moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polska musi mieć cyberbroń

Musimy mieć w arsenale nie tylko systemy defensywne, ale również takie, którymi to my będziemy mogli atakować przeciwnika w cyberprzestrzeni – to najważniejszy wniosek płynący z pierwszego dnia Konferencji Łączności. W Sieradzu spotkali się wojskowi łącznościowcy i informatycy.

Dyskusję podczas pierwszego dnia VIII Konferencji Łączności zdominowały zagadnienia dotyczące cyberbezpieczeństwa. Uczestnicy sympozjum zastanawiali się, w jaki sposób rozwijać defensywne zdolności Wojska Polskiego oraz czy nasza armia powinna mieć środki umożliwiające przeprowadzenie skutecznego ataku na instalacje i systemy nieprzyjaciela.

Jak podkreślał płk dr hab. Piotr Dela z Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Sztuki Wojennej, jednym z najważniejszych wyzwań stojących obecnie przez żołnierzami wojsk łączności i informatyki jest uświadomienie wojskowym z innych rodzajów sił zbrojnych, że cyberprzestrzeń jest obszarem, w którym każdy i w każdej chwili może zostać zaatakowany. – Mitem jest, że są miejsca, gdzie jesteśmy bezpieczni. Nawet sieci wyłączone, autonomiczne, mogą zostać zaatakowane – podkreślał płk Dela. Dlatego właśnie armia musi intensywnie pracować nad rozwiązaniami z dziedziny cyberbezpieczeństwa. – Musimy mieć własnych, dobrze opłacanych informatyków, którzy będą tworzyli dla naszej armii innowacyjne narzędzia teleinformatyczne – dodał.

Uczestnicy konferencji byli wyjątkowo zgodni, że owe narzędzia nie mogą być wyłącznie defensywne, czyli służące do ochrony i obrony np. naszych systemów łączności i dowodzenia. Nasze wojsko potrzebuje również cybernetycznej broni. – W cyberprzestrzeni toczy się walka, tożsama z działaniami prowadzonymi w powietrzu, na ziemi i na wodzie. Dlatego musimy nie tylko mieć się czym bronić, ale również aktywnie działać na nieprzyjaciela – mówił ppłk dr hab. Mariusz Frączek z Zakładu Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni Akademii Sztuki Wojennej.

Posiadanie ofensywnych cybernarzędzi, czyli np. programów komputerowych, którymi można zaatakować nieprzyjacielskie systemy dowodzenia i łączności, to jednak nie wszystko. Potrzebne są również zmiany organizacyjne w polskiej armii. – Popatrzmy na Niemców. Utworzony niedawno nowy rodzaj wojsk, dowództwo przestrzeni cybernetycznej i informatycznej, ma liczyć nawet 16 tys. żołnierzy. Takie formacje mają także Rosja czy Chiny, tyle że nie wiemy, jak liczne – komentował ppłk Frączek. Jego zdaniem, Polska powinna postąpić podobnie. – Wskazane jest utworzenie podporządkowanego Sztabowi Generalnemu WP cyberdowództwa albo centrum cyberobrony, które będzie koordynowało wszystkie działania w zakresie walki w cyberprzestrzeni – dodał.

O tym, że rodzimy przemysł zbrojeniowy i firmy IT są w stanie dostarczyć naszej armii stosowne narzędzia teleinformatyczne, przekonywali przedstawiciele biznesu, którzy bardzo licznie pojawili się na sieradzkiej konferencji. O swoich produktach opowiadali inżynierowie ze spółek, z których rozwiązań polscy żołnierze korzystają już od wielu lat: DGT, Asseco, IBM, OBR CTM, Transbit, Radmor, KenBit, Radiotechnika Marketing, Harris, Teldat, WZŁ nr 1, Megmar.

Gospodarzami Konferencji Łączności są 15 Sieradzka Brygada Wsparcia Dowodzenia oraz Zarząd Kierowania i Dowodzenia P-6 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. W jej organizację włączone są także: Światowy Związek Polskich Żołnierzy Łączności, Stowarzyszenie Przyjaciół 15 SBWD oraz Sieradzkie Centrum Kultury. Od ośmiu lat żołnierze, naukowcy oraz przedstawiciele przemysłu zbrojeniowego i branży IT spotykają się na przełomie kwietnia i maja w Sieradzu w ramach sympozjum naukowego poświęconego problemom i wyzwaniom rodzimych wojsk łączności informatyki. Odbywa się ono pod patronatem MON, Sztabu Generalnego WP oraz 15 BWD.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: arch. Teldat, Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze

~Kasjer
1493791140
Nie jestem przekonany czy państwowa firma zdoła "rolką" przebić najlepszych fachowców konkurując z komercyjnymi i jednocześnie sprawić by się na państwowych posadkach nie zasiedzieli. Zrobiłby osobiście - mix z rynkiem komercyjnym.
96-69-5D-19

Wojna o porządek świata
 
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Lista trupich główek
Śnieg może być groźną bronią
Tajna misja polskiej agentki
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Pierwszy skok
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Roszady personalne w PGZ-ecie
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Zachód przeciwko „korsarzom”
Lekcje z frontu
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Cud w Trewirze
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Którą drogą do armii?
Podwójny Półmaraton Komandosa
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Zielone światło dla Barbary
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Eurofightery znowu w Polsce
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Szef MON-u w Brukseli
Bruksela przed szczytem
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Rakietowy szach
Nowy szef CWCR
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
„Avenger” na Monte Cassino
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Zimowy sprawdzian podchorążych
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Invictus w zimowym stylu
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Dobrowolsi – czas start!
Abramsy pod dobrą opieką
Skromny początek wielkiej wojny
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Air Show ’25 – do zobaczenia
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Nowoczesna łączność dla armii
Offset dla „Wisły”
Mocny sygnał od NATO
Zamiana po włosku
Rusza kwalifikacja wojskowa
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Polska przystań brytyjskich jeńców
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Wojenny bohater na szubienicy
Liban uznany za strefę działań wojennych
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO