moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żołnierze zatrzymani za handel narkotykami

Żandarmeria Wojskowa rozbiła zorganizowaną grupę przestępczą, która rozprowadzała narkotyki na terenie jednostek wojskowych. Do tej pory zatrzymano 12 osób, w tym sześciu żołnierzy 15 Brygady Zmechanizowanej. Wyjaśnieniem sprawy zajmuje się Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Śledczy postawili już pierwsze zarzuty – dowiedział się portal polska-zbrojna.pl.

Dwanaście osób zajmujących się dystrybucją narkotyków na terenie województwa warmińsko-mazurskiego zostało zatrzymanych w dniach 8–9 maja. – Sprawą zajmował się oddział Żandarmerii Wojskowej z Elbląga. Wśród zatrzymanych było sześciu cywili, więc podczas pracy żandarmi współpracowali z policją – mówi ppłk Marcin Wiącek, pełniący obowiązki rzecznika prasowego Komendy Głównej ŻW. Oficer dodaje, że w chwili zatrzymania żołnierze byli pod wpływem środków odurzających. Na miejscu odkryto hodowlę konopi oraz znaleziono sprzęt do porcjowania narkotyków. – Zabezpieczyliśmy 74 krzaki konopi indyjskich oraz przygotowane już do sprzedaży marihuanę i amfetaminę. W sumie 1700 porcji narkotyków – zaznacza podpułkownik.

Sprawą zatrzymanych żołnierzy zajmuje się Wydział do spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie. – Postawiono im zarzuty popełnienia przestępstw z art. 59 oraz art. 62 ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, czyli nielegalnego posiadania i udzielania substancji odurzających w celu osiągnięcia korzyści majątkowych. Zostały także wydane postanowienia o oddaniu zatrzymanych pod dozór policji i przełożonych wojskowych – mówi polsce-zbrojnej.pl prokurator Michał Dziekański, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie. – Ponieważ prokuratorzy cały czas prowadzą postępowanie sprawdzające na terenie jednostek, charakter zarzutów może jeszcze się zmienić.

Żołnierzom grozi od roku do 10 lat więzienia. Powinni także liczyć się z konsekwencjami dyscyplinarnymi. – W wojsku nie ma miejsca na działalność przestępczą. Wszyscy czekamy na rozwiązanie tej sprawy – mówi ppłk Szczepan Głuszczak, rzecznik prasowy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Zatrzymanie członków zorganizowanej grupy przestępczej nie jest pierwszą interwencją w 15 Brygadzie Zmechanizowanej. W ubiegłym roku trzem żołnierzom z tej jednostki postawiono zarzuty naruszenia nietykalności cielesnej oraz znieważenia policjantów i pracownika hotelu. Podczas zdarzenia wszyscy oskarżeni znajdowali się pod wpływem alkoholu. Wówczas żołnierze zostali zawieszeni w wykonywaniu obowiązków służbowych, a dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych podjął decyzję o wszczęciu procedury zmierzającej do usunięcia żołnierzy ze służby wojskowej.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Sylwia Guzowska

dodaj komentarz

komentarze

~Katol Inkwizytor
1494700920
Narkotyki w wojsku były od dawna. Kiedyś - handlujący nimi - oświadczali , ze mieli na własny użytek - po czym żandarmeria umarzała postępowanie. Stanisław Soyka, Maleńczuk, Michalczewski , .. . Pod koniec wojny w w Wietnamie ( Wojny Amerykańskiej) w szpitalach USA - army więcej "leżało" osób leczonych z narkotyków niż od ran. p.s. jak się ludzi wysyła w różna egzotyczne zakątki świata - to nie trza się dziwić - że , przywiozą nie tylko jedno dniowa grypę jelitowo- żołądkową. p.s. II. Szczoteczka do zębów też upowszechniła się dzięki wojnie... .
96-69-5D-19
~żołnierz
1494580080
Znowu ciekawe rzeczy dzieją się w 15bz, jak nie alkohol to narkotyki a ciągle 15bz jest "pchana" na misje, jak nie Afgan (VI zmiana RSM) to Kosowo, może inne bataliony i brygady powinnybyć brane pod uwage na wyjazd , a nie 15bz ...
01-B4-0D-2B

Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
 
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
NATO na północnym szlaku
Odstraszanie i obrona
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Mundury w linii... produkcyjnej
Ocalały z transportu do Katynia
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Ogień w podziemiu
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Optyka dla żołnierzy
Wojna w świętym mieście, część druga
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jak wyszkolić pilota F-16?
Ramię w ramię z aliantami
Zbrodnia made in ZSRS
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Wojna w świętym mieście, epilog
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Rakiety dla Jastrzębi
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Zmiany w dodatkach stażowych
Szpej na miarę potrzeb
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Głos z katyńskich mogił
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Kurs z dzwonem
Przygotowania czas zacząć
Jeśli nie Jastrząb, to…
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
V Korpus z nowym dowódcą
Święto wojskowego sportu
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Na straży wschodniej flanki NATO
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Prawda o zbrodni katyńskiej
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Wojsko inwestuje w Limanowej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
25 lat w NATO – serwis specjalny
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Sprawa katyńska à la española

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO