moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Przedstawiciele OBWE wizytują polskie jednostki

Ponad 30 przedstawicieli 18 państw Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie wizytuje polskie jednostki. Poznawali strukturę i zadania 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Obejrzeli infrastrukturę lotniskową i kołowanie wielozadaniowego samolotu F-16. Wczoraj delegaci OBWE przyglądali się także szkoleniu spadochroniarzy w Krakowie.

Przedstawiciele Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) przyjechali do Polski w ramach realizacji postanowień „Dokumentu wiedeńskiego” z 2011 roku. Jest to międzynarodowe porozumienie dotyczące kontroli zbrojeń, rozbrojenia oraz „środków budowy zaufania i bezpieczeństwa w Europie”. Delegację OBWE tworzą przedstawiciele 18 państw, m.in. Białorusi, Belgii, Czech, Niemiec, Węgier, Francji, Norwegii, Rumunii, Rosji, Ukrainy i Wielkiej Brytanii. Każdy kraj reprezentują dwie osoby. Są to żołnierze i cywile, np. pracownicy placówek dyplomatycznych. Obserwatorom towarzyszą przedstawiciele polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej, Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i Dowództwa Operacyjnego RSZ.

Piloci i spadochroniarze

Podczas wizyty w Polsce członkowie OBWE najpierw odwiedzili 32 Bazę Lotnictwa Taktycznego w Łasku, gdzie stacjonują wielozadaniowe F-16. Następnie pojechali do Krakowa, by tam obejrzeć fragment szkolenia żołnierzy 6 Brygady Powietrznodesantowej. – Przekazaliśmy delegatom informacje na temat struktury i zadań naszej jednostki – mówi kpt. Joanna Motylińska-Szczych, rzecznik prasowy 32 Bazy z Łasku. – Później przedstawiciele OBWE obejrzeli infrastrukturę lotniskową i odwiedzili komendę obsługi lotniska – dodaje. W programie wizyty była także prezentacja w powietrzu myśliwca F-16. Niestety, ze względu na złą pogodę pilot wykonał jedynie kołowanie po pasie startowym.

W środę delegacja Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie odwiedziła Kraków. Uczestnicy wizyty poznali sprzęt i uzbrojenie, którymi dysponuje 6 Brygada Powietrznodesantowa. Obserwowali też zajęcia z wychowania fizycznego oraz trening w ośrodku szkolenia spadochronowego. Ponadto dowódca 6 BPD płk Grzegorz Chałupka opisał gościom strukturę organizacyjną Brygady, przeznaczenie oraz zadania polskich spadochroniarzy.

Następnie delegacja pojechała do 8 Bazy Lotnictwa Transportowego na Balicach, gdzie instruktorzy z 6 BPD zaprezentowali, w jaki sposób przygotowuje się ciężkie ładunki do desantowania, tzw. tarę desantową. Później, już na Pustyni Błędowskiej, przedstawiciele OBWE oglądali desantowanie ponad stu żołnierzy 6 Brygady. Skoczkowie wyposażeni w spadochrony AD-95 desantowali się z pokładu samolotu Casa C-295M.

Na zrzutowisku przedstawiciele OBWE obejrzeli także wyposażenie 6 Brygady, m.in. przeciwpancerne pociski kierowane Spike, zestawy przeciwlotnicze Grom, ręczne granatniki przeciwpancerne, moździerze oraz karabiny maszynowe i wyborowe, karabinki i pistolety. Ponadto przedstawiciele Dowództwa Generalnego RSZ zaprezentowali dwie haubice Krab.

Obowiązkowe odwiedziny

Każde państwo, które podpisało „Dokument wiedeński”, jest zobowiązane do zorganizowania jednej takiej wizyty w ciągu pięciu lat. Poprzednio, gdy przedstawiciele OBWE gościli w Polsce, odwiedzili 17 Wielkopolską Brygadę Zmechanizowaną w Międzyrzeczu i 31 Bazę Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach.

Przepisy zakładają, że podczas wizyty delegaci obserwują rutynową działalność jednostek wojskowych, a także szkolenie żołnierzy. Przedstawiciele OBWE powinni otrzymać dane na temat bieżącej działalności danej jednostki, mogą również rozmawiać z żołnierzami, a także obejrzeć wszystkie samoloty (w przypadku baz lotniczych) oraz inne wyposażenie i uzbrojenie.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: 32 BLot

dodaj komentarz

komentarze


Wyszkolenie sprawdzą w boju
 
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Śladami ojca
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Pierwsi na oceanie
Wojskowe Oscary przyznane!
„Pierwsza Drużyna” na start
Gry wojenne w szkoleniu
Wioślarze i triatlonistka na podium
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Więcej hełmów dla żołnierzy
Ameryka daje wsparcie
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
I zdobyliśmy!
Wojna w świętym mieście, epilog
Armia Andersa w operacji „Honker”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
„Ta ziemia do Polski należy…”
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Po przeprawie ruszyli do walki
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Rajd ku czci saperów
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Abramsy w pętli
Na straży nieba
Flota Bayraktarów w komplecie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Krwawa noc pośród puszczy
W obronie wschodniej flanki NATO
NATO on Northern Track
Polska wiktoria na Monte Cassino
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Układ nerwowy Mieczników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Orzeł dla bohaterów
Pytania o europejską tarczę
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Bohater odtrącony
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Polki pobiegły po srebro!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Serwis K9 w Polsce
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Zmiany w dodatkach stażowych
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Pływacy i maratończycy na medal

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO