moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żołnierze spod znaku klonowego liścia

Będą się desantować ze śmigłowców, przećwiczą skoki spadochronowe i przejdą trening ogniowy. Takie zadania czekają ponad 220 żołnierzy kanadyjskich, którzy przyjechali do Polski w ramach operacji „Reassurance”. Wojskowi z kanadyjskiego Edmonton zostaną w Polsce przez kolejne sześć miesięcy.

Szkolenie w Polsce rozpoczyna siódma zmiana kanadyjskiego kontyngentu. To ponad 220 żołnierzy ze wzmocnionej kompanii 3 Batalionu Lekkiej Piechoty z 1 Kanadyjskiej Zmechanizowanej Brygadowej Grupy Bojowej. Jednostka ta podlega 3 Dywizji Kanadyjskiej, która stacjonuje w Edmonton. Do Polski przylecieli doświadczeni żołnierze z pododdziału piechoty górskiej, który wykonywał zadania m.in. podczas misji w Afganistanie i służył w operacjach pod flagą ONZ.

– Kanadyjczycy są jeszcze w trakcie rotacji. Oznacza to, że część wojskowych, która szkoliła się tu w ramach szóstej zmiany wyleciała już do Kanady. W Polsce jest już natomiast część żołnierzy z nowej zmiany. W najbliższych dniach do kraju dotrą pozostali – wyjaśnia ppłk Marek Pietrzak z wydziału prasowego Dowództwa Generalnego RSZ. Cykl szkoleń wojsk kanadyjskich w Polsce prowadzony jest pod nazwą „Maple Detachment”.

Kanadyjczycy w Polsce szkolą się od maja 2014 roku. Ich obecność nad Wisłą jest częścią operacji „Reassurance”, mającej na celu wsparcie państw wschodniej flanki NATO. Operacja rozpoczęła się po ataku Rosji na Ukrainę. – Kanadyjczycy w operacji „Reassurance” będą prowadzić zadania przez kolejne sześć miesięcy. Nie oznacza to jednak, że przez cały czas będą szkolili się wyłącznie na terenie naszego kraju – mówi ppłk Pietrzak. – Polska jest dla nich bazą i głównym miejscem szkolenia, ale treningi odbędą się także na terenie Niemiec, Rumunii i Estonii – dodaje rzecznik.

Przez ponad dwa lata w Polsce szkoliło się już ponad 1,5 tysiąca żołnierzy kanadyjskich. – Ich obecność jest wyrazem zaangażowania naszych sojuszników w bezpieczeństwo regionu. Wspólne szkolenia podnoszą poziom interoperacyjności i budują wzajemne zaufanie – podkreśla oficer z DGRSZ. Dotychczas Kanadyjczycy szkolili się ze spadochroniarzami 6 Brygady Powietrznodesantowej, żołnierzami 7 Brygady Obrony Wybrzeża, ale przede wszystkim trenują wspólnie ze szturmanami z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Żołnierze kanadyjscy uczestniczyli także w dużych ćwiczeniach wojskowych, takich jak „Dragon ‘15” czy „Anakonda ‘16”. Brali też udział w obchodach Święta Wojska Polskiego, gdzie obok polskich wojskowych, maszerowali w defiladzie ulicami Warszawy.

Żołnierze tworzący siódmą zmianę operacji „Reassurance” szkolić się będą głównie u boku kawalerzystów z Tomaszowa. Jak informuje mjr Artur Świątek z dowództwa 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w ramach ćwiczenia „Maple Detachment”, podobnie jak w poprzednich latach, żołnierze obu krajów przejdą różnorodne szkolenie. Trening wojskowych prowadzony będzie w ośrodkach poligonowych w Drawsku Pomorskim, Orzyszu, Nowej Dębie, Wędrzynie oraz w garnizonach Łęczyca i Tomaszów Mazowiecki. – Doskonalimy umiejętności na przykład z zakresu szkolenia spadochronowego. Żołnierze wykonują skoki z tzw. samoczynnym sposobem otwarcia spadochronu albo desantują się z dużej wysokości, a czaszę otwierają nisko nad ziemią – mówi mjr Świątek. – Żołnierze doskonalą także technikę wykonywania skoków spadochronowych w tunelu aerodynamicznym w Leźnicy Wielkiej i biorą udział w szkoleniu ogniowym – uzupełnia.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: st. chor. mar. Arkadiusz Dwulatek/ CC DORSZ

dodaj komentarz

komentarze


Na straży wschodniej flanki NATO
 
Ogień w podziemiu
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Jeśli nie Jastrząb, to…
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Jak wyszkolić pilota F-16?
V Korpus z nowym dowódcą
Święto wojskowego sportu
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Optyka dla żołnierzy
Wojna w świętym mieście, część druga
Ocalały z transportu do Katynia
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Zbrodnia made in ZSRS
Mundury w linii... produkcyjnej
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Prawda o zbrodni katyńskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojsko inwestuje w Limanowej
Przygotowania czas zacząć
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
25 lat w NATO – serwis specjalny
Zmiany w dodatkach stażowych
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Głos z katyńskich mogił
Szpej na miarę potrzeb
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
NATO na północnym szlaku
Kurs z dzwonem
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Odstraszanie i obrona
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Rakiety dla Jastrzębi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Sprawa katyńska à la española
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, epilog
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Ramię w ramię z aliantami

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO