moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

W WIM otwarto nowoczesny ośrodek symulacji medycznej

Otwarta dziś w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie Pracownia Symulacji Medycznej to jedyny taki ośrodek w Wojsku Polskim. Wyposażona w najnowocześniejsze fantomy medyczne umożliwia realistyczne szkolenie m.in. ratowników pola walki. MON chce, aby w szkoleniu tym uczestniczył cały personel medyczny wyjeżdżający na misje.

– Pracownia Symulacji Medycznej w Wojskowym Instytucie Medycznym pozwala szkolić ludzi, którzy będą ratować życie naszych żołnierzy – mówił minister obrony Antoni Macierewicz podczas otwarcia ośrodka. Szef MON podkreślał, że powstała w ramach Centrum Kształcenia Podyplomowego, Doskonalenia Zawodowego i Symulacji Medycznej pracownia została nowocześnie wyposażona, a opracowane tu programy szkoleń dostosowano do najnowszych potrzeb armii. – Zabezpieczenie medyczne odpowiadające wyzwaniom współczesnego pola walki jest priorytetem dla kierownictwa resortu, a służyć temu będą także szkolenia prowadzone w ośrodku w WIM-ie – dodał minister.

System dla ratowników

Z kolei gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM-u, zauważył, że jest to jedyna tego rodzaju pracownia w Siłach Zbrojnych RP. – Możemy oferować szkolenia szyte na miarę i dostosowane do różnych potrzeb naszych kursantów – mówił dyrektor. Dodał, że celem WIM-u jest zbudowanie jednolitego systemu szkoleniowego, który wprowadzi takie same standardy w różnych formacjach mundurowych. – Dzięki temu pojawiający się na miejscu zdarzenia policjant i żołnierz będą ratować poszkodowanych według tych samych procedur – tłumaczył gen. Gielerak.

Doktor Tomasz Sanak, ratownik medyczny oraz uczestnik trzech misji w Afganistanie, podał, że według amerykańskich badań 24 proc. poległych na misjach żołnierzy mogłoby żyć, gdyby odpowiednio wcześnie otrzymali właściwą pomoc medyczną. – Dlatego należy lepiej szkolić ratowników, którzy trafiają w rejon konfliktu zbrojnego. Temu właśnie służy nowo otwarta pracownia – stwierdził dr Sanak.

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz uczestniczył w otwarciu Pracowni Symulacji Medycznej w WIM.

Ośrodek w WIM-ie wyposażono w dwa najnowocześniejsze na polskim rynku symulatory pacjenta. Przypominające człowieka fantomy są sterowane komputerowo i odwzorowują reakcje ludzkiego organizmu oraz różne zaburzenia czynności życiowych człowieka, np. zatrzymanie krążenia. – Można też zaprogramować obrażenia, jakich doznają żołnierze na polu walki, a fantomy rozpoznają procedury ratunkowe i zareagują na „podane” im leki – wyjaśniał podczas zwiedzania ośrodka ppłk dr med. Krzysztof Karwan, zastępca kierownika Centrum ds. Medycznych.

Dzięki wyposażeniu pracowni w projektory i system nagłośnienia oraz możliwości zaciemnienia pomieszczenia można tam przygotować realistyczne scenariusze odwzorowujące różne miejsca, w których szkoleni będą musieli udzielać pomocy. – Symulacja jest idealnym uzupełnieniem szkolenia medycznego oraz pozwala na ćwiczenie umiejętności ratowniczych bez konsekwencji w przypadku popełnienia ewentualnego błędu – dodał ppłk Karwan.

Obowiązkowe szkolenie

Po obejrzeniu pokazu szkolenia prof. Wojciech Fałkowski, wiceminister obrony, stwierdził, że personel medyczny wyjeżdżający na misje powinien obligatoryjnie przechodzić szkolenie w WIM-ie. – Wprowadzimy tę procedurę w ciągu najbliższych tygodni – zapowiedział wiceszef resortu obrony. Jednocześnie prof. Fałkowski dodał, że szpital na Szaserów jest jedną z najlepszych placówek w Polsce, która ma wyraźny profil wojskowy i dostosowuje się do bieżących wyzwań związanych z polskim zaangażowaniem militarnym.

Pierwsze kursy w Pracowni Symulacji Medycznej już się rozpoczęły. Przeznaczone są przede wszystkim dla wojskowego personelu medycznego oraz ratowników pola walki. Z symulatorów będą korzystać także cywilni lekarze medycyny ratunkowej oraz służby medyczne, np. policji. Zajęcia będą prowadzić medycy z wojsk specjalnych oraz instruktorzy-lekarze WIM-u, którzy doświadczenie zdobywali m.in. na misjach oraz w szpitalnym centrum urazowym.

Wyposażenie pracowni kosztujące około 2 mln zł. Zostało zakupione z funduszu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach projektu „Afgan”, służącego poprawie bezpieczeństwa żołnierzy na misjach. Natomiast koszty remontu i adaptacji pomieszczeń, które wyniosły ponad 600 tys. zł, pokrył WIM. 

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Michał Niwicz, Maciej Nędzyński/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
 
Flota Bayraktarów w komplecie
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Serwis K9 w Polsce
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Orzeł dla bohaterów
Układ nerwowy Mieczników
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Ameryka daje wsparcie
Pytania o europejską tarczę
NATO on Northern Track
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Zawsze gotowi do pomocy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Pływacy i maratończycy na medal
Broń Hitlera w rękach AK
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
By Polska była bezpieczna
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Gry wojenne w szkoleniu
Abramsy w pętli
Polska wiktoria na Monte Cassino
Bohater odtrącony
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Wioślarze i triatlonistka na podium
They Will Check The Training Results in Combat
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Na straży nieba
Wszystkie misje AWACS-a
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
„Pierwsza Drużyna” na start
Śladami ojca
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Grand Quadriga ‘24”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Krwawa noc pośród puszczy
Nowe zadania szefa SKW
Więcej hełmów dla żołnierzy
Po przeprawie ruszyli do walki
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
W obronie wschodniej flanki NATO
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Mobilne dowodzenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO