moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szwajcarski noblista wygłosi wykład na WAT

Metoda jądrowego rezonansu magnetycznego, nad którą pracował profesor Kurt Wüthrich, umożliwiła wcześniejsze wykrywanie nowotworów. O swoich badaniach światowej sławy naukowiec i laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii opowie podczas wykładu w Wojskowej Akademii Technicznej. Spotkanie odbędzie się 20 czerwca.

– Profesor Kurt Wüthrich będzie gościł w Polsce w ramach prowadzonego przez Ministerstwo Obrony Narodowej programu „Nobliści” – mówi płk dr hab. inż. Tadeusz Szczurek, rektor-komendant Wojskowej Akademii Technicznej. Szwajcarski naukowiec Nagrodę Nobla otrzymał za prace nad nowatorskimi metodami jądrowego rezonansu magnetycznego.

Diagnoza nowotworów

Kurt Wüthrich urodził się 4 października 1938 roku w Aaberg w Szwajcarii. Studiował chemię, fizykę i matematykę na Uniwersytecie w Bernie, w 1964 roku obronił pracę doktorską z chemii na Uniwersytecie w Bazylei. Następnie przez pięć lat odbywał staż na Uniwersytecie Kalifornijskim i pracował w Laboratoriach Bella.

W 1969 roku powrócił do Szwajcarii i związał się ze Swiss Federal Institute of Technology w Zurychu, gdzie zdobywał kolejne szczeble kariery naukowej. W 1980 roku został profesorem biofizyki tej uczelni. Od 2001 roku pracuje również w amerykańskim ośrodku The Scripps Research Institute w La Jolla w stanie Kalifornia.

Szwajcar jest pionierem w badaniach nad rozwojem techniki jądrowego rezonansu magnetycznego. W medycynie zjawisko rezonansu jest jedną z metod diagnostycznych, dzięki którym uzyskuje się obraz przedstawiający przekrój przez ciało człowieka lub jego część. Prof. Wüthrich opracował metodę umożliwiającą zastosowanie rezonansu do badania przestrzennej struktury biologicznej makrocząsteczek w roztworach, głównie białek. Metoda ta dała podwaliny do stworzenia proteomiki, czyli nowej dziedziny biologii zajmującej się badaniem ilości i jakości białek w komórkach zdrowych i nowotworowych.

Badania te pomogły w opracowaniu nowych leków na nowotwory oraz rozwoju wczesnej diagnostyki onkologicznej. W 2002 roku naukowiec otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii wspólnie z Japończykiem Koichi Tanaką i Johnem Fennem z USA.

Wykład poświęcony podstawowym badaniom ilustrującym zasadę jądrowego rezonansu magnetycznego prof. Wüthrich wygłosi 20 czerwca o 11.00 w sali kinowej Klubu WAT. Naukowiec przyjedzie do Polski na zaproszenie wiceministra obrony prof. Wojciecha Fałkowskiego, rektora WAT oraz gen. bryg. dr. n. med. Stanisława Żmudy, dyrektora Departamentu Wojskowej Służby Zdrowia MON.

Naukowcy dla wojska

Programu „Nobliści” to cykl spotkań z laureatami Nagrody Nobla oraz światowej sławy badaczami. Wykłady odbywają się w wojskowych instytucjach naukowych. Jako pierwszy gościł w grudniu 2016 roku w Wojskowym Instytucie Medycznym dermatolog z USA prof. Robert A. Schwartz. Jego wystąpienie dotyczyło zmian skórnych zagrażających życiu.

Z kolei na początku maja tego roku na WAT wykład wygłosił japoński fizyk i noblista prof. Shūji Nakamura. Mówił on o zastosowaniu, także militarnym, niebieskiej diody LED. Prof. Wojciech Fałkowski podkreślał podczas inauguracji wykładu, że celem spotkań jest promocja polskiej nauki i techniki kojarzonej z wojskowymi uczelniami i instytutami badawczymi. 

W tym roku wojskowe placówki będą gościć jeszcze dwóch uznanych naukowców. Do Polski ma przyjechać Robert Gallo, amerykański lekarz, odkrywca pierwszego ludzkiego retrowirusa HTLV-1 i współodkrywca wirusa HIV. Kolejnym gościem będzie Amerykanin Andrew Schally, biochemik, który zdobył Nobla za odkrycie zjawiska wydzielania hormonów w podwzgórzu mózgu.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: ETH Zürich

dodaj komentarz

komentarze


I zdobyliśmy!
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Mobilne dowodzenie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Polki pobiegły po srebro!
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Pytania o europejską tarczę
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Po przeprawie ruszyli do walki
Zmiany w dodatkach stażowych
„Pierwsza Drużyna” na start
Armia Andersa w operacji „Honker”
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Gry wojenne w szkoleniu
Pierwsi na oceanie
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Abramsy w pętli
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
W obronie wschodniej flanki NATO
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Więcej hełmów dla żołnierzy
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
They Will Check The Training Results in Combat
Bohater odtrącony
Na straży nieba
Serwis K9 w Polsce
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Polska wiktoria na Monte Cassino
Orzeł dla bohaterów
Śladami ojca
Broń Hitlera w rękach AK
Ameryka daje wsparcie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Układ nerwowy Mieczników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Pływacy i maratończycy na medal
„Ta ziemia do Polski należy…”
Krwawa noc pośród puszczy
Flota Bayraktarów w komplecie
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO