moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Dowództwo Generalne świętuje

Awanse, odznaczenia, defilada – swoje święto obchodzili żołnierze i pracownicy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Instytucję czekają zmiany związane z planowaną reformą systemu dowodzenia armią. – Wierzę, że będziecie tworzyć nową strukturę, a wasze doświadczenie zostanie w pełni wykorzystane – mówił Bartłomiej Grabski, wiceminister obrony narodowej.


Uroczysta zbiórka z okazji święta odbyła się na placu apelowym Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych w Warszawie. – Mamy krótką historię, ale bogate tradycje. Jesteście spadkobiercami dowództw wojsk lądowych, sił powietrznych, marynarki wojennej i wojsk specjalnych – zwrócił się dziś do żołnierzy dowódca generalny gen. dyw. Jarosław Mika. – Jesteśmy z tego dumni. Motywowani osiągnięciami poprzedników wytyczamy sobie ambitne cele, do osiągnięcia których dążymy – dodał.

Dowódca generalny zaznaczył, że o ,,efektach pracy żołnierzy świadczą efekty ćwiczeń, których intensywność w ostatnich latach jest ogromna”. – Dziś podejmowane są kolejne wyzwania, zarówno o charakterze narodowym, jak i sojuszniczym, które wykonujemy dla dobra naszej ojczyzny. Nie byłoby to możliwe bez ludzi, którymi dowodzę. Wszystkim moim podwładnym składam podziękowania za wysiłek, który wkładają każdego dnia w rozwój sił zbrojnych – mówił gen. Mika.

Wiceminister obrony narodowej Bartłomiej Grabski odniósł się do wyników Strategicznego Przeglądu Obronnego, nad którym pracowano w resorcie. – Niestety, trzeba powiedzieć, że nastąpi rozformowanie Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Ale wierzę, że będziecie tworzyć nową strukturę systemu dowodzenia oraz że wasze doświadczenie i wykształcenie zostanie w pełni wykorzystane – mówił wiceszef MON. Grabski przypomniał o ćwiczeniach „Jesień ’15” i „Zima ’17”, które, jak mówił, „obnażyły nieskuteczność naszego systemu kierowania i dowodzenia”. – Obecny system ulegnie takiej modyfikacji, która zapewni poczucie bezpieczeństwa Rzeczypospolitej – zaznaczył.

Podczas uroczystości dowódca generalny oraz wiceminister obrony narodowej Bartłomiej Grabski wręczyli odznaczenia, Kordziki Honorowe RSZ, tytuły honorowe „Zasłużony Żołnierz RP”, Odznaki Honorowe RSZ oraz awanse zasłużonym żołnierzom i pracownikom DGRSZ. Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów.

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych powstało w 2014 roku jako efekt reformy dowodzenia i kierowania armią. Instytucja zastąpiła istniejące dotychczas samodzielne dowództwa czterech rodzajów sił zbrojnych, a jej głównym zadaniem jest kierowanie siłami zbrojnymi w czasie pokoju. DGRSZ odpowiada także za organizację ćwiczeń oraz szkolenie żołnierzy i rezerwistów.

– Do tej pory zrealizowaliśmy około 200 ćwiczeń. Były to zarówno szkolenia w wymiarze narodowym, jak i międzynarodowym. Teraz przygotowujemy się do manewrów „Dragon ’17”. We wrześniu na poligonach w całej Polsce będzie ćwiczyło 14 tys. żołnierzy z 14 państw – mówi ppłk Szczepan Głuszczak, rzecznik prasowy DGRSZ.

Oficer prasowy zwraca także uwagę na to, że Dowództwo Generalne jest zaangażowane w realizację ustaleń z ubiegłorocznego szczytu NATO, który odbył się w Warszawie. – Mam tu na myśli Wielonarodową Batalionową Grupę Bojową, która stacjonuje i ćwiczy razem z żołnierzami 15 Brygady Zmechanizowanej w Orzyszu, jak i Brygadową Pancerną Grupę Bojową, która ćwiczy z żołnierzami 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej na zachodzie naszego kraju – mówi Głuszczak.

Pierwszym Dowódcą Generalnym został gen. broni pil. Lech Majewski. Jego następcą był gen. broni Mirosław Różański, a od lutego na czele instytucji stoi gen. dyw. Jarosław Mika.

Żołnierze DGRSZ noszą na ramionach odznakę przedstawiającą kontur Polski wypełniony pasami w czterech kolorach. Jasno niebieski symbolizuje siły powietrzne, czarny odnosi się do wojsk specjalnych, zielony oznacza wojska lądowe, a granat – marynarkę wojenną.

MM

autor zdjęć: Magdalena Miernicka

dodaj komentarz

komentarze


Psiakrew, harmata!
 
Weterani i bokser „Master”
Szpej na miarę potrzeb
NATO na północnym szlaku
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Ocalały z transportu do Katynia
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Święto wojskowego sportu
Głos z katyńskich mogił
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Jak wyszkolić pilota F-16?
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Animus Fortis, czyli mężny duch
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
V Korpus z nowym dowódcą
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Mundury w linii... produkcyjnej
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Hiszpański palimpsest
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Optyka dla żołnierzy
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Rakiety dla Jastrzębi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ogień w podziemiu
Wojsko inwestuje w Limanowej
Prawda o zbrodni katyńskiej
Wojna w świętym mieście, epilog
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
25 lat w NATO – serwis specjalny
Zbrodnia made in ZSRS
Cena wolności
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Zmiany w dodatkach stażowych
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Odstraszanie i obrona
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Przygotowania czas zacząć
Kurs z dzwonem
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część druga
Jeśli nie Jastrząb, to…

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO