moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wszechstronni proobronni

Zajęcia z ratownictwa wodnego i drogowego, podstawy łączności oraz medycyny pola walki, a na koniec ćwiczenia w lesie, czyli zielona taktyka z Robertem Polakiem „Borsukiem”, byłym żołnierzem, uczestnikiem wielu misji zagranicznych. Niemal 40 uczniów klas mundurowych i członków organizacji proobronnych przez dwa dni szkoliło się w Puławach.

Szkolenie NoVo-Alexandryjskie (Nowa Aleksandria to dawna nazwa Puław) organizowane jest cyklicznie co roku. Biorą w nim udział uczniowie klas mundurowych oraz przedstawiciele organizacji proobronnych z minimum rocznym stażem. – Wszyscy uczestnicy są już po szkoleniu unitarnym. Znają zasady musztry, przeszli podstawowy kurs pierwszej pomocy. Nie uczą się tu podstaw, lecz poszerzają swoją wiedzę i umiejętności – wyjaśnia Mariusz Marek, organizator szkolenia, jednocześnie nauczyciel w Zespole Szkół nr 3 w Puławach.

W tym roku w zajęciach wzięło udział 38 osób. Lista została zamknięta szybko, bo chętnych było więcej niż miejsc. – Program szkolenia jest niezwykle urozmaicony i ciekawy. Cieszę się, że możemy w praktyce przećwiczyć wszystko, czego na co dzień uczymy się tylko w teorii – przyznaje Bartłomiej Kozak, jeden z uczestników szkolenia, uczeń II klasy ZS nr 3 w Puławach.

W tym roku organizatorzy kładli nacisk na szkolenie dotyczące udzielania pierwszej pomocy. – Mówiliśmy o właściwym zachowaniu nad wodą, o tym jak ratować tonących, co robić w przypadku podtopień. Przekazaliśmy też podstawową wiedzę na temat ratownictwa drogowego, czyli usuwania skutków zdarzeń drogowych – wymienia Mariusz Marek.

Podczas dwudniowego szkolenia dominowały jednak zagadnienia typowo wojskowe. Uczestnicy zaznajamiali się z podstawowymi informacjami na temat łączności, sprawdzali swoje umiejętności na trenażerze strzeleckim i zgłębiali tajniki medycyny pola walki. Instruktorami byli przedstawiciele Legii Akademickiej, jednej z największych organizacji proobronnych w Polsce.

Nie zabrakło też ćwiczeń przybliżających specyfikę służby innej formacji mundurowej – strażaków. W dodatku były to wyjątkowo widowiskowe zajęcia. Poprowadzili je strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Końskowoli. – Zaprezentowaliśmy odpowiednie rozwinięcie bojowe tak, by przy pomocy motopompy precyzyjnie skierować prąd wody w kierunku pożaru. Przedstawiliśmy również najważniejsze aspekty ratownictwa technicznego – wyjaśnia Grzegorz Kozak, naczelnik OSP w Końskowoli. Strażacy przygotowali także pokaz rozcinania samochodu. Później pozwolili uczestnikom szkolenia, by sami chwycili za nożyce hydrauliczne i spróbowali nimi ciąć karoserię auta. – Okazuje się, że nie jest to łatwe zadanie. Ja akurat chciałbym zostać zawodowym strażakiem, więc takie zajęcia mogą mi się przydać w przyszłości – opowiadał Dominik Wąsik, uczeń z Puław.

Punktem kulminacyjnym szkolenia była gra terenowa. Jej scenariusz przygotował Robert Polak „Borsuk”, sierżant Wojska Polskiego, uczestnik wielu misji zagranicznych, obecnie zajmujący się zawodowo organizacją obozów przetrwania i szkoleń militarnych. – Na początku zaznajomiłem młodzież z elementami survivalu i zielonej taktyki, czyli patrolowania, maskowania, unikania oraz przenikania, bo to są podstawy działań w terenie. Później przeszliśmy do części praktycznej, czyli wyszliśmy w teren – relacjonuje „Borsuk”.

Co roku przed uczestnikami szkolenia stawiane są inne zadania. Tym razem zostali podzieleni na dwa plutony. Jeden miał zamaskować się na wskazanym terenie, a drugi otrzymał rozkaz wykrycia grupy. – Chociaż szkolenie przybliżało aspekty każdej służby mundurowej, nam najbardziej podobała się część wojskowa – przyznaje Andżelika Sarnecka, uczennica klasy mundurowej w ZS nr 3 w Puławach. Jej koleżanka z klasy Natalia Tlak dodaje: – Przyszłość wiążemy właśnie z wojskiem, więc ćwiczenia pod okiem tak doświadczonego żołnierza są dla nas namiastką prawdziwej służby.

Oprócz maskowania kursanci musieli się wykazać również umiejętnościami obliczania odległości na podstawie parokroków oraz oceniania wielkości obiektów z dalekiej perspektywy. A wszystko to w lesie i pod osłoną nocy. – To było idealne podsumowanie tego, czego młodzież mogła się nauczyć przez ostatnie dwa dni. Trzeba przyznać, że wiedzę przyswoiła wyjątkowo szybko, podczas ćwiczeń wszyscy potrafili wykorzystać nabyte chwilę wcześniej umiejętności – ocenia Robert Polak „Borsuk”.

Mimo wyczerpujących zadań uczestnicy spisali się świetnie. – Często mówi się, że młodzież jest leniwa, spędza czas jedynie przed komputerem. To jest nieprawda. Młodzi ludzie są chętni do wszelkiego rodzaju aktywności. Wystarczy tylko pokazać im coś interesującego, i my staramy się to robić – podsumował Mariusz Marek, inicjator szkolenia NoVo-Alexandryjskiego.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: Piotr Raszewski

dodaj komentarz

komentarze

~Anonim
1490100840
Super, oby więcej takich szkoleń dla naszych pociech. Pozdrawiam całą kadrę ☺
C7-DE-78-4D

Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
 
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Krwawa noc pośród puszczy
Wszystkie misje AWACS-a
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Więcej hełmów dla żołnierzy
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Pływacy i maratończycy na medal
They Will Check The Training Results in Combat
Flota Bayraktarów w komplecie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w świętym mieście, epilog
Śladami ojca
Serwis K9 w Polsce
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Orzeł dla bohaterów
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Abramsy w pętli
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
W obronie wschodniej flanki NATO
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży nieba
Broń Hitlera w rękach AK
Polska wiktoria na Monte Cassino
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Wioślarze i triatlonistka na podium
„Grand Quadriga ‘24”
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Po przeprawie ruszyli do walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zawsze gotowi do pomocy
Polki pobiegły po srebro!
Nowe zadania szefa SKW
Układ nerwowy Mieczników
„Pierwsza Drużyna” na start
„Ta ziemia do Polski należy…”
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ameryka daje wsparcie
NATO on Northern Track
Pytania o europejską tarczę
Mobilne dowodzenie
Gry wojenne w szkoleniu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bohater odtrącony
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO