moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polacy na „Toy Drop”

Zasady operacji „Toy Drop” są proste: chcesz wziąć udział w międzynarodowym szkoleniu spadochronowym – musisz przynieść zabawkę dla dzieci. Do charytatywnej akcji po raz kolejny w Niemczech oraz Stanach Zjednoczonych przyłączyli się polscy żołnierze. Spadochroniarze z 6 Brygady Powietrznodesantowej przekazali zabawki dla wychowanków domów dziecka i desantowali się.

„Toy Drop” to międzynarodowa operacja, która łączy szkolenie spadochronowe z akcją charytatywną. Polscy żołnierze uczestniczą w niej regularnie od 2010 roku. Najczęściej w operację „Toy Drop” angażują się spadochroniarze z 6 Brygady Powietrznodesantowej, szturmani z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej oraz żołnierze z pułków rozpoznawczych. – Chętnie przyłączamy się do tej akcji. Nie dość, że możemy wziąć udział w międzynarodowym szkoleniu, poznawać procedury i sprzęt spadochronowy innych armii, to jednocześnie możemy sprawić radość dzieciom – mówi por. Agata Niemyjska, oficer prasowy 6 Brygady Powietrznodesantowej.

W tym roku spadochroniarze z 6 Brygady wzięli udział w operacji „Toy Drop”, którą zorganizował niemiecki 31 Pułk Powietrznodesantowy z bazy w Seedorf. W akcji charytatywnej uczestniczyło ponad 150 skoczków. Poza 10 żołnierzami z Polski, byli także spadochroniarze z Belgii, Niemiec i Stanów Zjednoczonych. Zanim jednak żołnierze wykonali desantowanie, musieli przejść krótkie szkolenie. Poznali zasady i sposób użycia niemieckiego sprzętu spadochronowego, w tym spadochronu zapasowego, oraz procedury obowiązujące na pokładzie samolotu i w czasie desantowania. – Takie szkolenie jest obowiązkowe, ponieważ żołnierze mieli skakać z wykorzystaniem niemieckich spadochronów T-10 – wyjaśnia oficer prasowy 6 Brygady. Spadochroniarze wykonali skok na zrzutowisko w Ostereistedt. Desantowali się z lecącego na wysokości 300 metrów samolotu C-160 Transall.

Zgodnie z zasadami akcji każdy żołnierz musiał przekazać przynajmniej jedną zabawkę dla dzieci. Polscy spadochroniarze przywieźli ze sobą maskotki – misie z logo 6 Brygady Powietrznodesantowej. – Zabawki rozdaliśmy po desantowaniu, jeszcze na zrzutowisku. Nasze miśki cieszyły się ogromną popularnością. To dla nas wielka przyjemność sprawić radość tylu dzieciom – mówi por. Niemyjska.

Niemiecka operacja „Toy Drop” zorganizowana została na wzór tej, która przeprowadzana jest w Stanach Zjednoczonych. W połowie grudnia w desancie w Fort Bragg w Karolinie Północnej wzięło udział niemal tysiąc żołnierzy z różnych krajów. Wojskowi przywieźli dla amerykańskich sierot zabawki i wykonali skoki m.in. z pokładu samolotu C-17 i śmigłowca UH-60 Black Hawk. W amerykańskiej edycji „Toy Drop” uczestniczyło trzech żołnierzy z 6 Brygady Powietrznodesantowej i jeden z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej.

Historia „Toy Drop” sięga 1998 roku, a pomysłodawcą akcji był sierżant Randy Oler. Początkowo była to niewielka akcja charytatywna, ale dziś uznawana jest za największą operację powietrznodesantową na świecie. W 2001 roku „Toy Drop” zorganizowano dla wszystkich dzieci, które 11 września straciły bliskich w atakach terrorystycznych na Stany Zjednoczone. Podczas dowodzenia siódmą operacją „Toy Drop” sierżant Oler leciał jako jumpmaster na pokładzie samolotu C-130 Hercules. Niestety nie ukończył tej misji. Zmarł na zawał serca. Operacja „Toy Drop” jest kontynuowana także dla uczczenia jego pamięci. Skoki połączone z akcją charytatywną organizowane są w Stanach Zjednoczonych oraz w Europie. Przez 18 lat zebrano ponad 80 tysięcy zabawek. 

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Agata Niemyjska, Mirosław Kobyliński

dodaj komentarz

komentarze


Po przeprawie ruszyli do walki
 
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Pływacy i maratończycy na medal
Pierwsi na oceanie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rajd ku czci saperów
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Serwis K9 w Polsce
Mobilne dowodzenie
Zapraszamy na Festiwal
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Premier odwiedził WZZ Podlasie
NATO on Northern Track
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Bohater odtrącony
Wioślarze i triatlonistka na podium
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Więcej hełmów dla żołnierzy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Pierwsza Drużyna” na start
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Układ nerwowy Mieczników
Polska wiktoria na Monte Cassino
Polki pobiegły po srebro!
Gry wojenne w szkoleniu
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ameryka daje wsparcie
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Zmiany w dodatkach stażowych
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Wojna w świętym mieście, epilog
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Armia Andersa w operacji „Honker”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Wojskowe Oscary przyznane!
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Uwaga, transformacja!
I zdobyliśmy!
Na straży nieba
Pytania o europejską tarczę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Ta ziemia do Polski należy…”
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Abramsy w pętli
Krwawa noc pośród puszczy
W obronie wschodniej flanki NATO
Flota Bayraktarów w komplecie
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO