moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polska musi mieć cyberbroń

Musimy mieć w arsenale nie tylko systemy defensywne, ale również takie, którymi to my będziemy mogli atakować przeciwnika w cyberprzestrzeni – to najważniejszy wniosek płynący z pierwszego dnia Konferencji Łączności. W Sieradzu spotkali się wojskowi łącznościowcy i informatycy.

Dyskusję podczas pierwszego dnia VIII Konferencji Łączności zdominowały zagadnienia dotyczące cyberbezpieczeństwa. Uczestnicy sympozjum zastanawiali się, w jaki sposób rozwijać defensywne zdolności Wojska Polskiego oraz czy nasza armia powinna mieć środki umożliwiające przeprowadzenie skutecznego ataku na instalacje i systemy nieprzyjaciela.

Jak podkreślał płk dr hab. Piotr Dela z Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Sztuki Wojennej, jednym z najważniejszych wyzwań stojących obecnie przez żołnierzami wojsk łączności i informatyki jest uświadomienie wojskowym z innych rodzajów sił zbrojnych, że cyberprzestrzeń jest obszarem, w którym każdy i w każdej chwili może zostać zaatakowany. – Mitem jest, że są miejsca, gdzie jesteśmy bezpieczni. Nawet sieci wyłączone, autonomiczne, mogą zostać zaatakowane – podkreślał płk Dela. Dlatego właśnie armia musi intensywnie pracować nad rozwiązaniami z dziedziny cyberbezpieczeństwa. – Musimy mieć własnych, dobrze opłacanych informatyków, którzy będą tworzyli dla naszej armii innowacyjne narzędzia teleinformatyczne – dodał.

Uczestnicy konferencji byli wyjątkowo zgodni, że owe narzędzia nie mogą być wyłącznie defensywne, czyli służące do ochrony i obrony np. naszych systemów łączności i dowodzenia. Nasze wojsko potrzebuje również cybernetycznej broni. – W cyberprzestrzeni toczy się walka, tożsama z działaniami prowadzonymi w powietrzu, na ziemi i na wodzie. Dlatego musimy nie tylko mieć się czym bronić, ale również aktywnie działać na nieprzyjaciela – mówił ppłk dr hab. Mariusz Frączek z Zakładu Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni Akademii Sztuki Wojennej.

Posiadanie ofensywnych cybernarzędzi, czyli np. programów komputerowych, którymi można zaatakować nieprzyjacielskie systemy dowodzenia i łączności, to jednak nie wszystko. Potrzebne są również zmiany organizacyjne w polskiej armii. – Popatrzmy na Niemców. Utworzony niedawno nowy rodzaj wojsk, dowództwo przestrzeni cybernetycznej i informatycznej, ma liczyć nawet 16 tys. żołnierzy. Takie formacje mają także Rosja czy Chiny, tyle że nie wiemy, jak liczne – komentował ppłk Frączek. Jego zdaniem, Polska powinna postąpić podobnie. – Wskazane jest utworzenie podporządkowanego Sztabowi Generalnemu WP cyberdowództwa albo centrum cyberobrony, które będzie koordynowało wszystkie działania w zakresie walki w cyberprzestrzeni – dodał.

O tym, że rodzimy przemysł zbrojeniowy i firmy IT są w stanie dostarczyć naszej armii stosowne narzędzia teleinformatyczne, przekonywali przedstawiciele biznesu, którzy bardzo licznie pojawili się na sieradzkiej konferencji. O swoich produktach opowiadali inżynierowie ze spółek, z których rozwiązań polscy żołnierze korzystają już od wielu lat: DGT, Asseco, IBM, OBR CTM, Transbit, Radmor, KenBit, Radiotechnika Marketing, Harris, Teldat, WZŁ nr 1, Megmar.

Gospodarzami Konferencji Łączności są 15 Sieradzka Brygada Wsparcia Dowodzenia oraz Zarząd Kierowania i Dowodzenia P-6 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. W jej organizację włączone są także: Światowy Związek Polskich Żołnierzy Łączności, Stowarzyszenie Przyjaciół 15 SBWD oraz Sieradzkie Centrum Kultury. Od ośmiu lat żołnierze, naukowcy oraz przedstawiciele przemysłu zbrojeniowego i branży IT spotykają się na przełomie kwietnia i maja w Sieradzu w ramach sympozjum naukowego poświęconego problemom i wyzwaniom rodzimych wojsk łączności informatyki. Odbywa się ono pod patronatem MON, Sztabu Generalnego WP oraz 15 BWD.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: arch. Teldat, Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze

~Kasjer
1493791140
Nie jestem przekonany czy państwowa firma zdoła "rolką" przebić najlepszych fachowców konkurując z komercyjnymi i jednocześnie sprawić by się na państwowych posadkach nie zasiedzieli. Zrobiłby osobiście - mix z rynkiem komercyjnym.
96-69-5D-19

Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Andrzej Duda spotkał się z żołnierzami strzegącymi granicy
Donald Tusk: Musimy bronić naszych granic
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Gortat Team vs drużyna NATO
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Zaprojektuj mural o powstaniu
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
Equipment Tailored to the Needs
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Podróż w ciemność
Policjanci szkolą wojsko
Ratownicy na medal
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Czy kraje UE sięgną po polską broń?
Najlepsze „tygrysy” są z Polski
Podchorążowie najlepszymi dżudokami
Pokazali swoją siłę
Kremlowska wirtualna korekta
Wirtualna tarcza nad wojskami NATO
Przesmyk w grze
O bezpieczeństwie w Białymstoku
„Baltops” – moc na Bałtyku
„Osiodłać krowę”
Dzień, który zmienił bieg wojny
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Latający radar
„Czarownice” nad Londynem
Jak rozbito więzienie w Końskich
Sukcesy żołnierzy CWZS-u
Baltops dla bezpiecznego Bałtyku
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
Sztandar dla cyberwojsk
Będą zmiany w przepisach po incydencie na granicy z Białorusią
Więcej niż szkolenie TCCC
Złoto taekwondzistki, srebro lekkoatletki i strzelczyń
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Inwestycja potrzebna jak tlen
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
„Pierwsza Drużyna” na start
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Plan na szczyt
Bór-Komorowski – oficer wybitny pod każdym względem
Pojazdy naziemnej obsługi polskiego lotnictwa
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wkrótce certyfikacja WOT-u
Polacy ćwiczą na Słowackiej Tarczy
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Pamiętamy o bohaterach D-Day
Trzy miecze pokoju
AWACS-y dostarczone
Musimy odpowiadać na wojnę hybrydową
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Terroryści na lotnisku
Wyrwali się z niemieckiego kotła
NATO on Northern Track
Więcej miejsc dla dobrowolsów
AW149 wkrótce „made in Poland”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO