moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Amerykańscy kadeci w Wielonarodowej Brygadzie

Przez tydzień w lubelskiej Wielonarodowej Brygadzie przebywała grupa 11 kadetów ze Stanów Zjednoczonych. Goście zza oceanu przyglądali się pracy sztabowców, rozmawiali o unifikacji procedur i specyfice pracy w międzynarodowym środowisku. To część programu amerykańskiej armii mającego przygotować przyszłych oficerów do pracy w różnych zakątkach świata.

Do Polski przyjechali kadeci armii Stanów Zjednoczonych, którzy na co dzień kształcą się na uczelniach cywilnych, realizując jednocześnie program edukacji wojskowej ROTC (Reserve Officers' Training Corps) finansowany i nadzorowany przez amerykańską armię. Kilkutygodniowa wizyta zorganizowana została w ramach programu CULP (Cultural Understanding and Language Proficiency), dzięki któremu przyszli oficerowie odwiedzają kraje partnerskie na całym świecie. Tylko w 2016 roku w projekcie wzięło udział 1,3 tys. kadetów, którzy wyjechali do 42 państw, by poznawać strukturę i funkcjonowanie tamtejszych armii, a także ich społeczną, kulturową i historyczną specyfikę.

W tym roku w ramach programu CULP do Polski przyjechało jedenastu kadetów. Odwiedzili m.in. Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Lądowych we Wrocławiu, Wyższą Szkołę Oficerską Sił Powietrznych w Dęblinie, a także dowództwo LITPOLUKRBRIG. – Głównym celem pobytu w Lublinie było zapoznanie się z codziennym funkcjonowaniem Wielonarodowej Brygady, ale również z tym, jak na co dzień żyjemy, skąd jesteśmy i co robimy – wyjaśnia ppłk Dariusz Czekaj, zastępca szefa sztabu ds. operacyjnych LITPOLUKRBRIG. – Nasza brygada jest specyficzna, ponieważ łączą się tu trzy narody, więc kultura organizacyjna jest zupełnie inna niż w wielu innych jednostkach na podobnym szczeblu i o podobnych działaniach – dodaje oficer Wielonarodowej Brygady.

Przez tydzień kadeci poznawali strukturę Wielonarodowej Brygady, organizację pracy w środowisku międzynarodowym oraz przygotowywanie i obieg dokumentów. – Chcieliśmy zobaczyć przede wszystkim, jak oficerowie z Litwy, Polski i Ukrainy znajdują wspólny język, by móc skutecznie działać. Dzięki temu możemy wyciągnąć wnioski, które w przyszłości pomogą nam się odpowiednio przygotować do udziału w międzynarodowych misjach w różnych zakątkach świata – podkreśla Kyle Miller, jeden z kadetów, którzy odwiedzili Lublin.

Kadeci dowiedzieli się m.in. jak funkcjonują poszczególne sekcje sztabu LITPOLUKRBRIG, zarówno w pionie operacyjnym, jak i wsparcia. W tym pierwszym poznawali po kolei wszystkie sekcje, poczynając od rozpoznawczej, poprzez operacyjną, planowania, szkolenia, wojsk inżynieryjnych, na sekcji współpracy cywilno-wojskowej kończąc. W pionie wsparcia przyglądali się m.in. pracy oficerów odpowiadających za logistykę i łączność. – W każdym przypadku mogli porozmawiać z szefem sekcji, poznać jej dokumenty normatywne, procedury i specyfikę pracy – zaznacza ppłk Michał Małyska, zastępca szefa sztabu LITPOLUKRBRIG.

Goście z USA chwalili sobie przede wszystkim otwartość oficerów Wielonarodowej Brygady, którzy chętnie odpowiadali na pytania młodych żołnierzy. – Mogliśmy porozmawiać o ich doświadczeniach, drodze zawodowej, wreszcie o tym, jak się tu znaleźli. Dowiedzieliśmy się też w jakich misjach uczestniczyli i jak żyje im się z rodzinami w Lublinie – przyznaje Jacob Stein. – Fajne jest to, że każdy z żołnierzy w Wielonarodowej Brygadzie ma inne, bardzo ciekawe doświadczenia zawodowe – dodaje student.

Amerykanie obejrzeli też prezentację sprzętu, jakim dysponuje Batalion Dowodzenia Wielonarodowej Brygady, a w wolnych chwilach zwiedzali Lublin. – Jako że jest to również program poznawania kultury innych krajów, zorganizowaliśmy dla nich wycieczkę do Muzeum na Majdanku. Pokazaliśmy im również Stare Miasto i zamek lubelski – wylicza mjr Wojciech Jakubczuk z sekcji wizyt i protokołu LITPOLUKRBRIG. – Przez kilka lat mieszkałem w Niemczech, lubię Europę i bardzo mi się tu podoba – podkreśla z kolei Kyle Miller. – Chciałbym być w przyszłości zawodowym żołnierzem. Mam nadzieję, że zdobędę wystarczające doświadczenie, by móc stacjonować w Europie i w ramach sojuszniczych porozumień współpracować z żołnierzami, których poznałem podczas tego wyjazdu – mówi z nadzieją amerykański kadet.

Studenci uczelni cywilnych, którzy realizują jednocześnie program edukacji wojskowej ROTC (Reserve Officers' Training Corps), po jego ukończeniu otrzymują awans na stopień porucznika i mogą zdecydować się, czy rozpocząć zawodową służbę w armii Stanów Zjednoczonych. Według szacunków, od 20 do 30 proc. korpusu oficerów armii USA stanowią żołnierze, którzy zakończyli edukację właśnie w takim systemie.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: Piotr Raszewski

dodaj komentarz

komentarze


Święto wojskowego sportu
 
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Cena wolności
Jak wyszkolić pilota F-16?
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojsko inwestuje w Limanowej
Szpej na miarę potrzeb
Kurs z dzwonem
V Korpus z nowym dowódcą
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Animus Fortis, czyli mężny duch
Psiakrew, harmata!
Jeśli nie Jastrząb, to…
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Wojna w świętym mieście, epilog
Prawda o zbrodni katyńskiej
Głos z katyńskich mogił
Optyka dla żołnierzy
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Hiszpański palimpsest
Wojna w Ukrainie oczami medyków
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ogień w podziemiu
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
25 lat w NATO – serwis specjalny
Zmiany w dodatkach stażowych
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Wojna w świętym mieście, część druga
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Ramię w ramię z aliantami
NATO na północnym szlaku
Mundury w linii... produkcyjnej
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rakiety dla Jastrzębi
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Zbrodnia made in ZSRS
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Sprawa katyńska à la española
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Odstraszanie i obrona
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ocalały z transportu do Katynia
Przygotowania czas zacząć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Weterani i bokser „Master”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO