moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Combat Camera pokazuje prawdziwe życie żołnierzy na misjach

Gdziekolwiek na świecie służą polscy żołnierze, towarzyszą im wojskowi fotoreporterzy. Zdjęcia, jakie członkowie Combat Camera zrobili na misjach w Afganistanie, Iraku czy na Bałkanach można liczyć w milionach. Dzięki nim możemy lepiej poznać wojskową służbę, ale jak zgodnie twierdzą, najlepszego zdjęcia jeszcze nie zrobili.

Combat Camera, zespół reporterski Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, to jedyny taki team w polskiej armii. Głównym jego zadaniem jest dokumentowanie działań żołnierzy RP poza granicami kraju. Na misje w różne części świata fotoreporterów wysyła DORSZ, pracują jednak także w czasie ćwiczeń poligonowych w kraju.

– Pokazujemy życie żołnierzy na misjach, ich ciężką służbę oraz zagrożenia, na jakie są narażeni – mówili członkowie zespołu podczas „Wieczoru z Weteranem”. Spotkanie zorganizowane przez Centrum Weterana odbyło się w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa. O swoich reporterskich doświadczeniach opowiadali: st. chor. sztab. Waldemar Młynarczyk, st. chor. sztab. mar. Arkadiusz Dwulatek i sierż. Patryk Cieliński, który dołączył do zespołu kilka tygodni temu.

Na pytanie, czy są bardziej żołnierzami czy fotoreporterami, st. chor. sztab. Młynarczyk odpowiada, że przede wszystkim żołnierzami. Jego kolega dodaje od razu, że aparat fotograficzny jest tylko dodatkiem do karabinu. – Jesteśmy wojskowymi reporterami. Mamy możliwość być w miejscach, do których nie mają dostępu cywilni dziennikarze. Towarzyszymy żołnierzom na pierwszej linii. W chwili zagrożenia nie chwytamy jednak za aparat, lecz bierzemy udział w walce, aby wesprzeć kolegów – mówi st. chor. sztab. Waldemar Młynarczyk.

Nie wszystkie materiały Combat Camery są publikowane i udostępniane opinii publicznej. Te, które zawierają wrażliwe informacje, które mogliby wykorzystać przeciwnicy, np. jak wygląda baza, jaki jest rozmiar obiektów wojskowych – pozostają na serwerach wojska. – Ostatnio spędziłem cztery miesiące w Kuwejcie, gdzie stacjonują polskie F-16, które prowadzą w Iraku misje rozpoznawcze. Ze względu na bezpieczeństwo znajdujących się tam polskich żołnierzy żadne zdjęcie z tej wyprawy nie zostało opublikowane – mówi Młynarczyk. Także wiele fotografii z Afganistanu nie ujrzało światła dziennego. Reporterzy Combat Camery przyjęli zasadę, że na przykład w szpitalu polowym w bazie w Ghazni fotografują tylko Afgańczyków, którym udzielali pomocy polscy lekarze. Nie robili zdjęć rannym polskim żołnierzom.

St. chor. sztab. mar. Arkadiusz Dwulatek wyjeżdża w czerwcu do żołnierzy PKW Czernicki. Polski okręt pełni dyżur w natowskim zespole przeciwminowym na Morzu Śródziemnym. – Będę fotografował ćwiczenia z marynarką hiszpańską, najpierw na Morzu Śródziemnym, a później na Atlantyku – opowiada o najbliższych planach.

St. chor. sztab. Waldemar Młynarczyk wybiera się z kolei na Litwę, do żołnierzy PKW Orlik 7, którzy pełnią służbę w natowskiej misji wojskowego nadzoru przestrzeni powietrznej w rejonie państw bałtyckich. – To będzie ciekawa wyprawa, bo po raz pierwszy w Baltic Air Policing biorą udział F-16. Trzeba je pokazać – podkreśla.

Spotkanie w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa zakończyło się otwarciem wystawy „Operacja Resolute Support w obiektywie Combat Camery”. Fotografie układają się w opowieść o misji w Afganistanie. Można je oglądać do końca maja.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Piotr Lisowski

dodaj komentarz

komentarze


Orzeł dla bohaterów
 
Mobilne dowodzenie
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Więcej hełmów dla żołnierzy
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Flota Bayraktarów w komplecie
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Pytania o europejską tarczę
Serwis K9 w Polsce
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Premier odwiedził WZZ Podlasie
They Will Check The Training Results in Combat
Bohater odtrącony
Układ nerwowy Mieczników
Wioślarze i triatlonistka na podium
Polska wiktoria na Monte Cassino
Abramsy w pętli
I zdobyliśmy!
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Na straży nieba
„Ta ziemia do Polski należy…”
„Pierwsza Drużyna” na start
Po przeprawie ruszyli do walki
NATO on Northern Track
Ameryka daje wsparcie
Pływacy i maratończycy na medal
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Śladami ojca
Broń Hitlera w rękach AK
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gry wojenne w szkoleniu
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Armia Andersa w operacji „Honker”
Polki pobiegły po srebro!
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Zmiany w dodatkach stażowych
W obronie wschodniej flanki NATO
Krwawa noc pośród puszczy
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Pierwsi na oceanie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO