moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Brygady WOT w Poznaniu i Katowicach

Dowództwa brygad wojsk obrony terytorialnej i pierwsze pododdziały w województwach śląskim i wielkopolskim będą formowane już w przyszłym roku, a nie jak wcześniej zakładano w 2019. Taką decyzję podjął minister obrony Antoni Macierewicz. Jest to m.in. odpowiedź na duże zainteresowanie służbą w WOT.

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało wczoraj o przyspieszeniu budowy struktur wojsk obrony terytorialnej w dwóch województwach: śląskim i wielkopolskim. Dowództwa te mają być rozmieszczone w Katowicach i Poznaniu już w 2018 roku, czyli rok wcześniej niż pierwotnie zakładała koncepcja tworzenia WOT.

Zatwierdzona przez kierownictwo resortu w kwietniu ubiegłego roku koncepcja tworzenia WOT zakładała formowanie struktur piątego rodzaju sił zbrojnych w czterech etapach. Najpierw utworzone zostały trzy brygady OT w województwach podlaskim, lubelskim i podkarpackim. Na tych terenach prowadzony jest cały czas nabór kandydatów do terytorialnej służby wojskowej. Ochotnicy, którzy nie służyli dotąd w wojsku niebawem rozpoczną szkolenie, a po 16 dniach złożą przysięgę wojskową. Rezerwiści natomiast rozpoczęli dwudniowe szkolenie 22 kwietnia (muszą zaliczyć cztery dwudniowe cykle szkoleniowe).

Drugi etap tworzenia WOT dotyczy formowania trzech brygad: dwóch w mazowieckim, jednej w województwie warmińsko-mazurskim. – Na tym etapie nie będzie żadnych zmian. Modyfikacje planu dotyczą trzeciej fazy budowy struktur WOT – mówi ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy Dowództwa WOT. – Trzeci etap budowy WOT, który rozpocznie się od stycznia 2018 roku zostanie poszerzony. Powstaną bowiem dowództwa brygad w województwach śląskim i wielkopolskim. Przyspieszamy o rok. Rozpocznie się budowa brygad, batalionów i kompanii lekkiej piechoty – dodaje oficer. Przy czym, kompanie lekkiej piechoty wchodzące w skład BOT w śląskim będą miały profil miejski, część górski oraz wodny. – Profilowanie pododdziałów wynika przede wszystkim z warunków geograficznych i charakterystyki terenu, w którym taka kompania ma działać. Zróżnicowanie będzie widoczne np. w wyposażeniu. Kompania wodna otrzyma łodzie, górska sprzęt do działania na wysokościach – tłumaczy ppłk Pietrzak. – Chodzi o to, by wyposażenie żołnierzy WOT było wykorzystywane nie tylko w walce, ale także podczas różnego rodzaju sytuacji kryzysowych, np. podczas usuwania skutków klęsk żywiołowych – dodaje.

Pododdziały WOT w Wielkopolsce będą miały w większości charakter ogólny, część będzie profilowana na działanie w terenie wodnym i miejskim. Jak informuje MON, decyzja szefa resortu o wcześniejszym sformowaniu nowych dowództw wynika z dotychczasowych doświadczeń z budowy struktur nowego RSZ i jest odpowiedzią na ogromne zainteresowanie służbą w szeregach WOT. Ostatni, czwarty etap budowy WOT rozpocznie się z początkiem 2019 roku. Wówczas powstaną pododdziały na zachodzie Polski, w województwach: opolskim, dolnośląskim, lubuskim i zachodniopomorskim.

To jednak nie wszystko. W 2019 roku rozpocznie się formowanie batalionów lekkiej piechoty w Warszawie (budowanie struktur tych pododdziałów ruszy formalnie już rok wcześniej). Każdy z batalionów będzie liczył cztery kompanie, dwie o profilu miejskim, jedną ogólnym i jedną o profilu wodnym. Jeden z batalionów będzie działał na terenie prawobrzeżnej Warszawy i powiatów leżących po prawej stronie Wisły. Jego dowództwo znajdzie się w Zegrzu. Drugi batalion będzie stacjonował w stolicy i odpowiadać będzie za tereny lewobrzeżnej Warszawy. – Powstanie dwóch jednostek WOT w Warszawie jest związane z dużym zainteresowaniem służbą, ale nie bez znaczenia są również względy historyczne związane z obroną stolicy – przyznaje rzecznik Dowództwa WOT. Stołeczne jednostki będą szkolić się już w 2019 roku.

Wojska obrony terytorialnej jako piąty rodzaj sił zbrojnych mają docelowo liczyć 53 tysiące żołnierzy zgrupowanych w siedemnaście brygad – po jednej w każdym województwie i dwie na Mazowszu. 

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: www.terytorialni.pl

dodaj komentarz

komentarze

~Ja
1493134800
Dobra decyzja. Młodzież, i nie tylko, będzie miała jakiś cel, pożyteczne zajęcia. Zaczynam dostrzegać dużo dobrych działań MONu i rządu dla Polski i Polaków. Zakłady zbrojeniowe będą miały zajęcie na lata.
1E-9C-F4-67

Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
„Armia mistrzów” – sporty walki
„Operacja borelioza”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowa odprawa przed szczytem Sojuszu
Prezydent Zełenski w Warszawie
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Partyzanci z republiki
Polsko-litewskie konsultacje
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
Pancerniacy trenują cywilów
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
„Armia mistrzów” – kolarstwo, łucznictwo, pięciobój nowoczesny, strzelectwo, triatlon i wspinaczka sportowa
Lotnicy pamiętają o powstaniu
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
Formoza. Za kulisami
RBN przed szczytem NATO
Wracajcie z medalami!
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Jaki będzie czołg przyszłości?
International Test
Paryż – odliczanie do rozpoczęcia igrzysk!
Za zdrowie utracone na służbie
„Armia mistrzów” – lekkoatletyka
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
Lato pod wodą
Spadochroniarze na warcie w UE
Szpital u „Troski”
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Z parlamentu do wojska
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
Awaria systemów. Bezpieczeństwo Polski nie jest zagrożone
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
Prezydent Warszawy: oddajmy hołd bohaterom!
Silniejsza obecność sojuszników z USA
Tridon Mk2, czyli sposób na drona?
Posłowie o efektach szczytu NATO
Operacja „Wschodnia zorza”
„Armia mistrzów” – sporty wodne
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Jak usprawnić działania służb na granicy
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Nie wierzę panu, mister Karski!
Włoski Centauro na paryskim salonie
Ciężko? I słusznie! Tak przebiega selekcja do Formozy
Jack-S, czyli eksportowy Pirat
Oczy na Kijów
Feniks – następca Mangusty?
Na ratunek… komandos
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Roczny dyżur spadochroniarzy
Olimp gotowy na igrzyska!
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Kaczmarek z nowym rekordem Polski!
Letnia Bryza na Morzu Czarnym
Terytorialsi w gotowości do pomocy
The Suwałki Gap in the Game

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO