moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Amerykańscy żołnierze w Polsce świętują 4 lipca

Parady, koncerty i pokazy fajerwerków – tak Amerykanie obchodzą przypadającą 4 lipca rocznicę podpisania deklaracji niepodległości Stanów Zjednoczonych. Święto uczczą także amerykańscy wojskowi stacjonujący w Polsce. We wtorek po raz pierwszy swoje bramy otworzy baza pocisków amerykańskiego systemu antyrakietowego w Redzikowie.


– 4 lipca będzie można z bliska obejrzeć powstająca konstrukcję tarczy antyrakietowej w Redzikowie – mówi porucznik Paweł Sebzda, szef Sekcji Komunikacji Społecznej z Batalionu Ochrony Bazy. – Zapraszamy serdecznie, bo to pierwsza i prawdopodobnie ostatnia szansa na zobaczenie tej konstrukcji – podkreśla.

Ale to nie jedyne atrakcje, które tego dnia będą czekały na gości w bazie w Redzikowie (województwo pomorskie). O godzinie 18 rozpocznie się wojskowy piknik. Oficjalnie otworzy go cpt. (US Navy) Rich Gilbert, szef bazy armii Stanów Zjednoczonych w Redzikowie, który opowie o święcie i jego genezie. Następnie odbędzie się uroczysta parada, tzw. colour flag, podczas której zostaną zaprezentowane flagi Stanów Zjednoczonych i Polski.

Jedzenie hot dogów na czas

Zwiedzający bazę będą mogli obejrzeć amerykański sprzęt wojskowy oraz wyposażenie 7 Brygady Obrony Wybrzeża. Piknik będzie też okazją, by skosztować amerykańskiego jedzenia. Organizatorzy zaplanowali nawet konkurs w jedzeniu hot dogów (o godzinie 20.45) oraz arbuzów (18.30). Jak zaznacza porucznik Sebzda, na terenie amerykańskiej bazy będzie można kupić nawet piwo, bo amerykańskie prawo na to zezwala.Podczas pikniku będzie można także spróbować swoich sił w amerykańskiej grze Cornhole, polegającej na rzucaniu woreczkami do celu, a najmłodsi będą mogli poskakać na specjalnie dla nich przygotowanych dmuchańcach.
Przez cały wieczór będą odbywały się też koncerty. Dla gości amerykańskiej bazy wystąpią zarówno dzieci, młodzież, jak i formacje wojskowe. O godzinie 18.20 rozpocznie się koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych, a o 20.00 wystąpi zespół Marynarki Wojennej US Army. Wydarzenie zakończy się o godzinie 23 pokazem sztucznych ogni.

Święto w Bemowie Piskim

Święto Niepodległości USA uczczą też wojskowi US Army stacjonujący w Bemowie Piskim. – W Stanach Zjednoczonych 4 lipca jest dniem wolnym od pracy, wszyscy się cieszą, bawią, odbywają się liczne parady i koncerty – mówi sfc. Patricia Deal, oficer prasowy Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej. – Chcemy, aby nasi żołnierze tego dnia poczuli się jak w domu, dlatego przygotowujemy dla nich tradycyjny piknik – dodaje.

Jego atrakcją będą zarówno najsłynniejsze amerykańskie przysmaki – z okazji święta US Army przygotowuje bowiem hamburgery i hot dogi, a także turniej sportowy. Wojskowi będą rywalizować zarówno w typowych dyscyplinach, jak siatkówka i koszykówka, jak i tych wywodzących się z poszczególnych państw, dlatego odbędzie się także mecz rumuńskiego tenisa zimnego czy amerykańskiego futbolu. Tego dnia w specjalnej sztafecie zmierzą się również dowódcy i pierwsi sierżanci każdej kompanii.

Deal podkreśla, że tego dnia razem z US Army będą też świętować żołnierze armii brytyjskiej, którzy również stacjonują w Polsce w ramach Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej. – To dla nas bardzo ważne, że tego dnia będziemy razem. Nasza historia nie jest łatwa, ale dziś jesteśmy sojusznikami i razem służymy. To świadczy o sile NATO – podkreśla.

Dzień Niepodległości (Independence Day) to państwowe święto Stanów Zjednoczonych. Jest obchodzone w rocznicę przyjęcia deklaracji niepodległości USA. Jednym z najważniejszych zapisów dokumentu było wypowiedzenie przez 13 brytyjskich kolonii posłuszeństwa królowi Jerzemu III. Tym samym, podpisana w 1776 roku deklaracja jest uważana za początek istnienia Stanów Zjednoczonych.

4 lipca jest w USA dniem wolnym od pracy. Tego dnia w Stanach Zjednoczonych odbywają się liczne parady, koncerty, pikniki, a także pokazy fajerwerków.

MM

autor zdjęć: Mollie Miller, 1st Inf. Div. Public Affairs U.S. Army, UM Słupsk

dodaj komentarz

komentarze


Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
 
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
W obronie wschodniej flanki NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Po przeprawie ruszyli do walki
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Abramsy w pętli
Broń Hitlera w rękach AK
„Ta ziemia do Polski należy…”
Polska wiktoria na Monte Cassino
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej hełmów dla żołnierzy
Flota Bayraktarów w komplecie
Wojna w świętym mieście, epilog
Układ nerwowy Mieczników
„Pierwsza Drużyna” na start
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Śladami ojca
They Will Check The Training Results in Combat
Armia Andersa w operacji „Honker”
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
I zdobyliśmy!
Serwis K9 w Polsce
Polki pobiegły po srebro!
Mobilne dowodzenie
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Pytania o europejską tarczę
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Pierwsi na oceanie
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Ameryka daje wsparcie
Bohater odtrącony
Gry wojenne w szkoleniu
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Pływacy i maratończycy na medal
Na straży nieba
Krwawa noc pośród puszczy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Orzeł dla bohaterów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO