moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pamięć o powstaniu wielkopolskim

„98 lat temu Wielkopolanie chwycili za broń i stworzyli podwaliny nowoczesnej Wielkopolski i Rzeczpospolitej” – podkreślała premier Beata Szydło w liście, który odczytano podczas uroczystości upamiętniających rocznicę zrywu Polaków przeciw Niemcom. Ceremonia z udziałem wojska odbyła się w Lesznie.


Kwadrans po jedenastej na stację w Lesznie wtoczył się osnuty kłębami pary zabytkowy pociąg „Poznaniak”. Z ciągniętych przez lokomotywę wagonów wysypali się uzbrojeni powstańcy. Stanęli w szeregu, czekając na rozkazy. Nagle na końcu peronu pojawili się pruscy żołnierze. – Aresztować ich! – rozległ się okrzyk dowódcy. Wywiązała się krótka wymiana ognia. Po chwili Niemcy z podniesionymi rękoma maszerowali w asyście polskiej eskorty. – Wydarzenia związane z powstaniem wielkopolskim organizujemy od dziesięciu lat. Od trzech lat łączymy je z prezentacją  zabytków techniki. Stąd właśnie pociąg podstawiony przez Instytut Rozwoju i Promocji Kolei – wyjaśnia Przemysław Maćkowiak, prezes sekcji historycznej Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia, który wcielił się w rolę dowódcy powstańczego oddziału.


Rekonstruktorzy pojawili się w Lesznie, by wziąć udział w obchodach 98. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego. Zorganizował je wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann. – Ze względu na edukację i promocję historii powstania warto rozszerzyć wojewódzki wymiar uroczystości o miasta, które zostały włączone do odrodzonego państwa polskiego w wyniku zwycięskiego zrywu. Jednym z takich miast jest właśnie Leszno – podkreślał.

Uroczystości odbyły się na miejscowym rynku. Wzięło w nich udział wojsko, m.in. pododdziały 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Wcześniej, podczas mszy w leszczyńskiej bazylice mniejszej, biskup Zdzisław Fortuniak podkreślał, że powstanie  nie miało charakteru chaotycznego zrywu. Było powszechne i dobrze zorganizowane. W podobnym tonie wypowiadała się premier Beata Szydło. Skierowała ona do uczestników uroczystości list, który odczytał wojewoda. „Powstanie wielkopolskie to jeden z fundamentów polskiej świadomości historycznej. (…) Przygotowania do tego zrywu rozpoczęły wcześniejsze pokolenia Wielkopolan, które przekazały kolejnym generacjom ducha wolności i patriotyzmu” – mówiła premier. „98 lat temu Wielkopolanie chwycili za broń i stworzyli podwaliny nowoczesnej Wielkopolski i Rzeczpospolitej” – podkreślała szefowa rządu.

Z kolei prezydent Leszna Łukasz Borowiak nawiązał do udziału mieszkańców w wielkopolskim zrywie. W samym mieście nie doszło do walk. Po wybuchu powstania władze niemieckie wprowadziły godzinę policyjną i aresztowały najbardziej znanych działaczy społecznych polskiej narodowości. Wkrótce powstańcze oddziały odbiły z rąk zaborców okoliczne miejscowości, m.in. Kościan, Gostyń, czy Osieczną, ale samego Leszna nie zaatakowały. Stacjonował tutaj silny niemiecki garnizon. – W pobliżu przebiegał jednak front południowo-zachodni określany mianem „Grupy Leszno”, zaś do postania dołączyli liczni leszczynianie. Dziś w powstańczej kwaterze miejscowego cmentarza spoczywa ich 185, a poza nią prawie 200 – przypominał Borowiak. Miasto wróciło do Polski w styczniu 1920 roku, zaś cztery lata później w jednym z tutejszych parków stanął Pomnik Wdzięczności ku czci bohaterów zwycięskiego zrywu.

Na cześć powstańców, stacjonujący w mieście żołnierze 4. Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego, oddali salwy z armat przeciwlotniczych. Na rynku mieszkańcy mogli obejrzeć wystawę wojskowego sprzętu i powstańczą dioramę, którą stworzyli rekonstruktorzy z Lubonia. Dzień wcześniej pasjonaci z całej Polski odtworzyli w pobliskiej Osiecznej tzw. bitwę pod wiatrakami. W styczniu 1919 roku powstańcy rozbili tam dwie niemieckie kompanie. – Pomysł rekonstrukcji dojrzewał od kilku lat. Udało nam się ją zorganizować po raz drugi – mówi Jarosław Jankowski, dyrektor osieckiego Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa. Spektakl przyciągnął blisko 1500 widzów.

Uroczystości upamiętniające powstanie zorganizował także marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak. Odbyły się one dziś przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu, poza mieszkańcami, samorządowcami i kombatantami wziął w nich udział też prezydent miasta Jacek Jaśkowiak. Po południu poznaniacy będą mogli obejrzeć obóz powstańczy, który rozbił się na placu Wolności oraz inscenizację powstańczych walk. Wczoraj na poznańskim dworcu wystawiony został spektakl przedstawiający przyjazd do miasta Ignacego Jana Paderewskiego. Wizyta ta uruchomiła lawinę zdarzeń, w wyniku których wybuchły walki.

Jutro powstańcze uroczystości przeniosą się do Warszawy. Wczesnym popołudniem przy Grobie Nieznanego Żołnierza państwowe delegacje złożą wieńce i kwiaty, zaś w kościele dominikanów odprawiona zostanie msza ku czci uczestników walk.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku. Powstańcy w krótkim czasie opanowali Poznań i ogromną część Wielkopolski. Walki zakończył rozejm w Trewirze, który podpisano w lutym 1919 roku. Kilka miesięcy później sygnatariusze traktatu wersalskiego potwierdzili, że Wielkopolska – dotąd prowincja Prus – znajdzie się w granicach niepodległej Rzeczpospolitej.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Łukasz Zalesiński

dodaj komentarz

komentarze

~Krzysiek
1482916080
Wstyd, że władza próbuje dzielić Polaków. Każdy głupi wie, że Powstanie wybuchło w Poznaniu a Leszno nie brało udziału w walkach. Na dodatek powodem wybuchu był przyjazd I. Paderewskiego do Poznania i zamieszki wywołane po jego przemówieniu! Przenosi oficjalnych obchodów do Leszna były spowodowane tylko tym, że nikt nie chciał Apelu Smoleńskiego przed obchodami... Jako potomek Powstańców uważam za wstydliwy fakt łączenia katastrofy lotniczej w walkami o niepodległość...
28-76-10-E2

Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
 
Zachować właściwą kolejność działań
Charge of Dragon
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Szarża „Dragona”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiany w dodatkach stażowych
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Mundury w linii... produkcyjnej
Optyka dla żołnierzy
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Barwy walki
Głos z katyńskich mogił
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Sprawa katyńska à la española
Wojna w świętym mieście, epilog
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Front przy biurku
Ramię w ramię z aliantami
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Odstraszanie i obrona
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
NATO na północnym szlaku
Strażacy ruszają do akcji
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Sandhurst: końcowe odliczanie
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Zbrodnia made in ZSRS
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Kolejne FlyEle dla wojska
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kadisz za bohaterów
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Wojna w świętym mieście, część druga
Przygotowania czas zacząć
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
NATO on Northern Track
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
V Korpus z nowym dowódcą
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Święto stołecznego garnizonu
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Na straży wschodniej flanki NATO
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Rakiety dla Jastrzębi
Szpej na miarę potrzeb
Prawda o zbrodni katyńskiej
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Ocalały z transportu do Katynia
25 lat w NATO – serwis specjalny

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO