moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ochotnicy gotowi do służby

Przez cztery miesiące będą poznawać  regulaminy, zasady dyscypliny i musztrę. Nie zabraknie też szkolenia ogniowego i zajęć w terenie.  Prawie 3,9 tys. ochotników rozpoczęło służbę przygotowawczą do korpusu szeregowych. Wojskowego rzemiosła uczą się w 33 jednostkach i centrach szkolenia.

W wojsku  stawili się kolejni chętni do służby przygotowawczej. – To drugi z trzech zaplanowanych na ten rok turnusów. Potrwa do 31 sierpnia – mówi  ppłk Szczepan Głuszczak, rzecznik prasowy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Pierwszy turnus dla szeregowych zawodowych zakończył się kilkanaście dni temu. Przeszkolonych zostało już około 3800 ochotników.

W całej Polsce

Służba przygotowawcza odbywa się w 33 różnych ośrodkach. Tradycyjnie elewi szkolą się w centrach m.in. w Dęblinie, Koszalinie, Wrocławiu i Poznaniu. – Przyjęliśmy 283 ochotników, w tym 121 kobiet. Będą szkoleni przez dowódców i instruktorów z doświadczeniem na misjach poza granicami kraju. Wierzymy, że pomoże to dobrze przygotować kandydatów do Narodowych Sił Rezerwowych – mówi kpt. Agnieszka Śmiechowska, oficer prasowy Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu.

157 osób trafiło do zegrzyńskiego Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki. Jedną z ochotniczek jest Kamila Ciunajko z Warszawy, na co dzień pracująca w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim.  – To dla mnie szansa na rozwój, ale też kontynuację tradycji rodzinnej. Chcę na stałe związać się z armią – mówi ochotniczka, która podjęła już konkretne działania. Właśnie kompletuje dokumenty potrzebne do udziału w 12-miesięcznym studium oficerskim w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu. – Wyznaję zasadę, że lepiej zrobić coś od razu, a nie odkładać na później. Jeśli uda mi się dostać do wrocławskiej uczelni, to doświadczenie, które zdobędę teraz podczas służby przygotowawczej z pewnością mi się przyda – mówi Kamila Ciunajko.

Poza centrami szkolenia, służbę przygotowawczą prowadzą też jednostki podległe Dowództwu Generalnemu. Elewi będą uczyć się m.in. w jednostkach marynarki wojennej, 16 Dywizji Zmechanizowanej, a także 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego i 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego. Szkolą się też w 12 Brygadzie Zmechanizowanej w Szczecinie, 4 Zielonogórskim Pułku Przeciwlotniczym w Czerwieńsku, 5 Pułku Chemicznym w Tarnowskich Górach oraz w 5 Pułku Artylerii w Sulechowie, gdzie turnus służby przygotowawczej odbywa się po raz pierwszy. – Przyjęliśmy ponad 100 osób. To dla nas ciekawe wyzwanie, bo tego typu szkolenia nie były u nas prowadzone od czasu zawieszenia służby zasadniczej. Dowódcy niższych szczebli, którzy będą szkolić elewów zostali do tego odpowiednio przygotowani, ale dla nich to także okazja do sprawdzenia się – mówi kpt. Marcin Stajkowski, oficer prasowy 5 Pułku.

Regulaminy, musztra i specjalności

Przez dwa pierwsze dni trwały procedury wcielania ochotników w szeregi wojska. Wszyscy spotkali się m.in. z oficerem wychowawczym i psychologiem. Zostali umundurowani, przydzieleni do  poszczególnych pododdziałów, dostali też swoją pierwszą broń. Z dniem rozpoczęcia służby otrzymali tytuł elewa.  Teraz czekają ich cztery miesiące intensywnego szkolenia. Pierwszy etap to szkolenie podstawowe. Po miesiącu złożą przysięgę wojskową. – Przez trzy pierwsze miesiące elewi będą w naszym Ośrodku Szkolenia Podstawowego. Poznają regulaminy wojskowe i musztrę, zagadnienia z prawa wojskowego i dyscypliny. Czekają ich także zajęcia taktyczne i strzeleckie na poligonie – mówi kpt. Śmiechowska. Wszyscy przejdą też praktyczne zajęcia medyczne, saperskie oraz te dotyczące terenoznawstwa.

Ten etap służby ochotnicy zakończą egzaminami. Dopiero po ich zaliczeniu rozpoczną miesięczne szkolenie specjalistyczne. Jego tematyka będzie uzależniona od miejsca odbywania służby. – My mamy kilka specjalności, na przykład rozpoznanie artyleryjskie, obsługa działa, moździerza, sprzętu artylerii lufowej czy wyrzutni artylerii rakietowej – dodaje kpt. Śmiechowska.

W Zegrzu ochotnicy szkolić się będą w specjalnościach związanych z  łącznością, a w Tarnowskich Górach z likwidacji i rozpoznania skażeń.

Po kolejnych egzaminach elewi zakończą szkolenie. Będą mogli podpisać kontrakty na służbę w Narodowych Sił Rezerwowych, a w przyszłości starać się o przyjęcie do armii zawodowej.

W wojsku trwają również szkolenia do korpusów: oficerskiego i podoficerskiego. Trzeci, ostatni tegoroczny turnus służby przygotowawczej do najmłodszego korpusu odbędzie się we wrześniu. W tym roku w szkoleniach służby przygotowawczej ma wziąć udział w sumie 12 tysięcy ochotników. W ubiegłym roku przeszkolonych zostało prawie 11 tys., dwa lata temu ponad 9 tysięcy osób.

Służba przygotowawcza przeznaczona jest dla ochotników, kobiet i mężczyzn,  którzy dotychczas nie przeszli szkolenia wojskowego. Kandydaci muszą mieć co najmniej 18 lat, polskie obywatelstwo, predyspozycje fizyczne i psychiczne, nie mogą być karani za przestępstwo umyślne. Ważne jest też odpowiednie wykształcenie. W przypadku osób szkolonych do korpusu oficerskiego wymagane jest wykształcenie wyższe, podoficerów średnie, a szeregowych gimnazjalne.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Remigiusz Stasiak, st. kpr. Marcin Małolepszy, kpt. Krzysztof Baran

dodaj komentarz

komentarze


Zbrodnia made in ZSRS
 
Optyka dla żołnierzy
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Święto wojskowego sportu
Zmiany w dodatkach stażowych
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Odstraszanie i obrona
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Ogień w podziemiu
Szpej na miarę potrzeb
NATO na północnym szlaku
Prawda o zbrodni katyńskiej
Kurs z dzwonem
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Rakiety dla Jastrzębi
Jak wyszkolić pilota F-16?
Weterani i bokser „Master”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojsko inwestuje w Limanowej
Wojna w świętym mieście, część druga
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Głos z katyńskich mogił
Przygotowania czas zacząć
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Cena wolności
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ocalały z transportu do Katynia
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Hiszpański palimpsest
Jeśli nie Jastrząb, to…
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Wojna w świętym mieście, epilog
25 lat w NATO – serwis specjalny
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Psiakrew, harmata!
Mundury w linii... produkcyjnej
Animus Fortis, czyli mężny duch
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
V Korpus z nowym dowódcą
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO