moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Centralna Biblioteka Wojskowa ma już 98 lat

Jej zbiory liczą ponad 700 tys. woluminów, z których od początku istnienia instytucji skorzystało 5 mln czytelników. Dziś Centralna Biblioteka Wojskowa w Warszawie kończy 98 lat. Z tej okazji w Łazienkach Królewskich otwarto wystawę poświęconą patronowi biblioteki Józefowi Piłsudskiemu. Można ją oglądać do 3 lipca.

– Słowo pisane jest wielką siłą. Te słowa naszego patrona Józefa Piłsudskiego są nadal aktualne i stanowią motto naszej działalności – mówił dr Jan Tarczyński, dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej w Warszawie podczas uroczystości 98-lecia istnienia tej instytucji.

Dyrektor przypomniał, że CBW została powołana 13 czerwca 1919 roku rozkazem Piłsudskiego. – Naszym głównym zadaniem jest gromadzenie publikacji dotyczących wojska i obronności, organizujemy też konferencje, wystawy, konkursy, pikniki militarne, produkujemy filmy dokumentalne – zaznaczył dr Tarczyński.

Świadomość historyczna

Jak wyliczał szef CBW, zbiory biblioteki liczą obecnie ponad 700 tys. woluminów i zajmują 24 km półek, a w formie cyfrowej w ramach projektu „Zbrojownia” zdygitalizowanych zostało 12 tys. publikacji. – Rocznie udostępniamy czytelnikom ponad 60 tys. egzemplarzy z naszych zbiorów, czyli przez cały okres istnienia CBW skorzystało z niej ok. 5 mln osób – podał dyrektor.

Uroczystości rocznicowe zorganizowano obok Galerii Łazienki Królewskie przy Al. Ujazdowskich w Warszawie. Otwarto tam wystawę plenerową poświęconą patronowi biblioteki Józefowi Piłsudskiemu. Ekspozycja wpisuje się w obchody Roku Piłsudskiego, uchwalonego przez Sejm z okazji 150. rocznicy urodzin marszałka, przypadającej 5 grudnia 2017 roku. – Cieszę się, że wystawa mieści się na naszym terenie i w miejscu historycznym, niedaleko Belwederu, w którym pracował Piłsudski – mówiła Hanna Jung-Migdalska, wicedyrektor Muzeum Łazienki Królewskie. Jak dodała, jest to doskonałe miejsce, aby zaprezentować dokonania marszałka warszawiakom i turystom.

Z kolei Michał Wiater, zastępca dyrektora Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON podkreślił, że Piłsudski to wielki dowódca, który działał także na rzecz rozwoju kraju. – Jednym z przykładów takiej działalności było powołanie CBW, która dziś nie tylko gromadzi zbiory dotyczące obronności, ale też rozwija naszą świadomość historyczną – stwierdził Wiater.

Prof. Jan Majchrowski, reprezentujący Marka Kuchcińskiego, marszałka Sejmu zaznaczył natomiast, że Piłsudski to postać, która pokazała że Polacy umieją i mogą zwyciężać. – Dziś, realizując testament marszałka, musimy zwyciężać nie tyle na polu walki, ale w polityce, dyplomacji, gospodarce, wzmacniając siłę Rzeczypospolitej – mówił profesor.

Uroczystość CBW uświetniła Orkiestra Wojskowa z Siedlec, która wykonała wiązankę pieśni legionowych.

Główna książnica

Wystawa „Józef Piłsudski w 150. rocznicę urodzin” prezentuje na 60 polsko-angielskich planszach życie marszałka od urodzin 5 grudnia 1867 roku w Zułowie pod Wilnem, poprzez dowodzenie I Brygadą Legionów Polskich, walki przeciw bolszewikom, po działalność polityczną w II Rzeczypospolitej. Ekspozycja powstała ze zbiorów CBW. Można na niej zobaczyć m.in. zdjęcia, dokumenty, mapy i rysunki dotyczące marszałka. Wystawę można oglądać do 3 lipca.

Centralna Biblioteka Wojskowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego została powołana 13 czerwca 1919 roku. Jej zadaniem jest gromadzenie, przechowywanie i katalogowanie książek z zakresu wojskowości oraz udzielanie fachowej pomocy innym bibliotekom wojskowym. Dziś ta główna książnica resortu obrony gromadzi księgozbiór dotyczący sił zbrojnych, techniki wojskowej, obronności, bezpieczeństwa i historii wojskowej.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Anna Dąbrowska

dodaj komentarz

komentarze


Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
 
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Uwaga, transformacja!
Na straży nieba
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Serwis K9 w Polsce
Rajd ku czci saperów
Armia Andersa w operacji „Honker”
Gry wojenne w szkoleniu
„Pierwsza Drużyna” na start
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Bohater odtrącony
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Premier odwiedził WZZ Podlasie
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
NATO on Northern Track
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Pytania o europejską tarczę
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Krwawa noc pośród puszczy
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Mobilne dowodzenie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Flota Bayraktarów w komplecie
Zmiany w dodatkach stażowych
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wioślarze i triatlonistka na podium
„Ta ziemia do Polski należy…”
Wojskowe Oscary przyznane!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Abramsy w pętli
W obronie wschodniej flanki NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
I zdobyliśmy!
Polska wiktoria na Monte Cassino
Polki pobiegły po srebro!
Pierwsi na oceanie
Wojna w świętym mieście, epilog
Pływacy i maratończycy na medal
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Zapraszamy na Festiwal
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Układ nerwowy Mieczników
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej hełmów dla żołnierzy
Po przeprawie ruszyli do walki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO