moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

WBH wspiera Muzeum Żołnierzy Wyklętych

Mapy, akta osobowe żołnierzy drugiej konspiracji, a także wojskowe materiały operacyjne znajdujące się w zbiorach Wojskowego Biura Historycznego będą eksponowane w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Porozumienie o współpracy obu instytucji podpisano w czwartek w Warszawie.


– Podpisujemy porozumienie z jedną z najważniejszych instytucji kultury i nauki w Wojsku Polskim – z Wojskowym Biurem Historycznym – mówił Jacek Pawłowicz, dyrektor muzeum, które powstaje w budynkach więzienia przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Na mocy umowy WBH przekaże do muzeum m.in. akta osobowe żołnierzy wyklętych. Jak powiedział dyrektor Pawłowicz znajdą się wśród nich „prawdziwe perełki”, takie jak teczki gen. Augusta Fieldorfa „Nila”, płk. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” oraz płk. Witolda Pileckiego.

WBH przekaże także zbiór map i dokumentów operacyjnych NKWD, komunistycznej bezpieki oraz Ludowego Wojska Polskiego. Dzięki nim zwiedzający muzeum będą mogli poznać szczegóły akcji zbrojnych wymierzonych w oddziały powojennej konspiracji i metody walki stosowane przez służby bezpieczeństwa reżimu.

– To pierwsze porozumienie, jakie WBH podpisuje z instytucją o charakterze edukacyjnym i muzealnym – powiedział dr hab. Sławomir Cenckiewicz, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego. Dodał, że jest to niezwykle ważne, gdyż kierowana przez niego instytucja nie ma możliwości pokazywania zbiorów na własną rękę. – Będziemy robili wszystko, aby naszymi zbiorami podzielić się ze społeczeństwem. Naszą powinnością jest upamiętnienie żołnierzy antykomunistycznego podziemia, udokumentowanie ich żołnierskiej drogi, a także pokazanie roli aparatu represji podczas likwidacji najlepszych polskich synów – zaznaczył.

Cenckiewicz zaznaczył, że nie wszystkie dokumenty będą mogły być przekazane do muzeum w oryginale. – Prawo nie pozwala nam na przekazanie akt zawierających dane osobowe żołnierzy drugiej konspiracji, którzy w czasie międzywojennym służyli w Wojsku Polskim lub byli wcielani do Ludowego Wojska Polskiego – wyjaśnił. Dodał, że podobne restrykcje dotyczą wojskowych dokumentów, zawierających między innymi rozkazy o konieczności pacyfikacji wyklętych. – Zrobimy jednak wszystko, aby zostały przygotowane wierne kopie tych akt, które będą mogły być eksponowane w muzeum – zapewnił.

– Na naszych oczach rośnie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL – mówił podczas dzisiejszej konferencji Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości. – To kolejny etap na drodze do zbudowania instytucji, która będzie miała ponadczasowy charakter – dodał.

Decyzja o utworzeniu muzeum w areszcie śledczym przy ulicy Rakowieckiej zapadła rok temu. Od tego czasu kierownictwo placówki rozpoczęto akcję gromadzenia eksponatów oraz prowadzi działalność edukacyjną. Rozstrzygnięty został także konkurs na koncepcję architektoniczną muzeum. – Wygrał projekt łączący dwa pokolenia – żołnierzy wyklętych i ludzi Solidarności, którzy przynieśli Polsce wolność – zaznaczył dyrektor placówki.

Symbolicznie otwarcie muzeum odbędzie się podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który przypada 1 marca. Wówczas, ostatni osadzony zostanie przeniesiony do innego więzienia, a cały kompleks zostanie przekazany do dyspozycji Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. W uroczystości będą uczestniczyli byli więźniowie aresztu przy Rakowieckiej, a także ich dzieci, które przyszły na świat właśnie w tym miejscu.

Placówka będzie dostępna dla zwiedzających w 2019 roku.

MM

autor zdjęć: WBH, Magdalena Miernicka

dodaj komentarz

komentarze


Pierwsi na oceanie
 
Uwaga, transformacja!
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Skrzydła IT dla cyberwojsk
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Układ nerwowy Mieczników
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wojskowe Oscary przyznane!
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Po przeprawie ruszyli do walki
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Husarz na straży nieba
„Wielka droga” dostępna online
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Dyskomfort? Raczej satysfakcja
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zapraszamy na Festiwal
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Polska wiktoria na Monte Cassino
Na straży nieba
Pływacy i maratończycy na medal
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Ameryka daje wsparcie
Polki pobiegły po srebro!
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Rajd ku czci saperów
W obronie wschodniej flanki NATO
Mobilne dowodzenie
NATO na północnym szlaku
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Zmiany w dodatkach stażowych
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pytania o europejską tarczę
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
„Pierwsza Drużyna” na start
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Pierwszy polski technik AH-64
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Bohater odtrącony
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wioślarze i triatlonistka na podium
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Serwis K9 w Polsce
Treningi z wojskiem wracają
NATO on Northern Track
Armia Andersa w operacji „Honker”
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Wiosenna burza nad Estonią
Gry wojenne w szkoleniu
Krwawa noc pośród puszczy
Abramsy w pętli
Więcej hełmów dla żołnierzy
Flota Bayraktarów w komplecie
Wojna w świętym mieście, epilog
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Sztuka ochrony zabytków

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO