moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

13 lat Dowództwa Operacyjnego

Odznaczenia, defilada, a także przelot samolotów Orlik – dziś świętuje Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. – Wasze doświadczenie i zaangażowanie w misje są tym, czym szczycimy się od 13 lat. Dziękuję Wam za to – zwrócił się do żołnierzy i pracowników jednostki Bartłomiej Grabski, wiceminister obrony narodowej.

– Każde święto jednostki to czas ceremonii, refleksji, wspomnień, życzeń, podziękowań oraz wręczania wyróżnień. Święto Dowództwa Operacyjnego nie jest może tak wielkim wydarzeniem jak wymarsz Pierwszej Kompanii Kadrowej, ale wiąże się też z rocznicą powołania dowództwa, które rozpoczęło działalność 1 lipca 2004 roku – mówił stojący na czele DO generał dywizji Sławomir Wojciechowski podczas uroczystego apelu z okazji święta jednostki. Dowódca operacyjny zaznaczył, że przez 13 lat istnienia dowództwa, zmieniały się zarówno jego struktura, jak i zakres zadań. – Specyfika zadań, szybkość podejmowania działań, wiedza i doświadczenie operacyjne, a także zakres odpowiedzialności są czynnikami nadającymi dowództwu wyjątkową rolę w strukturach dowodzenia – mówił.

Szczególne słowa uznania skierował do żołnierzy i pracowników dowództwa. – Bardzo dziękuję wam za wysiłek, jaki wkładacie w realizację zadań na rzecz obronności Polski. Za chęć doskonalenia, za wytrwałość w przezwyciężaniu przeciwności w nie zawsze przyjaznym środowisku, w którym prowadzimy operacje – zauważył gen. Wojciechowski. Zaznaczył także, że w DO cały czas żywa jest pamięć o tych, którym „szczęście w służbie nie dopisało”. Zwracając się do weteranów, którzy zostali ranni na misjach, powiedział: „Jesteście przykładem hartu ducha w walce z przeciwnikiem i z własnymi słabościami”.

Wojciechowski podziękował także ministrowi obrony narodowej „za wsparcie i zrozumienie zadań”, a także swoim poprzednikom „za uczestniczenie w budowaniu wizerunku dowództwa”.

– Wasze doświadczenie i zaangażowanie w misje są tym, czym szczycimy się od 13 lat. Dziękuję Wam za to – zwrócił się do żołnierzy i pracowników Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych Bartłomiej Grabski, wiceminister obrony narodowej. – Wierzę, że zadania, które przed wami stoją, wykonacie perfekcyjnie, tak jak wskazuje na to wasza dotychczasowa służba – dodał.

Podsekretarz stanu odniósł się także do wyników Strategicznego Przeglądu Obronnego, nad którym pracowano w resorcie. – Niestety, trzeba powiedzieć, że wprowadzony w 2013 roku system dowodzenia i kierowania nie sprawdził się, gdyż opierał się na założeniu, że Polsce nic nie grozi. Zmieniająca się sytuacja wymaga reformy systemu, ale wierzę, że tworząc nową strukturę, wykorzystamy wasze doświadczenie – dodał.

Wyjątkowe odznaczenia

Podczas uroczystości szczególnie zasłużeni żołnierze i pracownicy Dowództwa Operacyjnego otrzymali z rąk wiceministra Grabskiego i generała Wojciechowskiego Gwiazdy Iraku, Afganistanu, Czadu, medale „Za zasługi dla obronności kraju”, Kordziki Honorowe Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej, pamiątkowe odznaki wojsk lądowych, sił powietrznych, marynarki wojennej, Dowództwa Operacyjnego, a także tytuły Zasłużony Żołnierz Rzeczypospolitej Polskiej. Generał Wojciechowski, wyróżnił również swojego poprzednika, generała broni Marka Tomaszyckiego.

Specjalne odznaczenie wręczył także starszy kapral Tomasz Rożniatowski, żołnierz, który w Afganistanie stracił rękę. Dziś podziękował starszemu kapralowi Pawłowi Danielakowi, który na misji uratował mu życie.

Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów, którą uświetnił przelot samolotów PZL-130 Orlik z Radomia.

Uroczystości odbywały się także rano. Żołnierze i pracownicy Dowództwa Operacyjnego złożyli kwiaty pod obeliskiem generała broni Bronisława Kwiatkowskiego – dowódcy operacyjnego, który zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. W kościele Matki Boskiej Ostrobramskiej została odprawiona msza, którą koncelebrował biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.

13 lat tradycji

Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych rozpoczęło działalność 1 lipca 2004 roku. Do jego głównych zadań należy kierowanie udziałem wydzielonych jednostek wojskowych w sytuacjach kryzysowych i klęsk żywiołowych na terenie kraju, prowadzenie ćwiczeń zgrywających wydzielone komponenty w operacjach połączonych oraz monitorowanie gotowości narodowych komponentów wydzielanych do sił odpowiedzi NATO.

Dowództwo Operacyjne odpowiada także ze ochronę granic państwowych Rzeczypospolitej Polskiej. Za pośrednictwem Centrum Operacji Powietrznych i Centrum Operacji Morskich dowodzi siłami i środkami wydzielanymi do pełnienia dyżurów bojowych w przestrzeni powietrznej RP, a także wspiera Morski Oddział Straży Granicznej w celu ochrony obszarów morskich.

Polscy żołnierze pod rozkazami dowódcy operacyjnego uczestniczyli w misjach prowadzonych między innymi w: Pakistanie, Syrii, Libanie, Kosowie, Bośni i Hercegowinie, Iraku, Afganistanie, Czadzie i Republice Środkowoafrykańskiej, Mali, Kongu, w krajach bałtyckich i na Morzu Śródziemnym.

Obecnie dowództwo odpowiada za działanie dziesięciu polskich kontyngentów wojskowych poza granicami kraju. Polscy żołnierze służą w Kuwejcie, Iraku, Afganistanie, Kosowie, Bośni i Hercegowinie, Republice Środkowoafrykańskiej, Rumunii i na Łotwie, a także w PKW Czernicki, który prowadzi operacje w rejonie Morza Śródziemnego, Egejskiego i Czarnego oraz na Litwie, gdzie stacjonuje lotniczy kontyngent PKW Orlik nadzorujący przestrzeń powietrzną państw bałtyckich.

Podczas kryzysu militarnego i wojny Dowództwo Operacyjne jest organem odpowiedzialnym za przygotowanie Stanowiska Dowodzenia Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych. Dowodzeni też operacyjnie Siłami Zbrojnymi. Pierwszym dowódcą operacyjnym był gen. broni Henryk Tacik, następnie stanowisko zajmowali kolejno: gen. broni Bronisław Kwiatkowski, gen. broni Edward Gruszka i gen. broni Marek Tomaszycki. Od 1 stycznia na czele dowództwa stoi gen. dyw. Sławomir Wojciechowski.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: st. chor. sztab. mar. Arkadiusz Dwulatek/ CC DORSZ

dodaj komentarz

komentarze


Strażacy ruszają do akcji
 
Sandhurst: końcowe odliczanie
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Optyka dla żołnierzy
Kadisz za bohaterów
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
NATO on Northern Track
NATO na północnym szlaku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Charge of Dragon
V Korpus z nowym dowódcą
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Kolejne FlyEle dla wojska
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część druga
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Szarża „Dragona”
Zachować właściwą kolejność działań
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Front przy biurku
Ramię w ramię z aliantami
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Rakiety dla Jastrzębi
Sprawa katyńska à la española
Mundury w linii... produkcyjnej
Ocalały z transportu do Katynia
Prawda o zbrodni katyńskiej
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Zbrodnia made in ZSRS
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wojna w świętym mieście, epilog
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Szpej na miarę potrzeb
Barwy walki
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Przygotowania czas zacząć
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Głos z katyńskich mogił
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Święto stołecznego garnizonu
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
25 lat w NATO – serwis specjalny
Na straży wschodniej flanki NATO
Odstraszanie i obrona

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO