moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wielonarodowa brygada gotowa do działania

Żołnierze Wielonarodowej Brygady przeszli już ćwiczenie certyfikujące, które potwierdziło, że są gotowi do działania. Kilka dni temu otrzymali oficjalne dokumenty i czekają na rozkazy. Kiedy zmierzą się z pierwszym zadaniem? – To kwestia miesięcy – zapewnia płk Zenon Brzuszko, dowódca LITPOLUKRBRIG. W Brygadzie służą Polacy, Litwini i Ukraińcy.

Przełom roku był wyjątkowo intensywny dla Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady (LITPOLUKRBRIG). Jednostka, której dowództwo znajduje się w Lublinie, przeszła w grudniu ocenę zdolności bojowej. Stało się to podczas ćwiczenia „Common Challenge ʼ16” na poligonie w Nowej Dębie. – Z mojego doświadczenia, nabytego w Afganistanie, Iraku czy Kosowie wynika, że powierzone nam zadanie odpowiadało sytuacjom, z którymi może się w przyszłości spotkać Wielonarodowa Brygada – wspomina płk Zenon Brzuszko, dowódca LITPOLUKRBRIG.

Egzamin, przeprowadzony zgodnie z kryteriami i standardami oceny obowiązującymi pododdziały i oddziały NATO, wypadł pozytywnie. Na początku stycznia do jednostki dotarły oficjalne dokumenty potwierdzające jej zdolność bojową. – Cieszę się, że proces certyfikacji zakończył się pomyślnie. Jak zwykle w takich wypadkach, pojawiły się pewne drobne uwagi, ale właśnie teraz jest czas, by te niedociągnięcia usunąć i stać się jeszcze lepszymi niż byliśmy podczas grudniowego ćwiczenia – ocenia dowódca Wielonarodowej Brygady.

Zakończenie procesu certyfikującego oznacza w praktyce, że Litewsko-Polsko-Ukraińska Brygada jest gotowa do podejmowania wyznaczonych jej zadań. Polska i Litwa są członkami Sojuszu Północnoatlantyckiego, dlatego jednym z ważniejszych zadań jest zapoznanie przedstawicieli armii ukraińskiej ze standardami obowiązującymi w NATO. – Wielonarodowa Brygada jest idealną płaszczyzną do współpracy właśnie z Ukrainą, która chce zreformować swoją armię – tłumaczy ppłk Eligijus Senulis z litewskich sił zbrojnych, szef sztabu LITPOLUKRBRIG.

– Głównym celem Ukrainy jest dołączenie do Organizacji Paktu Północnoatlantyckiego, więc współpraca z wojskiem polskim i litewskim jest jak najbardziej pomocna, szczególnie w aspekcie wymiany doświadczeń i przygotowania naszej armii do procesu wstąpienia w struktury NATO – potwierdza płk Volodymyr Yudanov, zastępca dowódcy LITPOLUKRBRIG.

Jednak kluczowym zadaniem, jakie czeka Wielonarodową Brygadę, jest udział w zagranicznych operacjach stabilizacyjnych, głównie pod egidą ONZ. Kiedy zatem można spodziewać się pierwszego rozkazu? – To kwestia miesięcy, na pewno nie lat i na pewno nie dni, choć oczywiście już teraz jesteśmy gotowi do podjęcia tych wyzwań – zapowiada płk Brzuszko.

Na razie wielonarodowa jednostka ma przygotowany plan szkoleń, bo po osiągnięciu zdolności bojowej musi ją utrzymywać na odpowiednim poziomie. W ciągu najbliższych 12 miesięcy brygada przejdzie kilkadziesiąt ćwiczeń wewnętrznych i weźmie udział w kilku przedsięwzięciach międzynarodowych. W lipcu żołnierze LITPOLUKRBIG będą uczestniczyli w szkoleniu dowódczo-sztabowym „Saber Guardian” w Bułgarii, z kolei we wrześniu w ćwiczeniu „Rapid Trident”, prowadzonym przez armię Stanów Zjednoczonych na Ukrainie. LITPOLUKRBRIG będzie też, wspólnie z armią kanadyjską, głównym organizatorem listopadowych manewrów pod kryptonimem „Maple Arch ʼ17” na poligonie w Nowej Dębie. – To będzie duże przedsięwzięcie dowódczo-sztabowe, wspomagane komputerowo. W ćwiczeniach wezmą udział żołnierze z 80 Brygady Powietrznodesantowej z Ukrainy oraz afiliowanych batalionów z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich – zaznacza płk Brzuszko.

Litewsko-Polsko-Ukraińska Brygada (LITPOLUKRBRIG) to ponad 4 tys. żołnierzy, stacjonujących na co dzień w swych jednostkach macierzystych. Dowództwo brygady mieści się w Lublinie. Tu też stacjonuje obecnie 58 oficerów polskich, 18 ukraińskich i 5 litewskich. Ich kadencja trwa trzy lata, z możliwością dalszego przedłużenia. Polska jako pierwsza otrzymała prawo mianowania dowódcy Wielonarodowej Brygady. Później dowództwo obejmie oficer ukraiński.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: Piotr Raszewski

dodaj komentarz

komentarze


Wszystkie misje AWACS-a
 
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Polska wiktoria na Monte Cassino
Cień atomowej zagłady
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Pływacy i maratończycy na medal
W obronie wschodniej flanki NATO
Układ nerwowy Mieczników
Więcej hełmów dla żołnierzy
NATO on Northern Track
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wioślarze i triatlonistka na podium
Broń Hitlera w rękach AK
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
„Pierwsza Drużyna” na start
„Grand Quadriga ‘24”
Bohater odtrącony
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Polki pobiegły po srebro!
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Zawsze gotowi do pomocy
Abramsy w pętli
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojna w świętym mieście, epilog
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
They Will Check The Training Results in Combat
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ameryka daje wsparcie
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
By Polska była bezpieczna
Pytania o europejską tarczę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Na straży nieba
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Krwawa noc pośród puszczy
Śladami ojca
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Mobilne dowodzenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Serwis K9 w Polsce
Nowe zadania szefa SKW
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Flota Bayraktarów w komplecie
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO