moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Tak uczcimy pamięć żołnierzy niezłomnych

Uroczysty capstrzyk, msze w intencji pomordowanych, wspólne śpiewanie patriotycznych pieśni, projekcje filmowe, wystawy czy spotkania z byłymi partyzantami – to tylko część programu obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Główne uroczystości z udziałem prezydenta odbędą się 1 marca przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

– Celem Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest upamiętnienie bohaterów antykomunistycznego podziemia niepodległościowego oraz popularyzacja historii tamtego okresu – mówi Wojciech Boberski ze Społecznego Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W tym roku główne obchody z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy odbędą się o 18.00 przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Zostanie odczytany apel poległych, państwowe delegacje złożą wieńce. Następnie uczestnicy przejdą do archikatedry św. Jana Chrzciciela na mszę w intencji żołnierzy wyklętych.

Spektakle, wystawy, projekcje

Uroczystości poprzedzą imprezy zorganizowane w najważniejszych miejscach stolicy, m.in. 26 lutego w praskim Teatrze Oratorium odbędzie się premiera spektaklu o Danucie Siedzikównie „Ince”, sanitariuszce z oddziału płk. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Dwa dni później w Sejmie zorganizowana zostanie konferencja na temat przywracania pamięci o żołnierzach wyklętych. Dwa tygodnie przed dniem pamięci otwarto pokój zagadek poświęcony żołnierzom podziemia antykomunistycznego, to projekt Instytutu Pamięci Narodowej.

Główne ceremonie rozpoczną się w środę rano. W Muzeum Wojska Polskiego odbędzie się uroczysty capstrzyk z udziałem ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza. Tego dnia zostaną także otwarte dla zwiedzających pomieszczenia dawnego aresztu śledczego przy ulicy Rakowieckiej, gdzie powstaje Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Można będzie obejrzeć część aresztu, zajrzeć do księgarni historycznej oraz oddać krew dla weteranów. – Od tego roku muzeum na stałe włączy się w warszawskie obchody święta – zapowiada Boberski.

Wydarzenia związane z dniem pamięci będą trwały co najmniej do końca tygodnia. 3 marca w Warszawie IPN zaprezentuje komiks o Józefie Franczaku ps. „Lalek”, ostatnim żołnierzu podziemia niepodległościowego. Z kolei 7 marca będzie można z przewodnikiem przejść przez miasto śladami miejsc zbrodni komunistycznych. W podwarszawskim Błoniu 3 marca wystartuje III Maraton Filmowy w hołdzie wyklętym. Tego samego dnia w Tłuszczu ma się odbyć spotkanie z historykami IPN oraz projekcje filmów o niezłomnych.

Tak jak w poprzednich latach w centrum Warszawy oraz innych miast, stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej rozstawi Namioty Wyklętych. Będą się w nich odbywały prelekcje, pokazy grup rekonstrukcyjnych, spotkania z kombatantami, wystawy i filmy. – W ten sposób chcemy rozpowszechniać wiedzę o podziemiu antykomunistycznym – informują organizatorzy. W tym roku do 8 ośrodków, w których działa stowarzyszenie, dołączyło 40 kolejnych miast i gmin. Spotkania rozpoczną się 25 lutego i potrwają do 5 marca. Szczegóły na stronie: https://eventium.io.

Marsze i wykłady

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych będzie świętowany nie tylko w stolicy i okolicach. Związane ze świętem wydarzenia organizują władze samorządowe, organizacje patriotyczne, ośrodki kulturalne i IPN w wielu miastach Polski. Na przykład w Szczecinie odbędzie się pokaz filmu „Inka” w reżyserii Jacka Frankowskiego oraz wystawa opowiadająca o poszukiwaniach miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego. Będzie też można obejrzeć premierowy pokaz dokumentu o innej wyklętej, Janinie Wasiłojć-Smoleńskiej ps. „Jachna”, sanitariuszce z V Wileńskiej Brygady Armii Krajowej oraz wysłuchać koncertu pieśni partyzanckich. Z kolei Porozumienie Środowisk Patriotycznych zaprasza na Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Więcej informacji: http://narodowyszczecin.pl.

Podobny marsz odbędzie się wieczorem 26 lutego w Lublinie. Następnego dnia – pokaz filmu „Zapora” Konrada Starczewskiego o mjr. Hieronimie Dekutowskim, dowódcy oddziałów partyzanckich. Otwarta też zostanie wystawa prac plastycznych uczniów na temat żołnierzy niezłomnych. IPN organizuje sesję historyczną o polskim podziemiu niepodległościowym na Lubelszczyźnie oraz grę miejską na ten temat. Młodzież spotka się także z żołnierzem wyklętym mjr. Marianem Pawełczakiem „Morwą”, podkomendnym mjr. Dekutowskiego. Więcej na stronach: http://fundacja-niepodleglosci.pl oraz ipn.gov.pl.

Krosno zaprasza m.in. na wykład o wyklętych, który wygłosi Maciej Rędziniak, historyk z oddziału IPN w Rzeszowie. Natomiast w Chrzanowie obchody rozpoczną się od poświęcenia tablic z nazwą ronda im. rtm. Witolda Pileckiego. W kolejnych dniach odbędą się m.in. wykład Luizy Trybuś, doktorantki Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie o księżach niezłomnych oraz koncert patriotyczny. Informacje: www.powiat-chrzanowski.pl.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest obchodzony w Polsce od 2011 roku 1 marca. Tego dnia w 1951 roku zostali zamordowani przywódcy IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” na czele z Łukaszem Cieplińskim. WiN był ostatnią ogólnopolską organizacją konspiracyjną kontynuującą od 1945 roku dzieło Armii Krajowej. 

Harmonogram obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

25 lutego (sobota)

WARSZAWA
● Cmentarz Bródnowski - Kwatera 45N
12.00 - Apel Pamięci i składanie kwiatów przed Pomnikiem Więźniów Politycznych Straconych w latach 1944-56 (tajne pochówki).

● Pomnik 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka (Plac Inwalidów)
12.00 - Uroczystość 75 Rocznicy Powstania 1 Dywizji Pancernej.

● Pomnik Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego (ul. Wiejska)
16.00 - Uroczystość z udziałem delegacji z Kresów.

● Pomnik Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, "Wagon" (ul. Muranowska)
17.00 - Uroczystość pod hasłem "Żołnierze Wyklęci-Niezłomni i ich kontynuatorzy - Stefan Melak".

● Tablica pamiątkowa na murze d. więzienia Warszawa-Mokotów (ul. Rakowiecka 37)
18.00 - Złożenie wieńców i zapalenie zniczy pamięci

ANIN - MIEDZESZYN STARY - BŁOTA
● D. siedziba NKWD i UB 1944/45, willa "Tuwimówka" (Anin, ul. Zorzy 19)
14.00 - opowieść historyczna i modlitwa.

● D. siedziba NKWD i UB 1944/45, willa (Anin, ul. Ukośna 3)
15.00 - opowieść historyczna i modlitwa.

● D. siedziba X Departamentu MBP, po 1948 (Miedzeszyn Stary, przedłużenie ul. Rychnowskiej wzdłuż muru jednostki wojskowej w kierunku Wisły)
16:00 - opowieść historyczna i modlitwa.

● D. siedziba obiektu śledczego MBP, pałacyk senatora Tadeusza Karszo-Siedlewskiego (Błota, ul. Zatrzebie 1 / róg ul. Bysławskiej)
17:00 - opowieść historyczna i modlitwa.

26 lutego (niedziela)
PRAGA
● Park Skaryszewski
10.00-15.45 - Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

● Teatr Oratorium (Praga Pn., ul. Kawęczyńska 53, przy bazylice Najśw. Serca Jezusowego)
16.00 - Nie opłakała ich Elektra, nie pogrzebała Antygona, premiera spektaklu teatralnego poświęconego Danucie Siedzikównie "Ince" według scenariusza Lecha Sulimierskiego. [wstęp wolny]

● Katedra św. Michała i św. Floriana (Praga Pn., ul. Floriańska 3)
18.00 - Msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych.
19.00 - Wilczy Ślad - Piosenki Niezłomnych. Koncert Garwolińskiego Teatru Muzycznego "Od Czapy".

● Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników (Praga Pd., Al. Stanów Zjednoczonych 55 / ul. Grenadierów)
19.30 - Msza Święta w intencji Żołnierzy Wyklętych.
- Po Mszy złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą Danutę Siedzikównę ps. Inka i Jana Rodowicza ps. Anoda.
20.30 - Koncert Leszka Czajkowskiego i Pawła Piekarczyka Podziemna Armia Powraca.

BEMOWO
● Kościół pw. Matki Bożej Królowej Aniołów (ul. Markiewicza 1)
11.30 - Msza św. w intencji IV Zarządu Głównego Zrzeszenia WiN zamordowanych 1 marca 1951 r.
- Po Mszy złożenie kwiatów przed tablicą członków IV ZG WiN.
- przemarsz pod Pomnik Żołnierzy Wyklętych przy zbiegu ulic Pirenejskiej/Żołnierzy Wyklętych.

● Pomnik Żołnierzy Wyklętych (zbieg ul. Pirenejskiej i ul. Żołnierzy Wyklętych)
12.45 - Wystąpienia okolicznościowe oraz złożenie kwiatów.

● Rondo płk. Adameckiego
13.30 - Złożenie kwiatów przed tablicą upamiętniającą płk. Bernarda Adameckiego.

● Kościół pw. Matki Bożej Królowej Aniołów (Bemowo, ul. Markiewicza 1)
19.00 - Ziarna Pamięci, koncert z okazji Dnia Żołnierzy Wyklętych. Wyk. Bogusław Morka i jego goście: Iwona Kaczmarek (sopran) i Piotr Kaczmarek (baryton); Orkiestra Kameralna "Alla Viena" pod dyr. Adama Manijaka.

ŻOLIBORZ
● Aleja Wojska Polskiego 40
11.00 - Złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą aresztowanie Witolda Pileckiego.

SŁUŻEW - URSYNÓW
● Cmentarz przy ul Wałbrzyskiej (miejsce potajemnych pochówków)
12.30 - Modlitwa i złożenie kwiatów pod Krzyżem Pamięci (w pd-zach. narożniku cmentarza).

● Stary Cmentarz na Służewiu (ul. Fosa/ ul. Renety)
13.00 - Złożenie kwiatów przy "Kapsule Czasu" pod głazem nad prochami ofiar Informacji Wojskowej.

● Pomnik Ofiar Terroru Komunistycznego (przy kościele św. Katarzyny)
13.30 - Wystąpienia okolicznościowe, złożenie kwiatów.

● Kościół pw. bł. Władysława z Gielniowa, (Kabaty, ul. Przy Bażantarni 3)
19.00 Koncert "Żołnierzom Wyklętym - cześć i chwała" (org. SH Polonia Restituta).

RADOŚĆ - MIEDZESZYN - MICHALIN - FALENICA
● Kościół Matki Bożej Anielskiej (Radość, ul. Wilgi 14)
12.30 - Msza Św. w intencji żołnierzy Podziemnego Państwa Polskiego z ZWZ-AK, NSZ, WiN z Radości i okolic, poległych w latach 1939 - 1956.

● D. Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego (ul. Izbicka 1)
13.30 - Prelekcja historyczna, Apel Poległych i złożenie kwiatów.

● D. ośrodek śledczy NKWD i UB (Miedzeszyn, ul. Patriotów 90, róg ul. Drozdowej)
14:15 - Prelekcja historyczna i modlitwa.

● D. siedziba tajnego ośrodka śledczego MBP (Józefów-Michalin, ul. Ks. W. Malinowskiego 7)
17.00 - Prelekcja historyczna i modlitwa.

● IV Marsz Historyczny Szlakiem Żołnierzy Niezłomnych-Wyklętych w Falenicy
17.45-20.00, zbiórka przed Zespołem Szkół nr 111 (Falenica, ul. Poezji 5, wejście od ul. Przylaszczkowej).

27 lutego (poniedziałek)
● Willa "Jasny Dom" - od 1945 r. siedziba Informacji Wojskowej (WŁOCHY, ul. Świerszcza 2)
18.00 - Uroczystość patriotyczno-religijna w hołdzie Patriotom Polskim, ofiarom komunistycznego terroru więzionym w dawnej siedzibie Informacji Wojskowej oraz inauguracja neonu znaku Polski Walczącej na fasadzie willi.

28 lutego (wtorek)
● Sejm RP, Sala Kolumnowa (ul. Wiejska)
12.00-15.00 Konferencja Podziemna Armia Powraca. Młodzież w przywracaniu pamięci o Żołnierzach Wyklętych, organizowana pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy.
- Wystawa konkursowych prac szkolnych - "Młodzi upamiętniają Bohaterów".
- Wręczenie nagród laureatom otwartego konkursu na plakat "Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych".
- Występ zespołu wokalnego M*A*T (Młodzi Adepci Twórczości).

● Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL (ul. Rakowiecka 37)
12.00 - Prezentacja znaczka emitowanego przez Pocztę Polską, „Ryngrafy Wyklętych”. [ZAPROSZENIA]
- Prezentacja filmu „Rakowiecka”

● Teatr Kamienica (Al. Solidarności 93)
19.00 - Monodram "Inka" w reż. Mileny Tejkowskiej i wykonaniu Jagody Rall. [zaproszenia]

● Katedra Polowa WP (ul. Długa 13/15)
18.00 - Msza św. i Requiem Mozarta w intencji Żołnierzy Wyklętych.

● Multikino (Bemowo, ul. Górczewska 124) sala nr 2
19.00 - projekcja filmu Historia Roja reż. Jerzego Zalewskiego.
Zaproszenia dystrybuowane w Urzędzie Dzielnicy Bemowo oraz przez stronę internetową Urzędu.

● Kinokawiarnia "Pałac Międzylesie" (Międzylesie, ul. Żegańska 21/23)
16.00 - Wawerski Wieczór Historyczny "Żołnierze Wyklęci" (wstęp wolny).
Gry planszowe o Żołnierzach Wyklętych.
18.30 - "Żołnierze Wyklęci w dzisiejszej dzielnicy Wawer", odczyt Piotra Bielińskiego.
19.00 - "Żołnierze Wyklęci - Fakty i mity", spotkanie z historykiem Leszkiem Żebrowskim.

1 marca (środa)

● Muzeum Wojska Polskiego (Al. Jerozolimskie 3).
10.00 Uroczysty capstrzyk, następnie przemarsz żołnierzy i grup rekonstrukcyjnych na Plac Piłsudskiego.
PRAGA PN.

● D. Trybunał Wojenny NKWD (ul. 11 Listopada 68)
10.30 - 11.00 Inscenizacja historyczna

● Przemarsz szlakiem miejsc kaźni Żołnierzy Wyklętych na Pradze Północ:
11.00-11.10 d. Trybunał Wojenny NKWD (ul. 11 Listopada 68) - Tablica pamiątkowa
11.25-11.35 d. Kwatera Główna NKWD, WUBP (ul. Strzelecka 8) - Tablica pamiątkowa
11.45-11.55 Pomnik ku Czci Pomordowanych w Praskich Więzieniach w latach 1944-1956 (ul. Namysłowska)
12.15-12.25 d. MUBP (ul. Cyryla i Metodego 4) - tablica pamiątkowa
12.30-12.40 d. Trybunał Wojenny (ul. Jagiellońska 38, LO im. Władysława IV)
12.50-13.00 d. siedziba NKWD, WUBP 1946-54 (ul. Sierakowskiego 7)

● Kino "Praha" (ul. Jagiellońska 26)
13.30-15.30 - Spotkanie z kombatantami, historykami i grupami historycznymi.
- Ogłoszenia wyników i wręczenie nagród konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży.
- Występ Studia Wokalnego "Praga" pod dyr. Doroty Czajkowskiej
01.03.2017 r.

● D. Kwatera Główna NKWD, WUBP (ul. Strzelecka 8)
16.30 - Uroczystość przed tablicą upamiętniającą ofiary reżimu komunistycznego więzione, torturowane i mordowane przez funkcjonariuszy NKWD i WUBP w latach 1944-1948
17.30 - Przemarsz do Pomnika ku Czci Pomordowanych w Praskich Więzieniach 1944-1956 (przy ul. Namysłowskiej).

REMBERTÓW
● D. Obóz specjalny NKWD nr 10 (Rembertów, ul. Marsa / ul. Płatnerska)
12.00 - uroczystości przed Pomnikiem Ofiar NKWD.
POWĄZKI

● Cmentarz Wojskowy na Powązkach, kwatera Ł
12.00 - uroczystości przy "Panteonie Chwały" na Łączce - w miejscu potajemnych pochówków i ekshumacji.
ŚRÓDMIEŚCIE

● D. gmach Głównego Zarządu Informacji LWP (ul. Chałubińskiego 3B / ul. Oczki 1)
14.00 - złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową.

● D. gmach Wojskowego Sądu Rejonowego (ul. Koszykowa 82)
14.30 - złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową.

● D. gmach Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego (Ministerstwo Sprawiedliwości, Koszykowa 6 /Plac na Rozdrożu)
13.30 - uroczystość przed tablicą pamiątkową i głazem upamiętniającym śmierć Anody.

RAKOWIECKA
● Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, d. Areszt Śledczy MBP (ul. Rakowiecka 37)
9.00-16.00 - Dzień otwarty: zwiedzanie historycznej części aresztu przez grupy zorganizowane (do 13.30). Miasteczko edukacyjne.
10.00-16.00 - "Krew za krew" akcja oddawania krwi weteranom walk o Niepodległość i żołnierzom Wojska Polskiego - uczestnikom działań poza granicami kraju.
11.00 - Briefing ministra Zbigniewa Ziobro na temat projektu architektonicznego Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL oraz Obchodów święta 1 Marca.
16.00 - uroczystość na terenie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

Grób Nieznanego Żołnierza (Plac Piłsudskiego)
• 18.00 - Uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza;

● Archikatedra św. Jana (ul. Św. Jana)
20.00 - Msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych.

● Muzyczne Studio Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej (ul. Myśliwiecka 3/5/7)
21:00 Wilczy Ślad. Piosenki Niezłomnych, koncert Teatru Muzycznego "Od Czapy" (emitowany na żywo przez Program Trzeci Polskiego Radia).

● Telewizja Polska - TVP 1
23.00 premiera filmu dok. Ewy Żmigrodzkiej i Krzysztofa Żwolińskiego pt. Wyklęte.

2 marca (czwartek)
● Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” (ul. Marszałkowska 21/25)
17.30 - Spotkanie z cyklu Żołnierze Wyklęci i zapomniani bohaterowie
– pokaz filmu Tadeusza Pawlickiego My, Ogniowe dzieci o Józefie Kurasiu ps. „Ogień". Komentarz dr Tomasz Łabuszewski.

3 marca (piątek)
● Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” (ul. Marszałkowska 21/25)
17.30 - Prezentacja komiksu Witolda Tkaczyka i Jacka Michalskiego Oto jest głowa Franczaka (wyd. Zin Zin Press) o Józefie Franczaku ps. „Lalek”.

● Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL (ul. Rakowiecka 37)
18.00-20.00 - Promocja książki Szymona Nowaka Zdrajcy Wyklętych (Wyd. Fronda) [ZAPROSZENIA]

4 marca (sobota)
● Hala Białołęckiego Ośrodka Sportu (Białołęka, ul. Strumykowa 21)
9.00-16.00 - Podziemna Armia Powraca. Wilczki - Wilkom. Piłkarski turniej szkolny z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

● Bazylika Świętego Krzyża (ul. Krakowskie Przedmieście 3)
15.30 - Koncert Galowy „Wierni Ojczyźnie” w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego

5 marca (niedziela)
● Kościół pw. św. Ojca Pio (Praga Pd. ul. Fieldorfa 1)
11.50 - złożenie kwiatów pod pomnikiem Generała „Nila” (obok kościoła).
12.15 - Msza Św. w intencji gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”.

● pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego
15.00 - Promocja oficerska żołnierzy rezerwy na pierwszy stopień oficerski

● Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II (Plac Bankowy 1)
16.00 - Gdziekolwiek jesteś Panie Rotmistrzu… – gawęda historyczna Moniki Mużacz-Kowal z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.
17.00 - Podziemna Armia powraca" - koncert w wykonaniu Pawła Piekarczyka, Leszka Czajkowskiego, Andrzeja Perkmana.

● Dom Pielgrzymkowy "Amicus" (Żoliborz, ul. kard. S. Hozjusza 2)
16.00-19.00 - Spotkanie z Zaporczykami - podkomendnymi Hieronima Dekutowskiego "Zapory" i historykiem dr Ewą Kurek. Śpiewanie patriotycznych pieśni pod kier. muz. Agnieszki Pawlik-Regulskiej i Janusza Kani-Kayana.
- Złożenie kwiatów pod tablicami Żołnierzy Wyklętych w kościele pw. św. Stanisława Kostki.

6 marca (poniedziałek)
● Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” (ul. Marszałkowska 21/25)
18.00 - Spotkanie z cyklu Łączka i inne miejsca poszukiwań z Andrzejem Ciskiem z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Poprowadzenie red. Marcin Wikło.

7 marca (wtorek)
● Śladami miejsc zbrodni komunistycznych
17.00 - Spacer edukacyjny poprowadzi edukatorka IPN i przewodniczka miejska Michalina Żelazny.
Informacje i zapisy: michalina.zelazny@ipn.gov.pl

● Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” (ul. Marszałkowska 21/25)
17.30 - Pokaz filmu dokumentalnego IPN Zapora i spotkanie z reżyserem Konradem Starczewskim.

9 marca (czwartek)
● Gimnazjum nr 43 im Wojska Polskiego (ul. Hoża 88)
13.00-14.30 - Spotkanie z okazji Narodowego Święta Żołnierzy Wyklętych z udziałem weteranów, rodziny Feliksa Jaskulskiego "Zagończyka" i młodzieży. W programie m.in. część artystyczna i prezentacja zwycięskich spotów z konkursu Patria Nostra.

● Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL (ul. Rakowiecka 37)
12.00 - Prezentacja monety emitowanej przez Narodowy Bank Polski, „Wyklęci Żołnierze Niezłomni” [ZAPROSZENIA]

10 marca (piątek)
● Hala Białołęckiego Ośrodka Sportu (Białołęka, ul. Strumykowa 21)
11.40-12.25 - Podziemna Armia Powraca. Apel z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

12 marca (niedziela)
● Kinokawiarnia "Stacja Falenica" (Falenica, ul. Patriotów 44A)
17.30 - projekcja filmu Wyklęty, reż. Konrad Łęcki, połączona z prelekcją historyczną [seans biletowany].

31 marca (piątek)
● Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL (ul. Rakowiecka 37)
11.00 - Uroczyste wręczenie nagród laureatom IV Konkurs Historyczny o Żołnierzach Wyklętych - pod Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy "Żołnierzom Wyklętym".


OKOLICE WARSZAWY

BŁONIE

3 marca (piątek)
● Parafia pw. Narodzenia Pańskiego, sala parafialna (ul. Powstańców 8A)
19.00-22.30 - III błoński Maraton Filmowy w hołdzie Żołnierzom Wyklętym.

4 marca (sobota)
● Centrum Kultury w Błoniu, sala widowiskowa
17.00 - Wręczenie nagród laureatom konkursu dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich gminy Błonie Przywracamy pamięć o bohaterach - rzecz o Żołnierzach Wyklętych.
Wśród zaproszonych gości: ppłk. Leszek Mroczkowski (żołnierz AK, sekretarz w Komendzie Głównej WiN, działacz kombatancki) Henryk Borys (żołnierz wyklęty podziemia niepodległościowego, działacz kombatancki), prof. Jan Żaryn – senator RP, Tadeusz Płużański Prezes Fundacji Łączka.
18.00 - koncert patriotyczny Wilczy Ślad - Piosenki Niezłomnych (wyk. Lidia Pospieszalska i wokaliści Garwolińskiego Teatru Muzycznego "Od Czapy", Fundacja Sztafeta).

5 marca (niedziela)
● Parafia pw. Narodzenia Pańskiego (ul. Powstańców 8A)
18.00 - Msza Święta w intencji Żołnierzy Wyklętych w w Błoniu.
- złożenie wieńców pod pomnikiem Armii Krajowej (przy kościele), warta Strzelców RP

GÓRA KALWARIA

1 marca (środa)
● Kino "Uciecha" ul. ks. Sajny 14
19.30 - Koncert multimedialny Byliśmy, jacy jesteśmy w wykonaniu Grupy "Pod Prąd". - - Wystawa prac laureatów konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży "Żołnierze Wyklęci".

GRODZISK MAZOWIECKI

4 marca (sobota)
● Kościół św. Anny
9.30 - Msza św. w intencji zmarłych, poległych i pomordowanych Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego 1944-1963.
Po mszy św. złożenie kwiatów pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych na cmentarzu parafialnym.

● Centrum Kultury, sala konferencyjna, II piętro (ul. Spółdzielcza 9)
12.00 - 17.00 IV Grodziski Maraton Filmowy o Żołnierzach Wyklętych.
17.00 - 19.00 Uroczysta gala i wręczenie nagród laureatom i uczestnikom VI Powiatowego Konkursu Historycznego Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych.

12 marca (niedziela)
● Dom parafialny przy kościele św. Anny
13.00 - Spotkanie z kpt. Lechem Rudzińskim, żołnierzem IV i V Brygady Wileńskiej.


KOBYŁKA

25 lutego (sobota)
● Bazylika Św. Trójcy
10:00 - Msza Święta w intencji poległych i pomordowanych Żołnierzy Niezłomnych.
11.00 - Złożenie wieńców i zapalenie zniczy pod Pomnikiem Żołnierza Wyklętego na Placu 15 Sierpnia.

5 marca (niedziela)
● Bazylika Św. Trójcy (uroczystości pod Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy "Żołnierzom Wyklętym")
13:00 Msza Święta w intencji poległych i pomordowanych Żołnierzy Niezłomnych.
14.00 Złożenie wieńców i zapalenie zniczy pod Pomnikiem Żołnierza Wyklętego na Placu 15 Sierpnia.

ŁOMIANKI - DZIEKANÓW LEŚNY

10 lutego (piątek)
● Centrum Kultury (ul. Wiejska 2a)
19.00 - Inka, spektakl Grupy Teatralnej Związku Strzeleckiego „Jesteśmy”. Wstęp wolny.
- Prezentacja wystawy Zaplute Karły Reakcji, przygotowanej przez BEP IPN w Lublinie;

26 lutego (niedziela)
● Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych
11:00 - start biegu - Dziekanów Leśny.

1-14 marca
● Integracyjne Centrum Dydaktyczno Sportowe (ul. Staszica 2)
Prezentacja wystawy Zaplute Karły Reakcji, przygotowanej przez BEP IPN w Lublinie.

4 marca (sobota)
● Centrum Kultury (ul. Wiejska 2a)
19.00 Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego dla młodzieży lokalnych szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych p.t. Żołnierze Wyklęci. Niezłomni bohaterowie (1.02-28.02).

5 marca (niedziela)
● Kościół Matki Bożej Królowej Rodzin (Dziekanów Leśny, ul. Miła 35)
11.30 - Msza Św. z udziałem władz państwowych, kościelnych i samorządowych.
- Po Mszy Św. uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej Danutę Siedzikównę "Inkę".
Tablica powstała w ramach akcji Serce dla Inki. Umieszczone srebrne serce – dar naszych serc - wykonano ze złomu srebrnego podarowanego przez mieszkańców Łomianek.

MARKI

26 lutego (niedziela)
Zbiornik wodny „Glinianka Meksyk” (ul. Grunwaldzka 34 / ul. Karłowicza)
12.00 - Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

5 marca (niedziela)
● Parafia św. Izydora (Aleja Piłsudskiego 93)
11:00 Śpiewanie pieśni patriotycznych,
12:00 Uroczysta Msza Święta z udziałem pocztów sztandarowych. Wystawa broni używanej przez Żołnierzy Wyklętych.

MIŃSK MAZOWIECKI

26 lutego (niedziela)
● Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej
10.00 - start biegu Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych (V edycja).

● II Przegląd Filmów „Bohaterowie Wyklęci”

26 lutego Mińsk Mazowiecki Klub Centrum Szkolenia ŻW po biegu „Tropem Wilczym”
Sulejówek Miejski Dom Kultury po biegu „Tropem Wilczym”
28 lutego godz. 17:00 Cegłów Klub Kulturalne Zacisze
1 marca godz. 12:00 Mińsk Mazowiecki ZS. Ekonomicznych
godz. 10:00 aula gimnazjum w Halinowie
2 marca godz. 16:00 aula gimnazjum w Halinowie
4 marca godz. 15:00 Kałuszyn Miejski Dom Kultury
5 marca godz. 18:00 Mrozy GCK Kino„Mikroklimat”


1 marca godz. 20:00 Mińsk Mazowiecki - capstrzyk przy Pomniku Niepodległości
godz. 17:00 Kałuszyn - Msza Św. Uroczystości pod pomnikiem AK/NSZ/WIN

Kwesta na rzecz ekshumacji i identyfikacji Żołnierzy Wyklętych
26 lutego – 5 marca – powiat miński
IV Powiatowy Konkurs Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych
3 marca - Mińsk Mazowiecki Zs. im. Marii Skłodowskiej-Curie

NASIELSK

26 lutego (niedziela)
● Parking przy Hali Sportowej w Nasielsku (ul. Staszica 1)
13.30 - Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych (III edycja).

6 marca (poniedziałek)
● kino "Niwa" (ul. Kościuszki 12)
18:00 - film pt. "Bitwa pod Rząbcem" (Brygada Świętokrzyska, 8 IX 1944 r.).
19:00 - wykład prof. dr hab. Jana Żaryna.


NOWY DWÓR MAZOWIECKI

1 marca (środa)
● Twierdza Modlin
10.00 - Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

OTWOCK

26 lutego (niedziela)
● Muzeum Ziemi Otwockiej (ul. Narutowicza 2)
12.00 - Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych (V edycja). Dystans 1963 m.


7 marca (wtorek)
● Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury im. Michała Elwiro Andriollego (ul. Józefa Poniatowskiego 10)
18.15 - Widowisko Żołnierze Wyklęci. W programie prelekcja Tadeusza Płużańskiego i spotkanie z żołnierzami II konspiracji, m. in. kpt. Lechem Rudzińskim ps. Goniec - żołnierzem III, IV i V Wileńskiej Brygady AK, podkomendnym płk. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki".

PODKOWA LEŚNA

1 marca (środa)
● Cmentarz komunalny
11.00 - złożenie kwiatów na grobie gen. Antoniego Hedy - "Szarego".

PRUSZKÓW

25 lutego (sobota)
● Kościół św. Kazimierza, sala dolna (ul. Kraszewskiego 23)
10.00-18.00 Maraton Filmowy o Żołnierzach Wyklętych.

27 lutego (poniedzialek)
● Kościół św. Kazimierza (ul. Kraszewskiego 23)
18.00 Msza Święta w intencji Żołnierzy Wyklętych.
19.00 Koncert zespołu "Contra Mundum".

1 marca (środa)
● Aleje Jerozolimskie
17.30-19.00 - ACH Bieg Żołnierzy Wyklętych (Armageddon Challenge).

5 marca (niedziela)
● III Pruszkowski Marsz Żołnierzy Wyklętych
14.15 - Rozpoczęcie przed kościołem św. Kazimierza (ul. Kraszewskiego 23)
- wystawa poświęcona Żołnierzom Wyklętym, kolportaż materiałów informacyjnych.
- zakończenie marszu przed dworcem PKP złożeniem wieńców pod tablicą pamiątkową.

RADZYMIN

10 marca (piątek)
Ostateczny termin nadsyłania prac na IV Konkurs Historyczny o Żołnierzach Wyklętych - pod Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy Żołnierzom Wyklętym (prace plastyczne, znaczek pocztowy, medal, odznaka, komiks, poezja, film) - młodzież szkolna, Osadzeni w Aresztach Śledczych,
Regulamin: http://komitet-pamieci-pileckiego.com/

26 marca (niedziela)
● Zespół Szkół im. Księżnej Eleonory Czartoryskiej (ul. Marii Konopnickiej 24)
11:00 - III Bieg Żołnierzy Wyklętych im. Mieczysława Chojnackiego ps. Młodzik (w 93 rocznicę Urodzin Młodzika). Pod Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy "Żołnierzom Wyklętym".
Biegi na dystansach: 80, 300, 1200, 2600, 5200, 7800 m (bieg główny).
Więcej informacji na stronie ROkiS


SULEJÓWEK

26 lutego (niedziela)
● Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych (V edycja). Dystans 1963 m.
12.00 - start biegu na dystansie 1963 m. Zapisy na stronie: http://tropemwilczym.pl/

5 marca (niedziela)
● kościół par. Przemienienia Pańskiego w Sulejówku-Miłośnie (ul. Armii Krajowej 34)
12:30 - Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej „Żołnierzy Wyklętych".

TŁUSZCZ

3 marca (piątek)
● Społeczne Muzeum TPZT (ul. Kościuszki 7)
10.00-14.30 - Żołnierze Wyklęci - za rogiem czai się zdrada, spotkanie z udziałem historyków z IPN i prof. Jana Żaryna senatora RP, projekcje filmów "Zapora" i "Tajny współpracownik"; prezentacja serii komiksowych IPN z konkursem dla młodzieży (15-19 lat).

WIELISZEW

26 lutego (niedziela)
● Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych (V edycja). Dystans 1963 m.
11.00 - start biegu na dystansie 1963 m.


WOŁOMIN

25 lutego (sobota)
● D. katownia NKWD/UB (ul. Piaskowa 3)
12.00 – Uroczystość złożenia wieńców i zapalenia zniczy.

ZAKROCZYM

4 marca (sobota)
● Kościół kapucynów pw. św. Wawrzyńca
15.00 – Msza Święta w intencji Żołnierzy Wyklętych.

● Gminny Ośrodek Kultury
16.00 – Wykład Kajetana Rajskiego, redaktora naczelnego kwartalnika „Wyklęci”, autora serii książek „Wilczęta.
Rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych”.
17.30 – Koncert pieśni patriotycznej sekcji wokalnej Gminnego Ośrodka Kultury pod kier. Alicji Kabacińskiej.
Rozstrzygnięci konkursu plastyczno-literackiego „Żołnierze Wyklęci”. 

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: IPN

dodaj komentarz

komentarze

~Fundacja KEDYW
1487945460
Obchody w Stalowej Woli tutaj>>>> http://kedywak.pl/index.php/2017/02/23/4108/
E1-72-4C-B8

Zmiany w dodatkach stażowych
 
Na straży nieba
Wojskowe Oscary przyznane!
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Wioślarze i triatlonistka na podium
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
NATO on Northern Track
Gry wojenne w szkoleniu
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
I zdobyliśmy!
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ameryka daje wsparcie
Orzeł dla bohaterów
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Układ nerwowy Mieczników
Armia Andersa w operacji „Honker”
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Więcej hełmów dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Rajd ku czci saperów
Bohater odtrącony
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Pływacy i maratończycy na medal
Mobilne dowodzenie
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Polska wiktoria na Monte Cassino
Wojna w świętym mieście, epilog
Pytania o europejską tarczę
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Flota Bayraktarów w komplecie
„Pierwsza Drużyna” na start
„Ta ziemia do Polski należy…”
W obronie wschodniej flanki NATO
Krwawa noc pośród puszczy
Polki pobiegły po srebro!
Po przeprawie ruszyli do walki
Abramsy w pętli
Pierwsi na oceanie
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śladami ojca
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO