moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wystawa o żołnierzach wyklętych na gmachu DGW

Płk Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, płk Witold Pilecki, mjr Józef Rzepka „Znicz” – to niektórzy z 24 żołnierzy niezłomnych, których portrety znalazły się na wystawie odsłoniętej przez wiceministra obrony Wojciecha Fałkowskiego. Ekspozycję można oglądać do 10 marca na fasadzie budynku Dowództwa Garnizonu Warszawa przy placu Piłsudskiego.

 Ta wystawa służy przywracaniu pamięci o bohaterach, którzy po zakończeniu wojny upomnieli się o wolną Polskę i zostali za to zamordowani – mówił wiceminister obrony prof. Wojciech Fałkowski podczas uroczystości odsłonięcia ekspozycji. Została ona przygotowana przez Ministerstwo Obrony Narodowej z okazji obchodzonego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. – Czasy, kiedy pamiętały o nich tylko rodziny i podkomendni, już minęły – mówił wiceminister.

Profesor Fałkowski podkreślił, że historycy zbierają i badają materiały na temat powojennej opozycji, jednak – jak zauważył – potrzebne jest także wprowadzanie sylwetek żołnierzy niezłomnych do powszechnej historii. – Tak jak pamiętamy o powstańcach listopadowych, styczniowych czy bohaterach I i II wojny światowej, musimy pamiętać o poświęceniu żołnierzy niezłomnych, którzy stworzyli podwaliny naszej obecnej wolności – przekonywał prof. Fałkowski.

„Wypowiedzieliśmy walkę na śmierć i życie…”

Mottem wystawy „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni bohaterowie” są słowa płk. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”: „Nie jesteśmy żadną bandą, jak nas nazywają zdrajcy i wyrodni synowie naszej Ojczyzny. Wypowiedzieliśmy walkę na śmierć i życie tym, którzy za pieniądze, ordery lub stanowiska z rąk sowieckich mordują najlepszych Polaków, domagających się wolności i sprawiedliwości”. Na ekspozycję składają się portrety 24 osób, które zginęły, walcząc o niepodległą Polskę. Zdaniem profesora Fałkowskiego te postacie to symbole powojennego powstania antykomunistycznego. – Choć każda z kilkudziesięciu tysięcy osób, które po wojnie walczyły o polską niepodległość, była bohaterem – zaznaczył wiceszef MON.

Wśród zaprezentowanych na fasadzie gmachu DGW postaci są tak znane osoby, jak: płk Zygmunt Szendzielarz, dowódca 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, Danuta Siedzikówna „Inka” sanitariuszka 4 szwadronu 5 Brygady AK, płk Witold Pilecki, żołnierz AK, dobrowolny więzień obozu w Oświęcimiu czy płk Hieronim Dekutowski „Zapora”, cichociemny i dowódca oddziałów partyzanckich AK oraz Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość".

Mniej znani bohaterowie podziemia

MON umieścił też fotografie mniej znanych żołnierzy wyklętych. Wśród nich są m.in. kpt. Władysław Łukasiuk „Młot”, dowódca 6 Brygady Wileńskiej AK, ks. Władysław Gurgacz „Sem”, jezuita i kapelan Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej czy ppor. Edward Taraszkiewicz „Żelazny”, dowódca oddziałów partyzanckich Zrzeszenia "WiN" na ziemi chełmsko-włodawskiej.

Wśród upamiętnionych żołnierzy znalazł się również mjr Józef Rzepka „Znicz”, działacz Zrzeszenia "WiN". W styczniu 1947 roku wszedł on w skład ostatniego, IV Zarządu Głównego "WiN", którego prezesem został ppłk Łukasz Ciepliński. Siedmiu członków zarządu zostało aresztowanych i skazanych na karę śmierci. Wykonano ją 1 marca 1951 r. w warszawskim więzieniu na Mokotowie. Od 2011 roku 1 marca stał się Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Wystawę na gmachu DGW przy pl. Piłsudskiego można oglądać do 10 marca. To nie pierwsza tego rodzaju ekspozycja na tym budynku. W kwietniu 2016 roku zaprezentowano tam zdjęcia 96 ofiar katastrofy smoleńskiej, a w lipcu z okazji szczytu NATO umieszczono portrety 29 najważniejszych postaci z historii Polski.

AD

autor zdjęć: Jarosław Madej

dodaj komentarz

komentarze


Na straży wschodniej flanki NATO
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jeśli nie Jastrząb, to…
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Optyka dla żołnierzy
Rakiety dla Jastrzębi
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Zbrodnia made in ZSRS
Mundury w linii... produkcyjnej
Prawda o zbrodni katyńskiej
Sprawa katyńska à la española
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Ocalały z transportu do Katynia
Wojna w świętym mieście, część druga
Szpej na miarę potrzeb
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Przygotowania czas zacząć
NATO na północnym szlaku
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Charge of Dragon
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Strażacy ruszają do akcji
Ogień w podziemiu
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Odstraszanie i obrona
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w Ukrainie oczami medyków
V Korpus z nowym dowódcą
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Szarża „Dragona”
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kurs z dzwonem
Ramię w ramię z aliantami
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
25 lat w NATO – serwis specjalny
Głos z katyńskich mogił
Zmiany w dodatkach stażowych
Barwy walki
Wojna w świętym mieście, epilog
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Święto wojskowego sportu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO