moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Krwiodawcy w mundurach

Podczas pierwszych trzech tygodni kampanii honorowego krwiodawstwa zebrano ponad 75 litrów krwi. Akcja „W boju i potrzebie krwi nie szczędząc…” została zorganizowana przez wojsko z okazji zbliżającego się Dnia Weterana. Jej najważniejsza część odbędzie się w rozpoczynającym się właśnie tygodniu, przed głównymi uroczystościami.

– Gdy jedziemy na misję służyć w siłach stabilizacyjnych, robimy to, aby na świecie był pokój. W kraju stoimy na straży bezpieczeństwa Polaków, ich zdrowia i życia. To najważniejszy cel wojskowych krwiodawców – mówi starszy chorąży Sebastian Jaszak, prezes Wojskowego Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK, który działa przy 9 Brygadzie Kawalerii Pancernej. Podoficer służył na misji w Iraku, Syrii, Libanie i Afganistanie. Z okazji rozpoczynających się 27 maja uroczystości Dnia Weterana to właśnie jego klub zorganizował akcję inaugurującą ogólnopolską kampanię krwiodawstwa.

Jej hasło „W boju i potrzebie krwi nie szczędząc…” to sparafrazowany fragment roty przysięgi wojskowej. Słowa posłużyły m.in. za tytuł wystawy fotograficznej przygotowanej przez Centrum Weterana, przedstawiającej sylwetki dziesięciu weteranów krwiodawców. Pod tym tytułem ukazała się także publikacja opisująca działalność wojskowych klubów HDK. – Postanowiliśmy iść dalej i włączyć się w obchody Dnia Weterana kampanią krwiodawstwa pod taką samą nazwą – wyjaśnia plutonowy Robert Kowalewski z Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu, prezes Klubu HDK PCK Legion oraz weteran misji w Libanie i Afganistanie.

Kilkadziesiąt klubów krwiodawstwa

Do obu weteranów dołączył st. sierż. Grzegorz Skakowski z 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich. Razem podjęli się skoordynowania działań wojskowych klubów HDK, aby zbiórka krwi trwała w całej Polsce. – Dzieli nas odległość, ale w styczniu udało nam się poznać osobiście. Zaczęliśmy szukać kolejnych wojskowych klubów HDK, pisaliśmy do regionalnych centrów krwiodawstwa, przeglądaliśmy Internet, dzwoniliśmy do jednostek. Udało się zainteresować wiele osób – mówi st. sierż. Skakowski, prezes Klubu HDK PCK „Podhalańczyk”. Dodaje, że w Rzeszowie już trzy razy przeprowadzono akcję krwiodawstwa z okazji Dnia Weterana.

Ostatecznie w kampanię „W boju i potrzebie krwi nie szczędząc…” zaangażowało się kilkadziesiąt klubów i instytucji. Nie tylko wojskowych. Do 15 czerwca do akcji może dołączyć każdy klub, także cywilny. Pierwszych trzydzieści placówek, które przyłączą się do inicjatywy, dostanie upominki dla osób oddających krew. W kampanii biorą udział także indywidualni krwiodawcy w całej Polsce. Dla chętnych organizatorzy prowadzą konkursy z nagrodami, które można zdobyć co tydzień przez cały czas trwania akcji.

Najwięcej na Mazurach

Główna część kampanii odbędzie się w ośmiu oddziałach Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Olsztyn w tygodniu poprzedzającym Dzień Weterana. – Nasilamy kampanię w tym regionie, ponieważ liczymy, że uda się namówić wiele osób do udziału w głównych uroczystościach 28 maja w Giżycku – wyjaśnia plut. Kowalewski. Krew będzie można oddać także w „krwiobusie” Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w dniach 27–28 maja.

Do tej pory zbiórki odbyły się w Braniewie, Oławie, Gdyni, Zegrzu i Białobrzegach. Podczas tych pięciu akcji oddano 73 litry krwi. Kolejne zbiórki będą między innymi w Radomiu, Szczecinie, Wrocławiu, Bartoszycach, Sandomierzu, Przemyślu, Chojnicach i Stargardzie. Kampanię zakończą akcje w Rzeszowie i Międzyrzeczu, które odbędą się 12 czerwca.

Organizatorzy planują już kolejne przedsięwzięcia. – Chcemy poszerzać działalność. Już teraz rejestrujemy się jako potencjalni dawcy szpiku, uczymy pierwszej pomocy, a jest jeszcze wiele do zrobienia dla zdrowia –  mówi st. chor. Jaszak.

Szczegóły kampanii dostępne na Facebooku: WOJSKOWE KRWIODAWSTWO

Piotr Zarzycki

autor zdjęć: Archiwum Wojskowego Krwiodawstwa
 

dodaj komentarz

komentarze


Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
 
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Broń Hitlera w rękach AK
Przysięga w Limanowej
WAM wraca po latach
They Will Check The Training Results in Combat
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Centrum Szkolenia WOT świętuje
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Flota Bayraktarów w komplecie
Serwis K9 w Polsce
Pływacy i maratończycy na medal
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Piedimonte – samobójcza misja
By Polska była bezpieczna
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Zawsze gotowi do pomocy
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polki pobiegły po srebro!
Wszystkie misje AWACS-a
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Mobilne dowodzenie
„Ryś” z laserem
Nie szpital, a instytut
Ameryka daje wsparcie
Podróż po AWACS-ie
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Nowe zadania szefa SKW
NATO on Northern Track
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Wojna w świętym mieście, epilog
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Po śladach polskich bohaterów
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
„Grand Quadriga ‘24”
Ostatnia droga Pileckiego
Cień atomowej zagłady
Pokazali bojowego ducha
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Ratownicy na medal
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Pierwsza Drużyna” na start

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO