moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Brygady WOT w Poznaniu i Katowicach

Dowództwa brygad wojsk obrony terytorialnej i pierwsze pododdziały w województwach śląskim i wielkopolskim będą formowane już w przyszłym roku, a nie jak wcześniej zakładano w 2019. Taką decyzję podjął minister obrony Antoni Macierewicz. Jest to m.in. odpowiedź na duże zainteresowanie służbą w WOT.

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało wczoraj o przyspieszeniu budowy struktur wojsk obrony terytorialnej w dwóch województwach: śląskim i wielkopolskim. Dowództwa te mają być rozmieszczone w Katowicach i Poznaniu już w 2018 roku, czyli rok wcześniej niż pierwotnie zakładała koncepcja tworzenia WOT.

Zatwierdzona przez kierownictwo resortu w kwietniu ubiegłego roku koncepcja tworzenia WOT zakładała formowanie struktur piątego rodzaju sił zbrojnych w czterech etapach. Najpierw utworzone zostały trzy brygady OT w województwach podlaskim, lubelskim i podkarpackim. Na tych terenach prowadzony jest cały czas nabór kandydatów do terytorialnej służby wojskowej. Ochotnicy, którzy nie służyli dotąd w wojsku niebawem rozpoczną szkolenie, a po 16 dniach złożą przysięgę wojskową. Rezerwiści natomiast rozpoczęli dwudniowe szkolenie 22 kwietnia (muszą zaliczyć cztery dwudniowe cykle szkoleniowe).

Drugi etap tworzenia WOT dotyczy formowania trzech brygad: dwóch w mazowieckim, jednej w województwie warmińsko-mazurskim. – Na tym etapie nie będzie żadnych zmian. Modyfikacje planu dotyczą trzeciej fazy budowy struktur WOT – mówi ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy Dowództwa WOT. – Trzeci etap budowy WOT, który rozpocznie się od stycznia 2018 roku zostanie poszerzony. Powstaną bowiem dowództwa brygad w województwach śląskim i wielkopolskim. Przyspieszamy o rok. Rozpocznie się budowa brygad, batalionów i kompanii lekkiej piechoty – dodaje oficer. Przy czym, kompanie lekkiej piechoty wchodzące w skład BOT w śląskim będą miały profil miejski, część górski oraz wodny. – Profilowanie pododdziałów wynika przede wszystkim z warunków geograficznych i charakterystyki terenu, w którym taka kompania ma działać. Zróżnicowanie będzie widoczne np. w wyposażeniu. Kompania wodna otrzyma łodzie, górska sprzęt do działania na wysokościach – tłumaczy ppłk Pietrzak. – Chodzi o to, by wyposażenie żołnierzy WOT było wykorzystywane nie tylko w walce, ale także podczas różnego rodzaju sytuacji kryzysowych, np. podczas usuwania skutków klęsk żywiołowych – dodaje.

Pododdziały WOT w Wielkopolsce będą miały w większości charakter ogólny, część będzie profilowana na działanie w terenie wodnym i miejskim. Jak informuje MON, decyzja szefa resortu o wcześniejszym sformowaniu nowych dowództw wynika z dotychczasowych doświadczeń z budowy struktur nowego RSZ i jest odpowiedzią na ogromne zainteresowanie służbą w szeregach WOT. Ostatni, czwarty etap budowy WOT rozpocznie się z początkiem 2019 roku. Wówczas powstaną pododdziały na zachodzie Polski, w województwach: opolskim, dolnośląskim, lubuskim i zachodniopomorskim.

To jednak nie wszystko. W 2019 roku rozpocznie się formowanie batalionów lekkiej piechoty w Warszawie (budowanie struktur tych pododdziałów ruszy formalnie już rok wcześniej). Każdy z batalionów będzie liczył cztery kompanie, dwie o profilu miejskim, jedną ogólnym i jedną o profilu wodnym. Jeden z batalionów będzie działał na terenie prawobrzeżnej Warszawy i powiatów leżących po prawej stronie Wisły. Jego dowództwo znajdzie się w Zegrzu. Drugi batalion będzie stacjonował w stolicy i odpowiadać będzie za tereny lewobrzeżnej Warszawy. – Powstanie dwóch jednostek WOT w Warszawie jest związane z dużym zainteresowaniem służbą, ale nie bez znaczenia są również względy historyczne związane z obroną stolicy – przyznaje rzecznik Dowództwa WOT. Stołeczne jednostki będą szkolić się już w 2019 roku.

Wojska obrony terytorialnej jako piąty rodzaj sił zbrojnych mają docelowo liczyć 53 tysiące żołnierzy zgrupowanych w siedemnaście brygad – po jednej w każdym województwie i dwie na Mazowszu. 

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: www.terytorialni.pl

dodaj komentarz

komentarze

~Ja
1493134800
Dobra decyzja. Młodzież, i nie tylko, będzie miała jakiś cel, pożyteczne zajęcia. Zaczynam dostrzegać dużo dobrych działań MONu i rządu dla Polski i Polaków. Zakłady zbrojeniowe będą miały zajęcie na lata.
1E-9C-F4-67

Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
 
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Wielki test w West Point coraz bliżej
Rusza kwalifikacja wojskowa
Nowoczesna łączność dla armii
Podwójny Półmaraton Komandosa
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Szwecja kolejnym członkiem NATO
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Abramsy pod dobrą opieką
Zimowy sprawdzian podchorążych
Pierwszy skok
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Zachód przeciwko „korsarzom”
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Eurofightery znowu w Polsce
Offset dla „Wisły”
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Palmiry – miejsce kaźni
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Bruksela przed szczytem
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Wojna o porządek świata
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Dobrowolsi – czas start!
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Lista trupich główek
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Którą drogą do armii?
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Wojenny bohater na szubienicy
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Polska przystań brytyjskich jeńców
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Mocny sygnał od NATO
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Tajna misja polskiej agentki
Zamiana po włosku
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Nowy szef CWCR
Air Show ’25 – do zobaczenia
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Jaką drogą po wojskowy indeks?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO