moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Dzień otwarty w dęblińskiej uczelni

To jedyna okazja w roku, by z bliska zobaczyć drony i śmigłowce, czy też zajrzeć do wojskowych laboratoriów w Dęblinie. 1 marca Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych organizuje dzień otwarty. Przyjść może każdy. Uczelnia czeka zwłaszcza na fanów lotnictwa i tych, którzy planują zdobyć jej indeks. O zasadach rekrutacji i życiu studenckim opowiedzą sami podchorążowie.

Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych organizuje dni otwarte raz w roku. To okazja, by z bliska zobaczyć, jak wygląda codzienne życie uczelni. – Zapraszamy zorganizowane szkolne grupy oraz gości indywidualnych. Odwiedzić nas może każdy – zapewnia ppłk Jarosław Wojtyś, rzecznik prasowy Szkoły.

Samoloty, symulatory, katapultowanie

Szkoła Orląt otworzy swoje bramy 1 marca. – Z doświadczenia wiemy, że zawsze największym zainteresowaniem cieszy się sprzęt wojskowy, którego używamy na co dzień. Nie zabraknie go również i tym razem – mówi Adam Bierzyński z Biura Promocji WSOSP. W hangarze Akademickiego Ośrodka Szkolenia Lotniczego zwiedzający będą mogli obejrzeć samoloty Zlin, Diamond, Iskra, a także śmigłowce Cabri. To właśnie na tych maszynach przechodzą szkolenie kandydaci na pilotów.

Goście dowiedzą się także, jak działają symulatory lotnicze, np.: SW-4/S-300 Puszczyk, M-28 Bryza, TS-11 Iskra, PZL 130 Orlik czy symulator Selekcjoner śmigłowca Głuszec i samolotu F-16. – Pokażemy również urządzenie treningowe do nauki katapultowania, na którym nasi studenci odbywają zajęcia z opuszczania statków powietrznych w sytuacjach niebezpiecznych. Ochotnicy będą mogli wypróbować je osobiście – zapewnia ppłk Wojtyś.

Szkoła planuje także pokaz dronów w powietrzu. Urządzenia używane podczas szkolenia pilotów statków bezzałogowych zaprezentują przedstawiciele Naukowego Koła Młodych Konstruktorów oraz Ośrodka Szkolenia Obsługi Systemów Bezzałogowych Statków Powietrznych. Powietrzna prezentacja zależy jednak od tego, czy dopisze pogoda.

– Do Dęblina z naszej szkoły pojedzie prawie 70 uczniów z klas drugich. To będzie nasza pierwsza wizyta w uczelni – mówi Marianna Stopyra-Gardiasz, nauczyciel fizyki w Zespole Szkół nr 1 im. Bartosza Głowackiego w Tomaszowie Lubelskim. Nauczycielka dodaje, że uczniowie są bardzo ciekawi, jak wygląda nauka w szkole lotniczej. – Trzech z nich przyznało nawet, że za rok planują zdawać egzaminy wstępne na uczelnię. Ale i mnie ta wycieczka bardzo cieszy. Z racji wykształcenia interesuje mnie, jak wygląda i działa sprzęt używany przez lotników. Liczę, że będzie to wycieczka edukacyjna nie tylko dla uczniów – dodaje Stopyra-Gardiasz.

Laboratoria i zasady rekrutacji

Goście będą mogli zwiedzić specjalistyczne laboratoria, np.: grafiki inżynierskiej, aerodynamiki i mechaniki płynów oraz rozwiązań konstrukcyjnych i wyposażenia statków powietrznych. W sali instruktażowo-szkoleniowej z kolei przedstawiciele uczelni zaprezentują Śnieżnik, czyli system szkolno-treningowy do broni strzeleckiej.

Osoby zainteresowane studiami w Szkole Orląt poznają na miejscu zasady rekrutacji. W korytarzu przy głównej auli staną stoiska promocyjne dwóch wydziałów: lotnictwa oraz bezpieczeństwa narodowego i logistyki, a także Biura Karier i Jakości oraz samorządu studenckiego. Pracownicy uczelni i studenci będą informować o tym, jakie warunki trzeba spełnić, by ubiegać się o indeks, a także o nowych zasadach lotniczego szkolenia selekcyjnego kandydatów na wojskowych pilotów. Będzie również niespodzianka, czyli spotkanie z gościem specjalnym. Podczas poprzednich dni otwartych z młodzieżą spotkali się m.in. piloci akrobacyjni Biało-Czerwonych Iskier.

Co roku dęblińską szkołę odwiedza kilkaset osób. – Oczywiście moglibyśmy organizować takie spotkania częściej, bo wiemy, że chętnych by nie zabrakło, ale takie przedsięwzięcie to dla nas niemałe wyzwanie. Mamy sporo codziennych zadań, a dodatkowe angażowanie podchorążych i studentów odbywałoby się kosztem ich nauki – przyznaje ppłk Wojtyś.

Do tej pory na spotkanie 1 marca zgłosiło się ponad 400 osób (zorganizowane grupy muszą poinformować uczelnię, że zamierzają ją odwiedzić). To głównie młodzież ze szkół średnich. – Ale spodziewamy się też odwiedzin indywidualnych. Bazując na danych z lat ubiegłych, szacujemy, że może to być dodatkowo ponad 200 osób – mówi Adam Bierzyński.

W Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych kształcą się studenci wojskowi oraz cywilni. Uczelnia prowadzi studia I i II stopnia na czterech kierunkach: lotnictwo i kosmonautyka, nawigacja, bezpieczeństwo narodowe i logistyka.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Artur Goławski

dodaj komentarz

komentarze


Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
 
Więcej hełmów dla żołnierzy
Gry wojenne w szkoleniu
Pływacy i maratończycy na medal
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
They Will Check The Training Results in Combat
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
W obronie wschodniej flanki NATO
Śladami ojca
Układ nerwowy Mieczników
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Krwawa noc pośród puszczy
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Wojna w świętym mieście, epilog
„Grand Quadriga ‘24”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Nowe zadania szefa SKW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wioślarze i triatlonistka na podium
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Polska wiktoria na Monte Cassino
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Broń Hitlera w rękach AK
By Polska była bezpieczna
NATO on Northern Track
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Po przeprawie ruszyli do walki
Orzeł dla bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Polki pobiegły po srebro!
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
Bohater odtrącony
Na straży nieba
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Wszystkie misje AWACS-a
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Pytania o europejską tarczę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Ameryka daje wsparcie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Flota Bayraktarów w komplecie
Zawsze gotowi do pomocy
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Abramsy w pętli
Serwis K9 w Polsce
Mobilne dowodzenie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO