moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Sportowe zmagania wojskowych szkół wyższych

Wymagający żelaznej kondycji „Małpi Gaj”, zmagania na strzelnicy i bieg patrolowy – w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych zakończyły się Mistrzostwa Wyższego Szkolnictwa Wojskowego. W dwudniowych zawodach wzięli udział podchorążowie oraz żołnierze zawodowi. W konkurencji zespołowej najlepsi okazali się reprezentanci wrocławskiej szkoły oficerskiej.

 

Mistrzostwa Wyższego Szkolnictwa Wojskowego zostały zorganizowane po raz czwarty. W tym roku w roli gospodarza wystąpiła wrocławska Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych. W sobotę, pierwszego dnia rywalizacji, do zmagań przystąpiło niemal 100 zawodników, reprezentujących: Wojskową Akademię Techniczną, Akademię Marynarki Wojennej, Wyższą Szkołę Oficerską Sił Powietrznych i Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Lądowych.

 

Jedną z konkurencji zespołowych i indywidualnych było strzelanie z broni etatowej. Zawodnicy wywodzący się z korpusu oficerów i podoficerów poszczególnych uczelni strzelali z pistoletu. Słuchacze-kandydaci na żołnierzy zawodowych natomiast mieli do dyspozycji karabinek Beryl. Strzelania z pistoletu odbywały się z wolnej ręki, a tarcze ustawione były w odległości 25 metrów od strzelających. Ci, którzy posługiwali się karabinkiem Beryl, mieli ustawione cele – figury bojowe w odległości 100 metrów. W konkurencji indywidualnej zawodnicy prowadzili ogień w postawie leżącej bez podpórki. Dawali trzy strzały próbne w czasie 3 minut i 20 strzałów w dwóch seriach. Przy czym nie mogły one trwać dłużej niż 6 minut każda. Konkurencja zespołowa różniła się jedynie tym, że strzelcy mogli używać podpórek.

O uzyskanych wynikach decydowały celne oko i pewna ręka. – Ważna jest także predyspozycja strzelca w danym dniu. Często biorę udział w zawodach i wiem, że jednego dnia strzela mi się lepiej, a innego gorzej – powiedział kom. por. Dariusz Golonka, reprezentujący Akademię Marynarki Wojennej.

„Małpi Gaj”, czyli wyzwanie dla najlepszych

Jedną z najbardziej emocjonujących i zarazem trudnych konkurencji było pokonanie toru Ośrodka Sprawności Fizycznej (OSF), nazywanego w żargonie wojskowym Małpim Gajem. Tutaj także rywalizowano indywidualnie i zespołowo. Każda drużyna miała 10 zawodników. Wśród nich byli zarówno słuchacze, czyli kandydaci do służby zawodowej, jak i żołnierze zawodowi. Zawodnicy – biegnąc obowiązkowo w mundurach polowych – pokonywali między innymi rów, pochylnię, ściankę na fosie, podziemny tunel czy wysoki mur. Za pomocą lin musieli przeskakiwać z jednej przeszkody na drugą, wspinali się także na parapet okna wysokiej fasady.

Tylko najlepsi, dzięki wielomiesięcznym treningom, są w stanie pokonać „Małpi Gaj” w czasie poniżej jednej minuty. Zawodnicy muszą mieć świetną kondycję, aby przez utrzymać szybkie tempo biegu. Ale liczą się także siła mięśni i koordynacja ruchowa. Ośrodek Sprawności Fizycznej – bo tak brzmi oficjalna nazwa tej konkurencji – wszechstronnie przygotowuje żołnierzy do działania w boju. – Niedawno powstał zespół, który planuje wprowadzenie tego rodzaju treningów do programów szkoleń jako zajęcia obowiązkowe dla wszystkich pododdziałów – powiedział ppłk Dariusz Lenart, kierownik Zakładu Wychowania Fizycznego i Sportu WSOWL we Wrocławiu, organizator mistrzostw.

Bieg patrolowy zakończony na strzelnicy

Podczas mistrzostw odbył się również bieg patrolowy (w kategorii indywidualnej i zespołowej), który łączył zadania z „Małpiego Gaju” z rywalizacją na strzelnicy. W biegu wzięli udział żołnierze zawodowi i kandydaci do zawodowej służby wojskowej. Na uczestników czekała około 2-kilometrowa trasa. Po drodze musieli jednak pokonać różnego rodzaju przeszkody na torze OSF, a całą konkurencję kończyli na strzelnicy, prowadząc ogień z pistoletu wojskowegodo tarcz ustawionych w odległości 25 metrów. Czas, mierzony w trakcie konkurencji dla każdego zawodnika osobno, był zatrzymywany z chwilą oddania ostatniego strzału. O kolejności na mecie w dużej mierze decydowało to, w jakim czasie danemu zawodnikowi udało się pokonać „Małpi Gaj”. – Lotnicy mają inny tor przeszkód – zauważył plut. pchor. Michał Marcula, reprezentujący Wyższą Szkołę Oficerską Sił Powietrznych w Dęblinie. – Ćwiczymy na Lotniczym Syntetycznym Torze Sprawności i w jego pokonywaniu nikt nie miałby z nami szans – zapewniał.  


Film: Bogusław Politowski / portal polska-zbrojna.pl

Najlepsi byli… 

Po podsumowaniu wyników wszystkich konkurencji okazało się, że w klasyfikacji generalnej najlepsza była reprezentacja Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych z Wrocławia, która uzyskała 480 punktów. Drugie miejsce zajął zespół Wojskowej Akademii Technicznej z Warszawy z wynikiem 411 punktów, a na trzecim miejscu uplasowała się drużyna Akademii Marynarki Wojennej z Gdyni, która zdobyła 180 punktów.

Zwycięska drużyna będzie reprezentowała wyższe szkoły wojskowe podczas tegorocznych mistrzostw Wojska Polskiego.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze


NATO on Northern Track
 
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Rakiety dla Jastrzębi
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Sandhurst: końcowe odliczanie
Front przy biurku
Barwy walki
Głos z katyńskich mogił
Mundury w linii... produkcyjnej
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Zachować właściwą kolejność działań
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
V Korpus z nowym dowódcą
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Szpej na miarę potrzeb
Sprawa katyńska à la española
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
25 lat w NATO – serwis specjalny
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Wojna w świętym mieście, część druga
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Szarża „Dragona”
Święto stołecznego garnizonu
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Odstraszanie i obrona
Strażacy ruszają do akcji
Zbrodnia made in ZSRS
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Wojna w świętym mieście, epilog
Prawda o zbrodni katyńskiej
Ocalały z transportu do Katynia
Ramię w ramię z aliantami
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Charge of Dragon
Kolejne FlyEle dla wojska
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Na straży wschodniej flanki NATO
SOR w Legionowie
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Kadisz za bohaterów
NATO na północnym szlaku
Zmiany w dodatkach stażowych
Przygotowania czas zacząć
Optyka dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO