moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojsko inwestuje w Bydgoszczy

Właśnie ruszyła budowa nowego obiektu warsztatowo-magazynowego oraz remont dwóch starych budynków dla 3 Batalionu Łączności NATO w Bydgoszczy. Z kolei na terenie Centrum Szkolenia Sił Połączonych powstają polowe stanowisko dowodzenia i magazyn. W najbliższych latach Polska wraz z Sojuszem zainwestują prawie 50 mln zł w wojskową infrastrukturę w mieście nad Brdą.

W bydgoskim garnizonie ulokowano większość instytucji i jednostek Sojuszu Północnoatlantyckiego obecnych w naszym kraju: Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC), 3 Batalion Łączności NATO (3 NSB), Centrum Eksperckie Policji Wojskowej NATO oraz Jednostkę Integracji Sił Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO Force Integration Units – NFIU). Łącznie to kilkuset oficerów ze wszystkich państw NATO i z krajów współpracujących z paktem, np. w ramach „Partnerstwa dla pokoju”, jak Szwecja czy Ukraina.

Żołnierze Sojuszu korzystają z różnej infrastruktury. Najnowocześniejszym kompleksem dysponuje bydgoskie JFTC – wybudowano go w 2009 roku za ponad 200 mln zł. Budynki szkoleniowe Centrum umożliwiają zbudowanie, na potrzeby ćwiczeń, sieci dowodzenia o NATO-wskiej klauzuli secret. Znajduje się w nich aż 500 stanowisk, większą liczbą nie dysponuje żaden inny NATO-wski ośrodek szkoleniowy. Rocznie w Bydgoszczy trenuje więc prawie 4000 żołnierzy i pracowników cywilnych wojska.

Równie nowoczesny budynek mają Jednostka Integracji Sił Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz Centrum Eksperckie Policji Wojskowej NATO. Obie instytucje wiosną tego roku przeniosły się do koszarowca przy ulicy Szubińskiej, wyremontowanego i dostosowanego do restrykcyjnych NATO-wskich wymogów bezpieczeństwa.

W najgorszych warunkach pracuje 3 Batalion Łączności NATO, który obecnie stacjonuje w byłych budynkach sił powietrznych. Kilka lat temu zostały one jedynie odświeżone: ocieplono je, odmalowano, wymieniono okna i stolarkę wewnętrzną. Dla jednostki dysponującej nowoczesnym sprzętem łączności to nieco za mało. Szczególnie uciążliwy jest brak infrastruktury warsztatowo-magazynowej, w której można byłoby przechowywać specjalistyczne wozy, naprawiać je oraz serwisować. Jednak już wkrótce to się zmieni. – Dwa budynki przy ulicy Szubińskiej, z których obecnie korzystamy, zostaną przebudowane, a obok nich powstanie zupełnie nowy obiekt garażowo-techniczny z pomieszczeniami magazynowymi – wyjaśnia major Paweł Szymański z 3 NSB.

Koszt inwestycji to ponad 43 mln zł, a obejmuje on również zmianę układu drogowego, budowę ogrodzenia i biura przepustek. Pieniądze te wyłoży polski rząd oraz NATO. Zgodnie z harmonogramem prac wykonawca ma oddać obiekt do użytku w połowie 2019 roku (za 31 miesięcy).

Modernizacja kompleksu koszarowego, z którego korzystają łącznościowcy, to nie jedyna inwestycja Sojuszu w wojskową infrastrukturę w Bydgoszczy. Kilka tygodni temu ruszyła również rozbudowa JFTC. Centrum wybuduje polowe stanowisko dowodzenia oraz niewielki magazyn, a znajdą się one na placu obecnie wykorzystywanym jako ogromny parking wewnętrzny. Powstający mobilny sztab wyposażony zostanie w końcówki najważniejszych NATO-wskich sieci łączności i dowodzenia. – Dzięki temu sztaby przyjeżdżające do nas na ćwiczenia będą mogły rozwinąć własne stanowiska dowódcze i szkolić się z użyciem systemów oraz sprzętu, których używają na co dzień – mówi ppłk Goran Pijetlovic, rzecznik prasowy JFTC. Polowe stanowisko dowodzenia, które kosztować będzie kilka milionów złotych, ma zostać oddane do użytku w przyszłym roku.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: arch. JFTC

dodaj komentarz

komentarze


Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
 
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Kurs z dzwonem
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Na straży wschodniej flanki NATO
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ogień w podziemiu
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Jak wyszkolić pilota F-16?
Wojna w świętym mieście, część druga
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sprawa katyńska à la española
Przygotowania czas zacząć
Ocalały z transportu do Katynia
Głos z katyńskich mogił
Wojna w świętym mieście, epilog
Święto wojskowego sportu
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Optyka dla żołnierzy
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
V Korpus z nowym dowódcą
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Szpej na miarę potrzeb
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Zbrodnia made in ZSRS
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ramię w ramię z aliantami
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojsko inwestuje w Limanowej
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Odstraszanie i obrona
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Prawda o zbrodni katyńskiej
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
25 lat w NATO – serwis specjalny
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
NATO na północnym szlaku
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Wojna w Ukrainie oczami medyków
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Rakiety dla Jastrzębi
Jeśli nie Jastrząb, to…
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Mundury w linii... produkcyjnej
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Zapomniana Legia Cudzoziemska

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO