moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Natowscy żołnierze odwiedzili Piotrków Trybunalski

Żołnierze Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej NATO od kilku dni są w drodze do swoich baz w przesmyku suwalskim. Dzisiejszy przystanek – Piotrków Trybunalski – był okazją do spotkania z mieszkańcami. – Jesteście tu, by bronić naszej niepodległości – mówił Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej.

– Amerykańska obecność w Polsce nie jest przejawem jakiegokolwiek dążenia do agresji. Odwrotnie, jest odpowiedzią na zagrożenia ze wschodu, jakie wiszą nad Polską i innymi krajami Europy Środkowej i Wschodniej – mówił na zorganizowanym w Piotrkowie wojskowym pikniku Antoni Macierewicz. – Według decyzji NATO batalionowe grupy bojowe, rozlokowywane teraz na terenie wschodniej flanki, mają odstraszać i bronić. To jest wasze zadanie! – podkreślał minister.

Amerykańscy, brytyjscy oraz rumuńscy żołnierze wchodzący w skład Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej NATO są już w Polsce. Zgodnie z postanowieniami Sojuszu zmierzają do Orzysza i Bemowa Piskiego, gdzie wspólnie z 15 Giżycką Brygadą Zmechanizowaną będą realizować zadania w ramach wysuniętych sił NATO. Trzon jednostki stanowią amerykańscy żołnierze 2 Skrzydła 2 Pułku Kawalerii, którzy obecnie w liczbie ponad 800 żołnierzy i 70 wozów opancerzonych Stryker przemieszczają się przez Polskę. Jutro będzie można ich spotkać w Wesołej pod Warszawą, gdzie zaplanowali kolejny przystanek-piknik.

– Dzisiaj ze szczególnym wzruszeniem śpiewaliśmy kolejne zwrotki polskiego hymnu, powstałe w tych samych dekadach, w których Polacy walczyli o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Dziś wy, żołnierze Stanów Zjednoczonych, przybyliście do Polski, by bronić naszej niepodległości. Zadanie to realizujecie, posługując się najnowocześniejszym sprzętem zbrojnym. Dzisiaj jego cząstkę widzimy na ulicach i placach Piotrkowa, jednak w tym samym czasie znacznie więcej uzbrojenia przemieszcza się na wschód Polski – mówił minister Macierewicz.

Słowom ministra wtórował ppłk Steven Gventer, dowódca Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej stacjonującej w Polsce. Zwrócił on uwagę na bardzo dobre przygotowanie oraz zgranie podległych mu żołnierzy. – Jesteśmy wystarczająco silni, by walczyć i zwyciężać, ale w głębi naszych serc mamy poczucie, że nie będziemy musieli tego robić. Nasz marsz nie ma na celu spowodowania konfliktu, ale jego uniknięcie i odstraszenie przeciwnika. Stany Zjednoczone są zaangażowane w obronę Europy i stoją ramię w ramię z polskimi sojusznikami. To jest nasz nowy dom i to jest także dom naszych rodzin – zapewniał podpułkownik Steven Gventer.

Na uroczystościach w Piotrkowie Trybunalskim żołnierzy NATO witał także generał dywizji Jarosław Mika, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych. – Jest to wyjątkowy dzień dla naszej armii. Niedawno do Żagania przybyła amerykańska Brygadowa Pancerna Grupa Bojowa, dziś spotykamy się z pododdziałem NATO – mówił.

Dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych podkreślił, że ma to wpływ nie tylko na poziom bezpieczeństwa oraz wyszkolenia polskich żołnierzy. – Tworzą się przyjaźnie, które w życiu każdego wojskowego są nieocenione. Płk Gventer jest wychowankiem płk. Norrie, a więc dowódcy ABCT. Obaj ci oficerowie tradycją oparli się o First Cav, z którą miałem okazję być na misji afgańskiej. To procentuje – zapewniał gen. Jarosław Mika. Jednocześnie zauważył, że polscy żołnierze nie ustępują pola sojusznikom i są gotowi wspólnie realizować postawione przed nimi zadania.

Zgodnie z postanowieniami ustalonymi podczas zeszłorocznego szczytu w Warszawie, cztery wielonarodowe batalionowe grupy bojowe zostaną rozlokowane na Litwie, Łotwie, w Estonii oraz Polsce. Ich celem jest ochrona terytoriów najbardziej narażonych na agresję ze wschodu. Polska grupa batalionowa docelowo ma liczyć 1500 żołnierzy z Wielkiej Brytanii, Rumunii oraz Stanów Zjednoczonych. Pierwsze wspólne ćwiczenia wielonarodowej batalionowej grupy bojowej „Puma-15” zaplanowano na maj br.

Michał Zieliński

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko/ CO MON, Michał Zieliński

dodaj komentarz

komentarze


„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowe zadania szefa SKW
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
„Ryś” z laserem
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Cień atomowej zagłady
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Ameryka daje wsparcie
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Polska wiktoria na Monte Cassino
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
By Polska była bezpieczna
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Wioślarze i triatlonistka na podium
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Flota Bayraktarów w komplecie
Abramsy w pętli
Broń Hitlera w rękach AK
Pływacy i maratończycy na medal
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Piedimonte – samobójcza misja
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
NATO on Northern Track
Krwawa noc pośród puszczy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ostatnia droga Pileckiego
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
„Grand Quadriga ‘24”
„Pierwsza Drużyna” na start
Układ nerwowy Mieczników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nie szpital, a instytut
Na straży nieba
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Zawsze gotowi do pomocy
They Will Check The Training Results in Combat
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Bohater odtrącony
Mobilne dowodzenie
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Wszystkie misje AWACS-a
Śladami ojca
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Po śladach polskich bohaterów
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO