szkolenia wojsk amerykańskich w niemieckim Hohenfels.


Film: MON

Nowym dowódcą Batalionowej Grupy Bojowej NATO jest podpułkownik Christopher L'Heureux. Wojskowy rozpoczął służbę w 1995 roku w Gwardii Narodowej Wojsk Lądowych USA. W 1999 roku został skierowany do Niemiec, gdzie w 1 Batalionie 35 Pułku Pancernego był dowódcą plutonu czołgowego, dowódcą plutonu wsparcia taktycznego oraz szefem wydziału logistyki batalionu. W 2004 roku trafił do 172 Brygadowego Zespołu Bojowego Strykerów w Fort Wainwright na Alasce, służył także na stanowisku szefa wydziału operacyjnego 2 Batalionu 1 Pułku Piechoty, a także jako zastępca dowódcy 2 Brygadowego Zespołu Bojowego Strykerów, w 2 Dywizji Piechoty w bazie Lewis-Mcchord w stanie Waszyngton. W 2015 roku został mianowany łącznikiem w Izbie Reprezentantów Stanów Zjednoczonych w obrębie Capitol Hill.

Uczestniczył w kilku operacjach wojskowych poza granicami kraju – między innymi w Kosowie, Iraku i Afganistanie. Za dotychczasową służbę został wielokrotnie odznaczony, m.in. czterokrotnie Brązową Gwiazdą, Medalem za Chwalebną Służbę, Medalem Pochwalnym oraz Medalem za Osiągnięcia.

Nowy dowódca Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej NATO, zostanie w Polsce do października – wówczas odbędzie się rotacja wojsk. Ale zanim to nastąpi, żołnierze wezmą udział w największych w tym roku manewrach Wojska Polskiego pod kryptonimem „Dragon ’17”.

Ppłk Christopher L'Heureux, nowy dowódca Batalionowej Grupy Bojowej NATO

Decyzja o rozlokowaniu na wschodniej flance żołnierzy Sojuszu zapadła podczas szczytu NATO, który w lipcu ubiegłego roku odbył się w Warszawie. Od kwietnia bieżącego roku w Bemowie Piskim stacjonuje Wielonarodowa Batalionowa Grupa Bojowa NATO. W jej skład wchodzą żołnierze ze Stanów Zjednoczonych, z Wielkiej Brytanii, a także Rumunii. Wojskowi dysponują amerykańskim pojazdami Stryker i Humvee, brytyjskimi Jackalami oraz działami przeciwlotniczymi Oerlikon, które do Polski przywieźli Rumunii. Wkrótce szeregi Grupy Batalionowej zasilą także Chorwaci. Żołnierze NATO pełnią w Polsce służbę rotacyjnie – kolejne tury będą się zmieniać co sześć miesięcy.

Równolegle batalionowe grupy bojowe funkcjonują w Estonii, na Litwie i Łotwie. Kontyngent w tym ostatnim państwie jest zasilany przez żołnierzy 9 Brygady Kawalerii Pancernej i 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej.

Wcześniej, bo już w styczniu, do Polski przyjechali żołnierze z 3 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej z 4 Dywizji Piechoty, która na co dzień stacjonuje w Kolorado. Zostali rozlokowani w Żaganiu, Świętoszowie, Skwierzynie i Bolesławcu.

– W imieniu wszystkich Amerykanów chciałbym podziękować całemu narodowi polskiemu za gościnność okazaną naszym żołnierzom w waszym kraju – mówił prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump, podczas swojej niedawnej wizyty w Polsce. – Żołnierze ci są nie tylko dzielnymi obrońcami wolności. Są też symbolem zaangażowania Ameryki w zapewnienie Polsce bezpieczeństwa i miejsca w silnej i demokratycznej Europie – podkreślał.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: kpr. Bartosz Grądkowski

dodaj komentarz

komentarze

~as
1501226580
Jesli to francuz to pewne jest, że bedziemy bronić NATO ...do ostaniego Polaka.
32-C8-B5-AB

W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Mundury w linii... produkcyjnej
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Cena wolności
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
V Korpus z nowym dowódcą
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Zgłoś się na kurs i zostań kapralem!
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Rakiety dla Jastrzębi
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Optyka dla żołnierzy
Pamięci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Zmiany w dodatkach stażowych
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Szpej na miarę potrzeb
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Zwycięstwo pod Racławicami dało Polakom nadzieję
Wojsko inwestuje w Limanowej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Będzie można zostać snajperem lądowym
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Animus Fortis, czyli mężny duch
Wojskowi medycy ratują i leczą
Weterani i bokser „Master”
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
NATO na północnym szlaku
Hiszpański palimpsest
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Przygotowania czas zacząć
10 kwietnia 2010 – pamiętamy!
Kurs z dzwonem
Ogień w podziemiu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jak wyszkolić pilota F-16?
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Jeśli nie Jastrząb, to…
Odstraszanie i obrona
25 lat w NATO – serwis specjalny
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Wojna w świętym mieście, część druga
Święto wojskowego sportu
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Psiakrew, harmata!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO