moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Certyfikat NATO dla bydgoskiego centrum

„Quality Assurance” to certyfikat potwierdzający najwyższy poziom szkoleń według standardów NATO. Takim świadectwem może się pochwalić tylko kilka ośrodków natowskich na świecie. Teraz Sojusznicze Dowództwo ds. Transformacji przyznało certyfikat także Centrum Eksperckiemu Policji Wojskowych NATO w Bydgoszczy.

Ośrodek od kilku lat szkoli oficerów, którzy chcą służyć w jednostkach żandarmerii NATO. Jego pracę doceniło Sojusznicze Dowództwo ds. Transformacji (Allied Command Transformation – ACT), jedno z dwóch najważniejszych natowskich dowództw (oprócz Sojuszniczego Dowództwa ds. Operacji). Na początku lutego Centrum Eksperckie Policji Wojskowych NATO (Military Police Centre of Excellence – MP COE) w Bydgoszczy otrzymało certyfikat „Quality Assurance” potwierdzający, że prowadzone przez placówkę kursy i szkolenia spełniają najwyższe, natowskie standardy.

Dowodzący NATO MP COE płk Grzegorz Wasielewski podkreśla, że taki certyfikat ma jedynie kilka sojuszniczych ośrodków szkoleniowych. Aby dołączyć do tego grona, placówka w Bydgoszczy długo przygotowywała się, musiała bowiem przejść bardzo szczegółowy proces akredytacyjny. – Właściwie sprawdzano trzy obszary: „leadership and management”, „education and training” oraz „contribution to NATO”. W praktyce oznacza to jednak, iż oceniano, czy spełniamy aż trzydzieści jeden szczegółowych natowskich standardów związanych z programowaniem, planowaniem, przygotowaniem, zabezpieczeniem oraz prowadzeniem szkoleń i kursów, ale również m.in. z zarządzaniem informacją czy sprawami budżetowymi – wyjaśnia płk Wasielewski.

Co certyfikat oznacza dla Centrum? – Zdecydowanie więcej pracy – odpowiada z uśmiechem dyrektor NATO MP COE. Bydgoska placówka będzie teraz jedną z kilku, w których oficerowie planujący objąć stanowiska w policji wojskowej NATO będą przechodzić szkolenia kwalifikowane jako „NATO Approved”, czyli z najwyższym natowskim certyfikatem. Pierwszy taki kurs stacjonarny rozpocznie się w kwietniu, a do końca 2017 roku odbędzie się ich w sumie pięć, w tym kurs dla oficerów starszych. Obecnie certyfikat „Quality Assurance” ma m.in. NATO School Oberammergau, która jest uznawana za najważniejszą placówkę edukacyjną szczebla operacyjnego.

Pomysł, aby w strukturach Sojuszu Północnoatlantyckiego powstały centra doskonalenia (COE), pojawił się podczas szczytu NATO w Pradze w 2002 roku. Zgodnie z przyjętymi wówczas założeniami, mają się one zajmować edukacją i szkoleniami na szczeblu strategicznym i operacyjnym, opracowywać wnioski z operacji przeprowadzonych przez Sojusz, a także uczestniczyć w tworzeniu natowskich doktryn i standardów.

W 2008 roku zapadła decyzja, aby w Polsce utworzyć centrum zajmujące się tematyką wojskowej policji. Rok później ruszyła procedura uzyskania formalnych zezwoleń od nadzorującego wszystkie COE Sojuszniczego Dowództwa ds. Transformacji (ACT). W kwietniu 2010 roku ACT zgodziło się, aby w Bydgoszczy powstało Centrum Eksperckie Policji Wojskowych. 11 grudnia 2013 roku Polska oraz sześć innych państw: Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Holandia, Niemcy i Rumunia podpisały memoranda regulujące sprawy organizacyjne centrum, w tym również jego finansowanie i obsadę stanowisk. Pół roku później zakończył się proces tworzenia MP COE. 30 maja 2014 roku Rada Północnoatlantycka akredytowała bydgoskie centrum. Otrzymało ono również status międzynarodowej organizacji wojskowej.

W 2016 roku do państw tworzących NATO MP COE (tzw. sponsorskich) dołączyły Włochy, Grecja i Słowacja, a w pierwszej połowie 2017 roku zostanie podpisana umowa z Węgrami. Tym samym w bydgoskim ośrodku będą pracować przedstawiciele aż jedenastu państw Sojuszu.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: archiwum NATO MP COE

dodaj komentarz

komentarze


Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
 
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Kurs z dzwonem
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Święto wojskowego sportu
Mundury w linii... produkcyjnej
Na straży wschodniej flanki NATO
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Jak wyszkolić pilota F-16?
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Jeśli nie Jastrząb, to…
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna w świętym mieście, część druga
Rakiety dla Jastrzębi
Wojna w świętym mieście, epilog
NATO na północnym szlaku
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Prawda o zbrodni katyńskiej
Przygotowania czas zacząć
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
25 lat w NATO – serwis specjalny
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szpej na miarę potrzeb
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Odstraszanie i obrona
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ogień w podziemiu
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Optyka dla żołnierzy
Głos z katyńskich mogił
Wojsko inwestuje w Limanowej
Zbrodnia made in ZSRS
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ocalały z transportu do Katynia
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Zmiany w dodatkach stażowych
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
V Korpus z nowym dowódcą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Ramię w ramię z aliantami
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Sprawa katyńska à la española
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO