moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

W Nowym Mieście znów będzie wojsko

Po siedemnastu latach lotnisko w Nowym Mieście nad Pilicą znów należy do wojska. Plany MON na odtworzenie jednostki są ambitne: już w przyszłym roku mają się tu szkolić podchorążowie oddalonej o niewiele ponad 100 kilometrów „Szkoły Orląt”. Swoje miejsce znajdą tu także terytorialsi – powstanie nowoczesny ośrodek szkolenia WOT.


Do 2000 roku tereny wraz z lotniskiem w Nowym Mieście nad Pilicą były wykorzystywane przez wojsko. Funkcjonował tu bowiem 47 Szkolny Pułk Śmigłowców. W wyniku restrukturyzacji armii jednostka została rozwiązana, a nieruchomość o łącznej powierzchni ponad 494,5 ha przejęła w 2001 roku Agencja Mienia Wojskowego. Pomysłów na zagospodarowanie powojskowych terenów było kilka. W 2007 roku padła propozycja utworzenia tam miasteczka filmowego, potem chińskiego centrum kulturalnego, w końcu pojawił się pomysł, by teren lotniska przekazać miastu, które miałoby tam zbudować cywilny port lotniczy. Choć zakupem terenów było zainteresowanych jeszcze kilku innych inwestorów, ostatecznie pozostały one w zasobach AMW. 

Prace już ruszyły

W październiku 2016 r. Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej poinformował, że obiekty znów trafią do armii. Uzasadniał to potrzebami i rozwojem sił zbrojnych, w tym m.in. wojsk obrony terytorialnej. – To jest jedna z naszych wielu, strategicznych decyzji. Napięcie na Wschodzie sprawia, że musimy odbudować zniszczone jednostki wojskowe. Dotyczy to zwłaszcza lotniska takiego jak tutaj, jednego z najważniejszych lotnisk na ścianie wschodniej, współdziałającego z całym systemem lotnisk – mówił minister Macierewicz.

30 listopada 2016 r. nastąpiło formalne przejęcie nieruchomości przez Stołeczny Zarząd Infrastruktury w Warszawie. Tym samym tereny powróciły do armii.

Teraz, zgodnie z planami MON, jednostka w Nowym Mieście jest modernizowana. Docelowo ma zostać odtworzona w taki sposób, by mogła służyć szkoleniu żołnierzy oraz pełnić funkcje lotniska. Pierwsze prace na obiekcie już trwają. By zapobiec dewastacji, wojskowy teren jest ogradzany. W kolejnych etapach zainstalowany zostanie system kontroli dostępu, obwodnica oświetleniowa i droga patrolowa. – Zarządca nieruchomości jest w trakcie opracowywania koncepcji architektoniczno-urbanistycznej terenu. Na jej podstawie zostanie określony zakres dalszych zadań inwestycyjnych – mówi mjr Anna Pęzioł-Wójtowicz, rzecznik prasowy MON.

Nie tylko dla pilotów

Z informacji przekazanych przez MON wiadomo, że do końca października 2017 roku lotniskowa część obiektu ma zostać przekazana – w formie użyczenia – Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. Wtedy możliwe będzie utworzenie tu lądowiska dla potrzeb Akademickiego Ośrodka Szkolenia Lotniczego WSOSP. To tam kształcą się przyszli piloci. Plany zakładają, że już w przyszłym roku podchorążowie z Dęblina będą się mogli regularnie szkolić w Nowym Mieście nad Pilicą.

Ale z nowych obiektów korzystać będą nie tylko oni. Jak podkreślał bowiem Bartłomiej Grabski, podsekretarz stanu w MON, podczas majowego spotkania z władzami miasta, lotnisko ma służyć całej armii. – Będzie wykorzystywane głównie przez siły powietrzne, „Szkołę Orląt”, ale też inne rodzaje sił zbrojnych, w tym wojska obrony terytorialnej – podkreślił Bartłomiej Grabski.

Te ostatnie, z wykorzystaniem części koszarowej, mają tu też mieć własny ośrodek szkolenia WOT. – Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej jest w trakcie opracowywania szczegółowej koncepcji funkcjonowania kompleksu wojskowego na potrzeby utworzenia takiego ośrodka – mówi mjr Pęzioł-Wójtowicz.

Z planów MON cieszą się władze miasta. – Kiedy 17 lat temu nad głowami latały śmigłowce, miasto żyło. Ludzie się przyzwyczaili, więc po wyprowadzce wojska ciężko było żyć bez jednostki. Miasto podupadło, zmniejszyła się liczba mieszkańców, rynek usług. Nie ma co ukrywać, że wojsko jest motorem napędowym dla mniejszych miast. Dlatego cieszymy się z planów resortu i uważamy, że to dobry kierunek dla naszego miasta – mówi Mariusz Dziuba, burmistrz Nowego Miasta nad Pilicą.

Wojskowe lotnisko w Nowym Mieście trafiało pod młotek kilkanaście razy. W listopadzie 2012 roku cena wywoławcza za blisko 500 hektarów z betonowym pasem startowym i 76 budynkami (m.in. magazyny, budynki administracyjne, koszarowe i sztabowe, remiza strażacka, schrony, warsztaty, hangar, domek pilota) wynosiła 45,5 mln zł. W 2014 roku odbyły się dwa przetargi. W drugim z nich, zorganizowanym w sierpniu cena wywoławcza wyniosła 20 mln zł. Był to trzynasty przetarg na powojskowe tereny w Nowym Mieście.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze

~boss oksywie
1496915880
20 baniek za 500 hektarow niezly przekret mogl byc a na korzystanie z obiektow sportowych monu dla ich dawnych kadrowiczow zgody nie ma ...bo zabrali te prawo !!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
4C-78-74-EB

Ramię w ramię z aliantami
 
NATO na północnym szlaku
Odstraszanie i obrona
Szpej na miarę potrzeb
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
V Korpus z nowym dowódcą
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
SOR w Legionowie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
25 lat w NATO – serwis specjalny
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Sprawa katyńska à la española
Sandhurst: końcowe odliczanie
Zachować właściwą kolejność działań
Szarża „Dragona”
Kolejne FlyEle dla wojska
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Przygotowania czas zacząć
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Zmiany w dodatkach stażowych
Charge of Dragon
Święto stołecznego garnizonu
Wojna w świętym mieście, epilog
Strażacy ruszają do akcji
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ocalały z transportu do Katynia
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rakiety dla Jastrzębi
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mundury w linii... produkcyjnej
Zbrodnia made in ZSRS
Na straży wschodniej flanki NATO
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Optyka dla żołnierzy
Wojna w świętym mieście, część druga
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Prawda o zbrodni katyńskiej
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Kadisz za bohaterów
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
NATO on Northern Track
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Głos z katyńskich mogił
Front przy biurku
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Barwy walki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO